15.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeKatok i Skripka - Silindir ve Keman

Katok i Skripka – Silindir ve Keman

Altı yedi yaşlarında küçük bir çocuk, elinde müzik notaları ve küçük kemanı korka ürke oturduğu binayı terk ederken yaşıtlarına merdivenlerde rastlar. Kendisini saklayıp onlara görünmek istemez. Çocuklar bir birlerine karşı, zamanı geldiğinde sandığımızdan da acımasız olabilirler. Sascha (Igor Fomchenko) tam kimseye görünmeden merdivenleri aşabileceğini zannederken binada oturan bir kadın onu görüp çocuklara haber verir. Gerisi alaylardan, itişip kalkışmaktan kendini kurtarma çabasıdır. Bizim mahallede bir Alman köpeği vardı, her sabah okula giderken onu aşmak benim gibi birçok çocuğun bir yandan hem korkulu rüyası, hem de vazgeçilmez güne güzel veya macera dolu başlamasının vesilesiydi. Sascha aklıma o günleri getirdi.

Çocukların kendileri gibi olmayan Sascha’ya daha fazla saldırmalarına, oralarda çalışan Sergei (Vladimir Zamanskiy) isimli bir işçi engel olur. Bu fabrika işçisinin gerek diğer çocuklara, gerek Sascha’ya yaklaşımı pedagoglara ders olacak niteliklerle doludur. Sergei bir silindir makinisti veya operatörüdür. Aynı fabrikada çalıştığı genç bir kadın (Natalja Archangelskaja) kendisine asılıp durmakta, sözle sataşmakta, düpedüz flört etmektedir. Ama Sergei’in gözü işinden başka şey görmemektedir.

Eğlene oyalana kursa giden Sascha sıranın kendisine gelmesini beklerken içeriye pembe bir elbisesi olan kendi yaşlarında bir kız (Marina Adschubei) girer. Kızı nasıl etkileyeceğini bilemeyen Sascha çantasında bulunan elmayı çıkartır daha yiyemeden veya kıza veremeden sıra kendisine gelir. Otoriter müzik hocası (Natalja Archangelskaja) diğer çocuklar gibi Sascha’yı da azarlayacaktır. Tatlı veya sert, yaşlı kadının bu seferki gerekçesi onun aşırı yaratıcı olmasından başka bir şey değildir. İçerleyerek kursu terk eden Sascha’nın elmasını pembe elbiseli kız çoktan yemiştir.

1961 yılı yapımı Katok i Skripka – Silindir ve Keman 46 dakikalık filmin usta yönetmen Andrey Tarkovski’nin mezuniyet filmi olarak sinema tarihinde ayrı yeri var. Haddinden fazla sayısız metaforun kısa filmin orasına burasına serpiştirildiğini görmek için iyi bir sinema isleyicisi olmaya gerek yok. Çocuk ile işçinin dostluğu olayı Sascha’nın annesinin el koymasına kadar devam edecektir. Anne çocuğunun tanımadığı biri ile sinemaya gitmesine izin vermeyecek, Sergei’de kendisine asılan kadın işçi ile birlikte gidecektir.

Sascha’nın babası yoktur, Sergei’nin de anlaşılan kimsesi. Ona silindir sürmeyi öğretmesi sorumsuzcadır. En dikkat çekici olan ise Sascha ile Sergei öğle yemeğine birlikte giderlerken silindirin arkasına saklanmış olan kemanı bulan ve Sascha ile sürekli alay eden yaramaz çocukların kemanı kırıp parçalamak yerine, ona hayranlıkla ve gıpta ile bakmalarıdır. Çocukların, çocuk olmanın doğasına ters bir tepkidir bu.

Film hakkında ve ünlü yönetmeni hakkında o kadar çok yorum ve eleştiri yapılmıştır ki yeni bir şey yazmaya bence gerek yok. Sinema tarihi açısından ilginç bir filmdir. Bir yerlerde okumuştum bir çocuk filmi olması için planlanmışmış filan. Gelecekte kamerayı, metaforları, fotoğrafik görüntüleri nasıl kullanacağını bilen otantik bir ustanın ilk yapıtı. Ben sıkı bir sinema izleyicisiyim diyenlerin olmazsa olmaz türünden izlemeleri gereken bir yapıt.

Filmin yönetmeni Andrey Tarkovski dedik. Film S. Bakhmetyeva’nın hikayesinden uyarlanmış Andrey Konchalovskiy ile Andrey Tarkovski senaryoyu birlikte yazmışlar. Diğer oyuncular şunlar, Yuri Brusser, Vyacheslav Borisov, Aleksandr Vitoslavsky, Aleksandr Ilin, Zhenya Fedchenko, Mariya Figner, Gena Klyachkovsky, Igor Korovikov, Kolya Kozarev, vs.

15.02.2019

 

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular