15.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeAhlat Ağacı

Ahlat Ağacı

Ahlat Ağacı

Sinan (Doğu Demirkol) üniversiteyi yeni bitirmiş, hayatın kucağına löp diye düşüvermiş acemi yaşam çaylağı biridir. Apolitik bir üniversite mezunu biri ne kadar olgunlaşabilirse o kadar olgunlaşmış, kös kös babaevine memleketi Çan kasabasına geri dönmüştür. Film boyunca gerçekleştirilen konuşmalarda a‘dan z‘ye değinilmeyen konu kalmamış gibi. Bir tek değinilmeyen konulardan, filmi yapan veya yazanların memleket gerçeğine ne kadar uzak ve yabancı olduklarını anlarız.

Kasabada günler nasıl geçer? İş yok, güç yok. Öğretmenlik sınavlarına hazırlanıp girecek, kazacak ve bizimki bir baltaya sap olacaktır. Bir kitap dosyası hazırlamıştır. Ne olduğunu tam olarak kendisi de bilmemektedir. Yöredeki bir ahlat ağacından esinlenip yazı çalımasına bu adı vermiştir. Deneme veya anlatı olduğunu iddia eder.Doğru dürüst bir yayınevi peşinden koşmasına değil de, kitabını bastırabilmek için nereden nasıl para bulurum kaygısının peşinde koştuğunu tanıklık ederiz. Kendi bastırdığı kitabı da babasından başka kimse de okumayacaktır zaten.

1.jpg

Baba altılı ganyan manyağı emekliliğine az kalmış cins bir öğretmendir. İdris (Murat Cemcir) hoca bu bağımlılığından dolayı çevresinde hor görülen, hakkında dedikodu yapılan, güçlü bir itibar ve imaj kırıklığı yaşayan, aslında etliye sütlüye karışmayan biridir. Ama kimseyi de iplememekte, her hafta sonu köyüne gidip kendi babasının bile inanmadığı kör bir kuyuyu kazmakta, harabe evi onarmakta, yapılması gereken şeyleri yapmaktadır. Baba oğlunu ne kadar seviyorsa oğul babasından, dahası kendisinden o kadar nefret etmektedir.

Günlük olaylar arasında Sinan okul yıllarından kalma Hatice (Hazar Ergüçlü) ile çeşme başında karşılaşır. Fingirdeşen kızla sonunda öpüşebilir. Kız liseden sonra okumaya veda etmiş zengin bir koca bulma hayaliyle yanıp tutuşmuş ve zengin bir kuyumcu bulmuş kısa süre içerisinde evlenecektir. Yolda giderken kankası ile telefonlaşır. Çevik kuvvet polisidir, bol bol amına korlar birbirlerinin, stres atmak için eylemcileri nasıl dövdüklerini analtıp güler faşist polis. Filmin en politik diyaloglarıdır bu sahneler. Başka da film apolitiktir. İmamlar Veysel (Akın Aksu) ile Nazmi‘yle (Öner Erkan) yaptıkları din geyiği, deneyimli yazar Süleyman (Serkan Keskin) ile ukala edebiyat sohbeti, annesi Asuman (Bennu Yıldırımlar) ile babasını çekiştirmeleri, benzeri birçok uzun diyalogları filme çeşit katsa da derin ve kapsamlı siyasi sohbetlerin olmaması sanatçının politik anlamda ne kadar geri olduğunun bence kanıtıdır.

Ahlat Ağacı‘nı uzun bulanlar haksızlık ediyorlar. Yerli dizilere kıyasla bence kısa bile olmuş. Film bu anlatış tarzı ile 24 saatte sürebilir. Yine fotoğrafik görsellerle başarılı bir şekilde süslenen sahneler çıkartıldığında kof ve boş bir film var karşımızda. Sonunda kitabını bastıran, tek bir sahne ile askerliğini yapıp gelen evlat babasını affedecek, dahası onunla içsel olarak barışacaktır. Mutlaka genel piyasa ile kıyaslandığında karşımızda sıra dışı bir çalışma var. Ama sanatı ile ne yapıyor, kime ne yararı var, yaptığının ne kadarı kimin sanatı diye sorgulamak eleştirel seyircinin sorabileceği sıradan sorular.

2018 yılı yapımı filmin yönetmeni Nuri Bilgi Ceylan. Senaryo yazarları Akın Aksu, Ebru Ceylan ve Nuri Bilgi Ceylan. Diğer oyuncular Tamer Levent, Ahmet Rıfat Sungar, Kubilay Tunçer, Kadir Çermik, Özay Fecht, Ercüment Balakoğlu, Reyhan Asena Keskinci, Sencar Sağdıç.

 

13.02.2019

 

 

Vorheriger ArtikelOffret – Kurban
Nächster ArtikelKapo

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular