10.4 C
Hamburg
Montag, Oktober 26, 2020
Start Home The Wife – Nobel Adayının Karısı

The Wife – Nobel Adayının Karısı

The Wife – Nobel Adayının Karısı

Yaşlı bir çifte, neşeli bir gece sevişmesinin ertesi sabahı erken saatlerde bir telefon gelir. Telefondaki kibar şahıs akademisyen yazar dahası edebiyatçı Joseph Castleman’ı (Jonathan Pryce) kutlar. Bu yılki Nobel Edebiyat ödülü’nü almaya onu uygun bulmuşlardır. Joe paralel telefondan haberi dinlettiği eşi Joan (Glenn Close) ile sevinçten havalara uçarlar. Çift, çocuklar gibi yatağın üzerine çıkıp oynayıp zıplayarak sevinirler. Bu zıplamaların daha sonra, hemen her başarılı yapıtın sonrasında oynanan bir oyun olduğunu anlayacağızdır. Büyük bir heyecan yaşlı çifti sarar, sarmalar. Küçük bir kutlama yapılır. Castleman çiftinin çiçeği burnunda her an doğuracak kızı Susannah (Alix Wilton Regan) ve oğlu David (Max Iraons) ve kalabalık bir ilk kutlayanlar grubu hazır bulunurlar. David okuyup değerlendirmesi için babasına kısa hikayesini bırakmış ama onun tepkisini henüz alamadığı için öfkelidir.

Ödülü almak için İsveç’in başkenti Stokcholm’e uçarlar. Uçakta yazar ile tanışmak isteyen Nathanial Bone (Christian Slater) isimli bir adam, hostes aracalığıyla izin isteyip yanlarına gelir. Yazar düpedüz adamı kovarken Joan ona, kendisi hakkında yazabilecek bir yazara iyi davranması gerektiğini öğütler. Kimse bir yazarın düşmanlığını kazanmamalıdır. Yaşlı çift mükemmel bir şekilde karşılanıp ağırlanırlar. Kendilerine tören ile ilgili protokoller, hizmet sunacak görevlileri, yardımcı ve danışmanları tanıştırılır.

1.jpg

Kadının ezikliği, suskunluğu göze batan bir biçimde arttıkça artarken ister istemez düşündüm her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır derler. Oysa bu yaşıma geldim başarılı eşini kıskanmayan bir kadın görmedim. Hele ki bu başarıda kendisinin payı var ise o kadının eli kolu oturup bekleyeceğini sanmak ne büyük yanılgı. Bu benim kişisel hayat deneyimim, birilerini karalamak için kızgınlıkla yazılmış satırlar değil. Erkekler de bu vaka çok mu farklıdır, bilemiyorum. Kendi şahsım adına sadece şunu söyleyebilirim eğer sevdiğim biri olsaydı mutlaka onun kalkınması, yükselmesi, başarılı olması için elimden gelen çabayı harcar, gerekli özverilerde bulunur, onunla daha mutlu olmak için elimden geleni yapardım. Herhalde her sağlıklı düşünen insan da böyle yapacaktır kanısındayım.

David, anne ve babası otele yerleşirken baba-oğulun çekişmeleri artar. David yetişkin biri değil ergenlikte takılıp kalmış biri gibi davranmaktadır. Joan kolundaki saati çıkartırken geriye döner. Eşi profesör Joseph Castleman ile nasıl tanıştığı döneme. Ona yazılarını okuturken kısa bir süre sonra da evli adamın yanında çocuk bakıcılığına başlar. Ona sırılsıklam aşık olur. Gerisi güzel ve kaçırılmaz bir film klasiğidir denilebilir. Joan tanıştığı bir kadın yazarın kitap piyasası hakkındaki fikirlerini dinledikten sonra yazmaktan en azından kendi adına, elini ayağını çeker ve hayatını mutluluğuna, aşkına, ailesine adar.

Film bence tam bir sinema şölenidir. Geçmişte neler yoktur ki. Önce Joan biyografi yazarının suçlamalarına maruz kalacaktır. Sonra David aynı araştırmacının sorularıyla muhatap olacak işler karmaşıklaşacaktır. Babalar ölünce akan sular durur. Kimin neden Nobel aldığının pek bir anlamı kalmaz. Glenn Close oyunculuğunun zirvesinde bir performans daha sergilerken bize sadece izlemek ve düşünmek düşer. Ben olsam nasıl davranırdım? Sorusuna kimin ne kadar doğru dürüst yanıt vereceği kendisine.

2017 yılı yapımı The Wife – Nobel Adayının Karısı filminin yönetmeni Björn L Runge. Film Meg Wolitzer isimli yazarın aynı adlı novellasından uyarlanmış. Senaryoyu Jane Anderson yazmış. Oyuncular Harry Lloyd, Annie Starke, Elizabeth McGovern, Johan Widerberg, Karin Franz Körlof, Richard Cordery, Jan Mybrand, Anna Azcarate, Peter Forbes, Fredrik Gildea, Jane Garda, Nick Fletcher, Matthias Nordkvist, Suzanne Bertish, Grainne Keenan, Isabelle von Meyenburg, Morgane Polanski, Twinnie Lee Moore, John Moraitis, Michael Benz, Johanna Andersson, Catharina Christie, Carolin Stoltz, Hakan Pettersson, Ossian Skarsgard.

 

03.02.2019

 

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Öğrenciler yeteneklerini sergilediler

ALMANYALILAR - Hamburg'da Migrakult e. V. derneğinin organizasyonuyla yaşları 12 - 18 arası 13 genç öğrenci, "Kultur macht kreativ !" (Kültür sizi...

Zwischen Krisenbewältigung und Zukunftsgestaltung

Zwischen Krisenbewältigung und Zukunftsgestaltung – der Tourismusbeauftragte der Bundesregierung lädt zum 19. Europäischen Tourismusforum am 23. Oktober 2020 ein Der Beauftragte der Bundesregierung für...

Eurobarometer-Umfrage: Wirtschaftliche Lage, Umwelt und Klimawandel Hauptsorgen der Deutschen

Die Europäische Kommission hat Freitag die Ergebnisse der neuesten Eurobarometer-Umfrage veröffentlicht. Wegen der Coronavirus-Pandemie fand diese ausnahmsweise im Sommer (statt im Frühling) 2020 statt....

Genç meslektaşımıza son görev

Levent Danık son yolculuğuna uğurlandı ALMANYALILAR - Lübeck yakınlarındaki işyerinde 15 Ekim’de geçirdiği ani kalp krizi nedeniyle Hamburg’da 17 Ekim’de hayata veda eden basın camiasının...