10.4 C
Hamburg
Montag, Oktober 26, 2020
Start Kultur Kino Robin Hood

Robin Hood

Robin Hood

2018 yılı yapımı Robin Hood´un hemen başlarken gelmiş geçmiş en kötü ve berbat uyarlama olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Zira filmde onun o anarşist, öncü, başkaldıran özellikleri düpe düz iğdiş edilmiş gibi. Soylu ve asilzade Robin of Loxley (Taron Egerton) günlerden bir gün ahırında genç bir kız bulur. İlk görüşte Lady Marian´a (Eve Hewson) aşık olan Robin tam mutluluğu yakalamışken bölgenin bugünkü valisi diyebileceğimiz Nottigham Şerif´i (Ben Mendelsohn) tarafından Üçüncü Haçlı Seferine katılması icin göreve çağrılır. Güzel aşkını bırakan Robin´i orada ölümcül bir savaş beklemektedir.

Özellikle Sarazenlerle yapılan okçu savaşı oha dedirtecek cinsinden bilgisayar oyunlarını andırır. Görende Orta Çağ´da kılıçla degil de oklarla savaşılırmış zanneder. Günümüzdeki makineli tüfeklerden bile neredeyse daha etkili ve tahripkâr ok atan makineler ve keskin nişancılar arasında Robin, düpedüz savaş suçluluğu cinsinden eylemlere şahit olur. Bunlardan biri Arap okçu Yahya´nın (Jamie Foxx) oğlunun kafasının kesilmesine tanıklık etmek olacaktır. Oğlunu kurtarmaya çalışan babanın eli kesilir, Robin´de bir güzel dayak yer. Irkçılığın gizlenmiş haliyle de oğlunu kurtarmak istediği için Robin´e minnettarlık duyan Yahya, onun kıçından ayrılmayacaktır.

1.jpg

Yeniden memleketine ancak dört yıl sonra dönebilen Robin, Marian´ın Will (Jamie Dornan) isimli bir dümbükle evlendiğine şahit olur ve yıkılır. Depresyonların en alasını yaşar. Topraklarına Nothingam Şerifi el koymuş, malı mülkü de aynı zamanda bu adam tarafından gaspedilmiştir. Yoksulluğun dibini görür. Hayattan tam umudunu kesmiş arabesk takılırken imdadına kıçına yapışmış bizim Arap Celal değil Yahya yetişir. Yahya, Robin´e böyle Müslüm Baba taraftarı gibi yaşamaktansa intikam alma gazı verir. Gazın yeteri kadar alınması için bizim 12. yüzyılın İngiltere´sindeki modern kölesi Yahya, Robin´e nasıl ok atılacağını ögretir. İzlerken Robin´in ona içinden bir tek Allah razı olsun abi demediğine şahit olursunuz.

Ok atmayı adam akıllı öğrenen Robin´in ilk yaptığı kamulaştırma eylemi, şehir halkını artan vergiler sayesinde soyan askerleri eşek cennetine göndermek olacaktır. Tabancasız şerif yeni bir savaş kapıda ayağına, kendisiyle işbiriliği içerisindeki kilisenin de önde gelenleriyle anlaşarak yeni bir savaş vergisi çıkartmıştır. Halkın boğazını Recep Tayyip Erdoğan ve şurekası kadar sıkamayan şerif şapa oturduğunun farkında bile değildir. O da halkı arkasından vurmayı çok iyi bilenlerdendir. Kilise dahası Kardinal (F. Murray Abraham) ile kirli ve karanlık ilişkiler içerisindedir. Gizlice Araplara yıllarca rüşvet yedirip Batı için bir tehdit oluşturmalarını tezgahlamışlar, sürekli savaş hali yüzünden de halktan alınan vergilerle avantalarını bulmayı planlamışlardır. Taa ki ortaya bizim Robin çıkıp „ben bu oyunu bozarım“ diyene kadar plan tutacaktır.

Zenginden degil şeriften gerçek kimliğini yüzündeki maskeyle gizleyerek çalıp halka üçbeş kuruşunu atıyla kaçarken düşüren veya sağa sola serpiştiren Robin, nihayet şerifin karşısına çıkarak ben ölmedim, gaziyim, yaşasın şerif, kral ve memleket muhabbeti takılır. Bir yandan da kendisini gizleyerek fırsatını buldukça şerifi ve kilisenin ortak parasını soymaya devam edecektir.

Sonunda kötüler kaybedecek Robin Marian´a yeniden kavuşacaktır. Dediğim gibi bugüne kadar izlediğim en berbat Robin Hood filmi. Bu halk kahramanını soytarıya çevirmeleri paranın dini, imanı, yüzyılı, sınırı ve ciheti olmadığının bence güzel bir kanıtı. Zaman kaybı demeli.

Berbat filmin yönetmeni Otto Bathurst, senaryo yazarları ise Ben Chandler ve David James Kelly. Diger oyuncular ise Tim Minchin, Paul Anderson, Yasen Autor, Björn Bengtsson, Lara Rossi, Scot Greenan, Ian Peck, Cornelius Booth, Kane Headley-Cummings.

 

29.01.2019

 

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Zwischen Krisenbewältigung und Zukunftsgestaltung

Zwischen Krisenbewältigung und Zukunftsgestaltung – der Tourismusbeauftragte der Bundesregierung lädt zum 19. Europäischen Tourismusforum am 23. Oktober 2020 ein Der Beauftragte der Bundesregierung für...

Eurobarometer-Umfrage: Wirtschaftliche Lage, Umwelt und Klimawandel Hauptsorgen der Deutschen

Die Europäische Kommission hat Freitag die Ergebnisse der neuesten Eurobarometer-Umfrage veröffentlicht. Wegen der Coronavirus-Pandemie fand diese ausnahmsweise im Sommer (statt im Frühling) 2020 statt....

Genç meslektaşımıza son görev

Levent Danık son yolculuğuna uğurlandı ALMANYALILAR - Lübeck yakınlarındaki işyerinde 15 Ekim’de geçirdiği ani kalp krizi nedeniyle Hamburg’da 17 Ekim’de hayata veda eden basın camiasının...

Batman’da „Elma Sokak“ta müzik eşliğinde alışveriş keyfi yaşanıyor

Batman'ın en eski esnaf sokaklarından Elma Sokak'ta vatandaşlar, müzik eşliğinde alışveriş yapıyor. Başlatılan uygulama kapsamında 60 yıllık çarşıda kurulan ses sistemi ile müşterilere haftanın 5...