24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartHomeOffret - Kurban

Offret – Kurban

Alexander (Erland Josephson) gazetecidir. Ayrıca bir tiyatro ve edebiyat eleştirmenidir. Yetmezmiş gibi bir de eski bir tiyatro oyuncusudur. İngiliz karısı da onunla meşhur bir oyuncu olduğu için tam da bu yüzden evlenmiştir. Garip bir adam var karşımızda. Mutsuz, manik depresif ve histerik bir karısı, Marta (Filippa Franzén) adında genç bir kızı, altı yaşında küçük bir oğlu, iki de hizmetçisi vardır. Filmin başında baba ile oğlu (Tommy Kjellqvist) bir ağaç dikerler. Baba oğluna bir de hikaye anlatır. Yaşlı bir rahip kuru bir ağaç dikip genç bir rahipten hergün sulamasını ister, birkaç yıl sonra o ağaç çiçek açacaktır.

Baba ile oğul ağaçla meşgul iken Postacı Otto (Allan Edwall) bir telgraf getirir. Emekli bir tarih öğretmeni olan Otto, en az Alexander kadar geveze ve geyik yapmayı iyi bilen biridir. Okuma gözlüğü yanında olmayan doğum günü çocuğunun telgrafını okur, sonra da Nietzsche‘den, dahası cücesinden girer Zerdüş‘ten çıkar. Entelektüel muhabbetleri yüzeysel ve yapmacıktır. Her ne kadar manzara görüntüleri göz doldursa da diyalogların uzunluğu şaşırtır. Ee artık bir şeyler olsa diyesiniz gelir.

Bir şeyler olur. Baba ile oğul gezerken karısı Adelaide (Susan Fleetwood) yanında Doktor Victor (Sven Wollter) ile çıkagelir. Victor aile dostu mudur, Alexander‘ın arkadaşı mıdır yoksa kadının gizli aşkı mı ben anlamadım. Film boyunca hep kadının yanında olacaktır. Ufaklığın bir boğaz ameliyatı geçirdiğini ve bu yüzden filmin sonuna kadar konuşamayacağını öğreniriz. Eve gidelim, siz gidin biz geliriz muhabbetinden sonra baba ile oğul geze geze evin yolunu tutarlarken adam aynı zamanda kendi kendisine isabetli bir itirafta bulunur. Neden bu kadar geveze olduğunu, neden hiç bir şey yapmadığını sorgular. Eleştirmene hak verirsiniz.

İnsanlar doğum günlerinde bir garip olurlar. Ama Alex gibi tırlatanına ilk defa denk geliyorum. Bir insan bu kadar mı ezik, yalnız, karamsar ve umutsuz olur diye kendi kendime sormadan edemedim. Hizmetçiler bile bir an önce işleri bitse de gitseler derdindedirler. Sıkıcılığı siz düşünün. Eve giderler, ufak bir sohbet derken Otto bisikletine zar zor yerleştirdiği hediyesini getirir, Alex‘e mutlu yıllar diler. 1600‘lü yılların sonlarından kalma bir Avrupa haritasıdır getirdiği. Sonrası yine boş gevezelik, saçmalardan seçmeler.

Birden bir ses duyulur, uçak sesine ya da bir füze sesini andırır, ardından radyodan bir haber. Evlerini dahası bulunulan yerin terk edilmemesi, dünyada en güvenli yerin o an Avrupa olduğu filan duyurulur. Ee eşek değilsiniz ya canım, nükler savaşın çıkacağını varın siz anlayın. Sonrası da Alex‘in tanrıya yakarması, savaşın olmaması için tüm ailesini evini barkını, neyini varsa vermesini anlatır. Bir ara yarım akıllı Otto‘nun tavsiyesine uyar gider Maria (Guðrún Gísladóttir) ile birlikte olur.

Film tam bir tiyatrodur derken hikayesini değil, konuşmalardan oyuncuların hareketlerine, repliklerden dekorlara, birkaç manzara görselini çıkartırsak eğer tiyatronun sinemalaştırılmaya çalışmasına zavallı bir örnektir. Kim ne derse desin sıradan sinema izleyicisinin on dakika bile dayanamayacağı sıkıcılıkta, nedense bir sinema klasiği sayılan abuk subuk bir film var karşımızda. Benim bildiğim insanlar sinemaya bir film izlemek ve kendilerinden geçmek, anı unutmak, dertlerinden bir anlığına da olsa uzaklaşmak, eğlenmek için giderler. Neden kafamı yorup bu karede acaba rejisör ne demek istemişle dertlerime bir dert daha ekleyeyim? Dünyanın, günlük hayatın başka sorunları, çok bilinmeyenli denklemleri mi yok? Seyirciye bu eziyet neden? Aynen romanını kendi yazan yazarın bile ne demek istediğini bilmemesi gibi bir çalışma bence. Boş ve kıymetsiz zamanı olanların izlemesinde bence de bir sakınca yok.

1986 yılı yapımı Offret – Kurban filmini Andrei Tarkovsky yönetmiş ve yazmış. Filmin kalan diğer üç oyuncusu şunlar: Valérie Mairesse, Per Källman, Tommy Nordahl.

10.02.2019

Vorheriger ArtikelRoman: Unterwegs (11)
Nächster ArtikelAhlat Ağacı

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular