15.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeThe Secret of Santa Vittoria - Kasabanın Sırrı

The Secret of Santa Vittoria – Kasabanın Sırrı

Fabio della Romagna (Giancarlo Giannini) hararetli ve telaşlı bir şekilde bisikletiyle Santa Vittoria adlı kasabasına gelir. Mussolini öldürülmüş, İtalya’da faşizm sona ermiştir. Getirdiği habere kimse en ufak bir tepkide bulunmaz. Sonunda kasabanın tanınmış faşistlerinden birinin kıçının tekmelenmesini önerince kasaba halkı coşar ve hemen işe koyulur. Bu galeyana gelenlerden birisi de İtalo Bombolini’dir (Anthony Quinn). Arkadaşlarını karısının işlettiği şaraphaneye davet eder. Karısı Rosa (Anna Magnani) parasını ödemedikleri sürece kimseye ikramda bulunmayacağını, ayyaş ve soytarı kocasını ve hepsini düpedüz işletmeden kovar. Kafayı bulan İtalo karısının kendisine böyle davranmasına değil de, zamanında oldukça yüksek bir su deposunun duvarına Mussolini hakkında övgü dolu slogan yazmasına içerleyip efkârlanmıştır.

Tam bir karnaval havasında toplanmış olan kalabalık, Bombolini’nin tırmandığı su deposunun tepesinden kendisini aşağı atarak intihar etmesini beklerken 16 yaşındaki kızı Angela (Patrizia Valturri) aşık olduğu Fabio’dan babasını kurtarması için yardım ister. Fabio’nın Bombolini’yi kurtarması tam bir şölen havasında geçerken, iktidardan düşen faşistlerin kasabadaki işbirlikçileri, kendilerini kurtarmanın telaşı içerisinde kasabaya yeni bir başkan bulmanın planlarını yaparlar. Bu görev için kasabanın ayyaşı ve soytarısını, yani Bombolini’yi bu işe layık görürler. Kendilerine dokunulmaması şartıyla öneriyi kabul eden Bombolini kasabanın başkanı olur. Kendi konseyini kurup çalışmalarına başlasa da artık evine gidemez. Karısı Rosa’nın gözünde hiçbir değeri yoktur.

Tam bir sinema ve komedi klasiği olan filmi izlemenin tadına doyamazsınız. Üniversiteye başlayacak olan Fabio, Almanların birkaç gün içerisinde kasabaya geleceklerini öğrenir öğrenmez bisikletine atlar. Bu defa başka bir haber getirir. Faşistlerin biri gitmiş bir başkası gelmek üzeredir. Şarap ve üzümleriyle meşhur kasabada Almanların neden geldikleri, gelince ne yapacakları aptala malumdur. Kasabadaki fabrikada ne kadar şarap varsa Almanların el koyacağı kesindir. Gidip bakılır, bir milyon üç yüz on yedi bin şişe şarap vardır. Kimse bu şarapları Almanlara vermeye yanaşmaz.

Onca şarabı saklama fikri ortaya atılır, uygun yer bulunur. Sahneler tamamıyla örgütlü bir halkın nelere muktedir olabileceğine gülmece dolu güzel bir örnektir. Elden ele onca şarap belirlenen zulaya depolanırken Almanlara bir miktar şarabın bırakılması fikrine ulaşırlar. Önce elli bin, sonra üçyüz bin şarap şişesinin onlara bırakılmasının en akıllıcasısı olacağı kararını alırlar.

Ve Almanlar Yüzbaşı von Prum (Hardy Krüger) komutasında nihayet damlarlar. Bahsi geçen şaraplar aranır, belirlenen miktar yeterli görülmez. Fabrikanın muhasebecilerini bulup getirirler. Olağanüstü bir dayanışma sergileyen kasaba halkı, başkanları Bombolini önderliğinde Almanlara hak ettikleri dersi verirler. Film biterken keşke Almanlar bu filmdeki gibi aptal, İtalyanlar da uyanık olsalardı demeden duramazsınız. Ayrıca Anthony Quinn’in usta işi performansına ağzınız açık kalır. Eskilerde ne keramet, ne yetenek, ne sinema sevgisi varmış be dersiniz.

1969 yılı yapımı usta işi sinema klasiği The Secret of Santa Vittoria – Kasabanın Sırrı filmi Robert Crichton isimli yazarın aynı adlı yapıtından uyarlanmış. Yönetmen Stanley Kramer. Senaryo yazarları Ben Maddow ve William Rose. Oyuncular Virna Lisi, Sergio Franchi, Renato Rascel, Eduardo Ciannelli, Leopoldo Trieste, Gigi Ballista, Quinto Parmeggiani, Carlo Caprioli, Francesco Mulé, Wolfgang Jansen.

 

14.02.2019

 

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular