11 C
Hamburg
Montag, September 28, 2020
Start Home Anthropoid

Anthropoid

Anthropoid

2016 yılı yapımı Anthropoid filmi adını tarihin en önemi suikast operasyonlarından birinden almış. 1938 yılında düpedüz zamanın üç büyük devletine kafa tutan Hitler Çekoslovakya‘yı bana vermezseniz savaş çıkartırım der. Münih Anlaşması gereğince de o bu ülkeyi tek bir silah ateşlenmeden düpedüz işgal ederek alır. Bir yıl sonra Polonya‘ya da saldırınca II. Dünya Savaşı resmen başlamış olacaktır. Çekoslovakya savaş endüstrisinde özellikle Almanya‘ya silah üretilmesinde önemli rol oynarken, Çekoslovak Direnişçiler sahneye çıkarlar. Hitler bunun üzerine Himmler‘den sonra ikinci adamı olan Reinhard Heydrich‘i direnişi bastırması için Çekoslovakya‘ya gönderir. Sayısız lakabı olan bu azılı faşist liderin bir diğer adı, binlerce sivili kurşuna dizdirmesi ya da başka yöntemlerle yok etmesinden dolayı Prag Kasabı‘ydı. Londra‘daki sürgündeki Çekoslovokya Hükümeti Anthropid Operasyonu ile onun ortadan kaldırılması için özel bir suikast timini Prag‘a gönderir.

Asker Jan Kubis (Jamie Dornan) paraşütüyle kazasız belasız ülke sınırları içerisinde belirlenen noktaya atlamışken, arkadaşı Josef Gabcik (Cillian Murphy) atlarken ayağını yaralamıştır. İki arkadaş kolkola yürürlerken bir ihbarcıya denk gelirler. Onları evine götüren ihbarcının arkadaşı önlerine yemek koyarken kendisi diğer odada telefonuna sarılır. Ikilinin davranışlarından şüphelnen Josef aniden kapının birini açınca ihbarcıyı ahize elinde bulur. Arbade çıkar ve ihbarcı öldürülür. Diğerinin peşinden koşan Jan adamı vuramaz, dahası ellerinin titremesine engel olamaz. İster istemez bunlar mı iki suikastçi diye kendisine sormadan edemez.

1.jpg

Sonrasından ihbarcının kamyonetini alan suikastçiler Prag‘a irtibat adresine gidip ilişkileriyle temasa geçmek isterler. Alman askerleri şehrin dört bir yanında cirit atmaktadırlar. Her bir köşede onlara rastlamak mümkündür. Bahsi geçen şahıs Novaklar artık orada yaşamıyorlardır. Kadın tam kapıyı kapatmak üzereyken Jan, ayağından kan akan arkadaşının göstererek yardım ister. Kadın birkaç sokak ötedeki bir veterineri tarif eder. Oradan direnişçilere ulaşacak olan ikilinin yaşadıkları, başlarına gelenler artık tarihe mal olmuş gerçekliklerdir.

Biraz tarih ve İkinci Dünya Savaşı‘nı bilenler Anthropid Operasyon‘nun sonunu da, filmdeki Reinhard Heydrich‘in (Detlef Bothe) başına gelenleri de çok iyi bilirler. Anthropoid filminde aşk var, umut var, dostluklar var, dayanışma var, direniş var, ölüm de var. Öleceklerini bile bile, korkarak dahi olsa gerçekleştirmek zorunda oldukları eylemin bilincinde olan insanlar var. Cesur, yiğit, aslında barışçıl ama vatanlarını korumak isteyen savaşçı insanlar var. Nazi faşizminin kirli ve karanlık yüzü, tarihe mal olmuş onusuzlukları var.

Bu ve benzeri eşsiz direniş örnekleri sayısız filme ve romana konu olmaya devam ediyor. Bu filmin bir başka benzerini yine en az bunun kadar heyecanlı ve sürükleyici tarzıyla izlediğimi hatırlıyorum. Bence bir savaş, dahası oldukça insani boyutlarda bir direniş klasiği. Jan ile Josef ve diğer arkadaşları insanlığın evrensel direniş kültürü mirasında sonsuza kadar yaşayacaklar. Ne mutlu onlara.

Filmin yönetmeni Sean Ellis aynı zamanda senaryo yazarlarından. Diğer senaryo yazarı Anthony Frewin. Oyuncu kadrosunda şu isimler var: Brian Caspe, Karel Hermánek Jr., Sára Arnsteinová, Hana Frejková, Sean Mahon, Jan Hájek, Marcin Dorocinski, Toby Jones, Alena Mihulová, Bill Milner, Charlotte Le Bon, Pavel Reznícek, Anna Geislerová, Justin Svoboda, Harry Lloyd, Václav Neuzil, Jirí Simek, Jan Jankovský, vs.

04.02.2019

 

Vorheriger ArtikelThe Battle of Algiers – Cezayir Savaşı
Nächster ArtikelFotoğraf

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Futbol: Süper Lig

- Demir Grup Sivasspor: 0 - MKE Ankaragücü: 0 Stat: Yeni 4 Eylül Hakemler: Arda Kardeşler, Mehmet Salih Mazlum, Mehmet Ali Akkor Demir Grup Sivasspor: Samassa, Erdoğan...

Fünf Projekte für innovative Lösungen in der humanitären Hilfe mit EU-Forschungspreis ausgezeichnet

Warnsysteme bei Bränden in Slums oder Flüchtlingslagern, Fernüberwachung von Wasserreservoirs, ein erschwingliches Telefonladegerät in Kombination mit einer Solarlaterne, Prothesen und Orthesen aus dem D3-Drucker...

„Bozkırın Tezenesi“ Neşet Ertaş Kırşehir’de müzikli söyleşiyle anıldı

"Bozkırın Tezenesi" olarak bilinen halk ozanı Neşet Ertaş, vefatının 8. yılında Kırşehir'de müzikli söyleşiyle anıldı. Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen program öncesinde fuaye alanında...

Neue Zahlen zur Gleichstellung: „Die Trendwende ist noch längst nicht geschafft“

Am Freitag veröffentlichte der Senat den zweiten Hamburger Gleichstellungsmonitor. In diesem Monitor werden jährlich verschiedene Kennzahlen und Indikatoren ausgewertet, die darüber Auskunft geben, wie...