11.7 C
Hamburg
Donnerstag, Mai 13, 2021
StartKulturKinoThe King's Choice - Kralın Seçimi

The King’s Choice – Kralın Seçimi

Kralların nasıl bir hayatı olur hiç merak ettiniz mi? Gerçi yeryüzünde krallık mı kaldı, en fazla monarşiyle yönetilen ülkelerde resmen ve cismen varlar. 2016 yılı yapımı film The King’s Choice – Kralın Seçimi bize kralların da insan olduklarının ispatı üzerine kurulmuş bir eser. Bu örnekte karşımızda Norveç Kralı Haakon VII. (Jesper Christensen) var. Karda kışta ve o soğukta küçük sempatik torunlarıyla saklambaç oynayan yaşlı bir adam. Ayrıca bel ağrılarından muzdariptir. Çocuklar kralın oğlu Prens Olav (Anders Baasmo Christiansen) ile Prenses Martha (Tuva Moa Matilda Karolina Novotny)’dandırlar.

II. Dünya Savaşı resmen başlamıştır. 1940 yılının Norveç’indeyiz. Bir Alman savaş gemisi Norveç kıyılarındadır. I. Dünya Savaşı’nda tarafsız kalmayı başarmış Norveç’i karanlık günler beklemektedir. Kuzey Atlantik’de önemli bir stratejik konumu olan ülkenin ayrıca demir, aluminyum, bakır, kurşun, nikel vb. gibi önemli yeraltı kaynakları zenginlikleri Nazilerin iştahını kabartmaktadır. Savaşların kaynaklar olmadan sürdürüldüğü nerede görülmüş. Almanların işbirliği taleplerini kralın da bulunduğu toplantıda mevcut kurulu Başbakan Johan Nygaardsvold (Gerald Pettersen) liderliğindeki hükümet reddeder, dahası ne İngiltere ne de Almanya diyerek düpedüz bu savaştada tarafsızlıklarını ilan ederler. Her iki ülke ile de iyi ve kârlı ticari ilişkileri vardır, devam ettirmek isterler. Baba kral gelecekteki veliahtı olacak oğluna verdiği derslere ve nasihatlara şahitlik ederiz. Zira o halkı tarafından seçilmiş bir kraldır.

Bu arada emir ve direktiflerini direk Berlin’den alan Büyükelçi Curt Bräuer (Karl Markovics)’in Norveç hükümeti ve kralını işbirliğine ikna ederek güya binlerce insanın hayatını kurtarma çabaları sonuç vermeyecektir. Diplomat Norveç’in komşu ülke Danimarka gibi teslim olmasını istemektedir, dahası Hitler ondan bunu ister. Ha unutmadan Danimarka’nın işbirliğine yanaşan kralı ile bizim Norveç kralı düpedüz kardeştirler.

Alman orduları Oslo ve diğer şehirlere saldırırken az bir direnişle karşılaşırlar. Bu arada göstermelik bir hükümet ilan edilir, tabi Nazilerle işbirliği yapan ve halkın, resmi hükümetin ve kralın nezdinde hiçbir resmiyetleri yoktur bunların. Kral ve ailesi İsveç sınırına kaçmak zorunda kalırlar. Prens militanca bir direniş ateşiyle yanıp kavrulmakta, vatanı ve halkı için gerçekten de bir şeyler yapmak istemektedir. O yüzden Prensesi ve üç çocuğunu yurtdışına gönderir. Kayıtlar bize savaşın sonlarına kadar ABD’da kaldıklarını savaşın bitiminden sonra Londra’da ailenin yeniden bir arada olacaklarını anlatacaktır. Bu arada filmin adına kralın seçiminden çok, seçilmiş kralın seçeneği demek daha uygun olurdu. Zira nihayetinde film ve ülkenin kaderi onun seçeneği üzerine kurulu.

Film bir savaş filmi değil. Adım adım işgal edilen bir ülkede krallık yapan yaşlı bir adamın ailesi başta olmak üzere halkını, vatanını ve krallığını nasıl korumaya çalışıp çabaladığını, bu süreçte nelere bizzat şahit olduğunu, halkına nasıl sahip çıktığını, ihanetin teslimiyet direnişin zafer olduğunu tarihe yazıyor. Bence öyle büyük abartılara girmeden oldukça sade ve başarılı bir biçimde bu iş kotarılmış. Film bize kralların da insan olduğunu söylüyor. Yanlış veya doğru bir hareketlerinin, imzalarının, laflarının milyonlarca insanın kaderini nasıl etkileyebileceğini hatırlatıyor. Modern dünyada krallıkların olmaması, monarşinin nostaljik bir güç olarak tarihin çöplüğünü boylamaları yine de arada bir de olsa despotların ortaya çıkmasına maalesef henüz engel değil. Ama insanlık o istikamete doğru koşar adım yol alıyor.

Erik Poppe’nin yönettiği filmin senaryosunu Harald Rosenløw-Eeg ile Jan Trygve Røyneland birlikte yazmışlar. Filmin oyuncu kadrosu şu isimlerden meydana geliyor: Katharina Schüttler, Juliane Koehler, Andreas Lust, Rolf Kristian Larsen, Erik Hivju, Svein Tindberg, Arthur Hakalahti, Ketil Høegh, Krister Kern ve Jan Frostad.

10.01.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular