24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartHomeCan You Ever Forgive Me? – Beni Affedebilir Misin?

Can You Ever Forgive Me? – Beni Affedebilir Misin?

Can You Ever Forgive Me? – Beni Affedebilir Misin?

Lee İsrael (Melissa McCarthy) kısa boylu, tıknaz, dahası şişko, alkolik, ağzı bozuk, eşcinsel, ruhunun derinliklerine kadar yalnız, pardon yaşlı ve hasta bir kediyle birlikte yaşayan, itici mi itici, tüm bunlar yetmezmiş gibi oldukça kaba, kibirli ve bencil, kimseye eyvallahı olmayan garip mi garip başarısız bir yazardır. Ben şahsen onu ilk gördüğümde bana oldukça sempatik ve seksi gelmişti. Taa ki yazarlığını aşağılık ve pis işlere bulaştırana kadar. Dondum kaldım.

Beş parasızdır. Son işinde patronuna sittir çektiği için kovulur. Ne kirasını ödeyebilmekte, ne de hasta kedisini veterinerde muayene ettirebilmektedir. Ajansı onu zerre kadar ciddiye almamakta, hiçbir türden maddi yardıma yanaşmamaktadır. Ev sahibi üç aydır kira ödemediğinden dem vurur, cebinde çıkan 14 dolar hasta kedisinin muayenesini karşılamaz. Kimi kimsesi yoktur. Biyografi yazarlığının galiba kaderidir bu.

1.jpg

Yazarlar başlı başına zaten zor insanlardır. Bunu bilmeyen mi var? Lee ise zor insanların içerinde belki de en zor olanlar kategorisine dahildir. Yazı türünü değiştirmeyi filan kesinlikle düşünmez. Yetmez gibi o meşhur yazar tıkanıklıklarından birini yaşamaktadır. Çözümü viski şişesinde arayanlardandır.

Beş parasız olduğu günlerden bir gün evdeki kitaplarını satmaya yeltenir. Hurdacı niteliğindeki kitapçı kadıncağızı aşağılar. Eski kitapları alan antika sahaflar vardır. Ya da ünlü yazarlardan kalan hatıraları, yazıları özellikle mektupları satın alan tüccar kitapçılar. Bir yazar tanıdığının kendi el yazısıyla yazmış ve kendisinin çerçeveletip asmış olduğu çok özel bir özür mektubunu böylesi dükkanlardan birine, Anna’ya götürür. Kitapçı Anna (Dolly Wells) ile az çok arkadaş olur. Eskilere özel ne varsa para etmektedir. Akabinde yine tesadüfen kütüphanede Fanny Brice adında ünlü bir yazarın orijinal bir mektubunu bulur ve araklar. Çabucak elden çıkartıp paraya konan Lee, kanın tadını almış vahşi bir köpek olup çıkar.

Sahte mektupların ardı arkası kesilmezken bir gün barın birinde viskisini yudumlarken Jack Hock (Richard E. Grant) ile tanışır. O da eşcinseldir. İkili kısa sürede yalnızlıklarının dayattığı koşullar gereği kanka olup çıkarlar. Ortak hemen hiçbir özellikleri yoktur aslında. Hatta Lee, Jack’i sürekli aşağılayıp azarlamaktadır. Zamanla o da Lee’nin dolandırıcılığına ortak olacak, iki kafadar kara günleri gelene kadar bu pis ve kirli ama kârlı ticaretlerine devam edeceklerdir.

Her yalanın bir gün ortaya çıkması gibi her dolandırıcılık da bir gün aydınlığa kavuşacaktır. Dolandırıcılık vakaları artık hangi boyutlarda seyir etmeye başlamışsa olaya FBI el koyar. Lee gibi kimbilir nice yazar vardır. Şan, şöhret, üç beş kuruş için yapmayacakları iş yoktur. Başlarda sempati duyduğum ezik, yaralı, yenilmiş bu yazarın kendisini bu denli yadsıyan ve aşağılayan bir işe kalkışmasını anlasam bile kabullenmek imkânsız. Hele bir de kendi meslektaşlarının adını kullanıp onlar adına mektuplar yazması, bence ölmüş gitmiş yazarlara da yapılmış büyük bir saygısızlık. Belki kendisini satsa, hırsızlık veya dilencilik yapsa bence bu kadar aşağılayıcı olmazdı.

Bencil yazar enselenip yakayı ele verecek, yaşadıklarından engin ve derin dersler çıkartıp yeniden yazarlığa dönecektir. İki bencil kafadarın hayatta kalmak için yaptıkları sahtekârlık biraz yazarlık sosuyla süslenmiş, her türlü toplumsal eleştiriye kapalı, sadece kendini düşünen birilerinin hayatından bir kesit. Filmde ben Melissa McCarthy isimli oyuncunun mükemmelden öte performansından başka ciddi bir şey görmedim.

2018 yılı yapımı Can You Ever Forgive Me? – Beni Affedebilir Misin? filmini Marielle Heller yönetmiş. Senaryo yazarları Nicole Holofcener ile Jeff Whitty. Oyuncular Ben Falcone, Gregory Korostishevsky, Jane Curtin, Stephen Spinella, Christian Navarro, Pun Bandhu, Erik LaRay Harvey, Brandon Scott Jones, Kevin Carolan, vs.

 

15.02.2019

 

 

 

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular