12.8 C
Hamburg
Mittwoch, Oktober 21, 2020
Start Kultur Kino Fotoğraf

Fotoğraf

Fotoğraf

2001 yılı yapımı Fotoğraf filmi cumhuriyetin kuruluşundan beri militarizmin sayısız sembollerinden biri olan bir heykelin farklı perpektiflerinin yansıtılması ve onuncu yıl marşı ile başlar. Heykel, Türk’ün gücünü temsil etmektedir. Ana başlangıç ama bir otobüs terminalindedir. Otobüste bir genç dışarıya bakmaktadır. Otobüs terminalinde kimler yoktur ki. Arkadaşlarını veya sevdiklerini askere uğurlayan gösterişli bir kalabalık gurubunun yanında, kız arkadaşından (Mizgin Kapazan) oldukça sade ve utangaçça ayrılan, ona veda eden Ali Türkoğlu (Nazmi Kırık) ile karşılaşırız. Gençlerin sessiz vedasını, birbirlerine karşılıklı ufak hatıralar vermeleri izler.

İkiliyi her an kalkmaya hazırmış gibi yolcu bekleyen otobüsün camından Faruk Öztürk (Feyyaz Duman) isimli genç izlemektedir. İkisinin de adlarını ve soyadlarını yol boyunca tanık olunan kimlik kontrollerinin birinde yapılan karşılıklı telsiz konuşmaları sayesinde öğreniriz. Zamanı gelir yolcular otobüsü doldururlar, kalkış saati gelir ve otobüs İstanbul’u terkeder.

1.jpg

Cam kenarında Ali’nin yerine oturan Faruk onunla tanışır. İkisi de kendi halinde klasik yurdum gençleridir diyebiliriz. Ağzında çiğnediği sakızı, içtiği sigarası ve her yakıldığında antipatik bir melodi çalan muhtar çakmağıyla Faruk’u biraz itici, ilerleyen sohbetlerde de cahil ve boş bir maço olarak buluruz. Ali’de en az Faruk kadar ketumdur ama efendi ve kibar biridir. Hukuk öğrencisidir. Faruk Tunceli’ye akraba ziyaretine, Ali ise Diyarbakır’a, o da akraba ziyaretine gitmektedir. Zaman olarak 1990’lı yılların ortaları demek yanlış olmayacaktır. Zira ekranlarda bolca devletin Gazi Mahallesi’ndeki terörist komplosu ve Kürt illerindeki en kahraman Rıdvan misali, hayali zaferler kazanan en kahraman generallerin palavralarına ve gerçekleştirilen kanlı operasyonlara kısaca şahit oluruz.

Kahramanlarımız arasında kendince kibar, dikkatli ama dostça bir sohbet başlar. İkisi de birbirlerinden bir şeyler saklamaktadırlar. Gerçekleştirilen kimlik kontrollerinde de ikili hakkında sakıncalı bir durumla karşılaşılmaz. Bu arada Ali zifiri karanlıkta da olsa dağları görünce ağzı açık ayran budalası gibi camdan dışarıya bakar durur. Faruk buna bir anlam veremez. Yüzeysel sohbetleri son anlarına kadar devam edecektir.

An gelir menzile varılır. İki geçici yol arkadaşı vedalaşırlar. Son anda birbirlerinin adlarını dahi bilmedikleri Faruk’un aklına gelir. Oysa Ali kimlik kontrolü yapılırken merkeze adlarının sorulmasını hatırlatır. Bu arada Faruk en az kendisi kadar lümpen denilebilecek sesli çakmağını koltukta unutur. Faruk birliğine teslim olmaya giden bir asker adayıdır. Orada öldürmeyi, belki de köy yakmayı, kaybetmeyi, sorgusuz sualsiz öldürmeyi öğrenecektir.

Ali ise Diyarbakır’a gelir. Otobüs Kürt diyarında ilerledikçe savaşın görüntüleri daha da bariz hale gelir. O da gizli hedefine ulaşmak için yola çıkmıştır. diyarbakır’da yanında kadın yoldaşı ile Van’a gider. Oradan da gerillaya. Büyük bir ihtimalle o da öldürmeyi öğrenmeye gitmektedir.

Fotoğraf’ı, bu günlerde AKP’li savcıların hakkında örgüt üyeliği suçlamasıyla on beş yıl hapis cezası istedikleri Kazım Öz yazmış ve yönetmiş. Filmin son kareleri, çocukların oynadıkları oyun ile kirli ve kanlı savaşın benzetilmesi, vahşetin ailelere gönderilen kişisel fotoğraflara yansıtılması övgüye değer. Bugünler de Faruk gibiler, eserlerini büyük ihtimalle sosyal medya hesaplarında paylaşıyorlar. Ben Alilerde de, Faruklarda da bugüne kadar pek öyle değişen önemli ve büyük şeyler olduğuna inanmıyorum. Kirli ve kanlı savaş da, sanat da, hayat da devam ediyor. Övgüye değer, alçakgönüllü şartlar ve özveriler sayesinde gerçekleştirilmiş büyük bir film.
11.01.2019

 

Vorheriger ArtikelAnthropoid
Nächster ArtikelWelcome Home – Eve Hoşgeldin

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Şanlıurfa’da „en lezzetli isot“ yarışması yapıldı

Şanlıurfa'da kadınlar tarafından hazırlanan en lezzetli isotu belirlemek amacıyla yarışma yapıldı. Büyükşehir Belediyesince, Vali Kemalettin Gazezoğlu Kültür Merkezi'nde "Dünyanın En Lezzetli Acısı Urfa İsotu" sloganıyla...

„Almanya Otomotiv Dijital Sektörel Ticaret Heyeti“ programı gerçekleştirildi

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, pandeminin, dünyanın 4. büyük otomotiv üreticisi olan Alman otomotiv endüstrisini arz ve talep şoklarıyla vurduğunu belirterek, "Almanya'da ağustos-eylül...

Coronakrise: EU-weites System zum Austausch von nationalen Warn-Apps startet

Nach einer erfolgreichen Pilotphase geht Montag das EU-weite System für Interoperabilität von Kontaktnachverfolgungs- und Warn-Apps in Betrieb. Es verknüpft eine erste Reihe nationaler Apps...

Sivas’ta mor patates ve şeker pancarı hasadı yapıldı

Sivas'ta mor patates ve şeker pancarı hasadı gerçekleştirildi. Valilikten yapılan açıklamaya göre, Vali Salih Ayhan, Hafik ilçesi Göydün köyünde düzenlenen mor patates hasat programına katıldı....