24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartHomeLibertador - Kurtarıcı

Libertador – Kurtarıcı

Amerika denilince akla hep yetmiş milyon Kızılderiliyi soykırıma uğratan bugünkü Kuzey Amerikalıların ataları gelir. Oysa Amerikanın güneyinin hikayesi kuzeydekinden çok daha trajiktir, soykırıma uğratılanlar kuzeydekilerin kaç katıdır. Nice kadim uygarlığı yok eden sömürgeciler arasında 19. yüzyıla kadar İspanya Krallığı‘da bulunmaktadır. İnsanın bu uygarlık serüvenindeki yeri ve hikayesi, en heyecanlı film veya romandan daha sürükleyici. Nice isimsiz veya unutulmuş kahramanları olmasa insan bugün o insan olmazdı.

Simon Bolivar‘da bunlardan biri. İspanyollara karşı verilen özgürlük mücadelesinde yüzden fazla çarpışmaya katılmış bir devrimci önder. Film Büyük Kolombiya Cumhuriyeti‘ne yani o 1821‘deki Venezuela, Ekvador, Kolombiya, Panama ve Peru’nun bulunduğu alanı kapsayan bölgeye General Liberdator‘un (Edgar Ramirez) at sırtında yanındaki askerleriyle gelmesiyle başlar. Sarayda onu Daniel (İwan Rheon) karşılar. Kılıcını ve üniformasını çıkartır hizmetçilerine verir ve kendisini sevgilisinin kollarına atar.

Sevgililer birbirlerine doyamadan sarayda darbe olur. Bolivar karşıtları köşe bucak her yerde onu aramaktadırlar. Kadının kararlı ısrarları ve dayatmasıyla General Liberdator yani Kurtarıcı yani Simon Bolivar onu terk eder. Kendisini dışarı attığında kısa sürede farkedilir ve darbeci askerler peşine takılırlar. Bir yerlere saklanan Bolivar heyecanlı ve korkulu bekleyişi esnasında kendi geçmişine döner.

Film ilk başından itibaren bize bu devrimci ulusal kahramanın hayat hikayesini anlatmaya başlar. Küçükken annesini kaybeder ve bir siyahi kölenin yanında büyür. Ona anne der. Zengin ve soylu bir aileden gelmektedir. Gerçek hayatta İspanya‘da askerlik okuduğunu biliyoruz. Yetişkinlik çağında en az kendisi kadar soylu bir burjuva kadınla Maria Therasa (María Valverde) ile evlenip büyük şehirlerden uzakta, yerlilerin arasında mutlu mesut bir hayat sürecektir.

Bolivar malikanesinde büyük bir kutlama yemeği verir. Dostları ve ahbaplarıyla yemekteyken İspanyol askerler gelirler. Aralarında saklanması gerekenler vardır. Davetsiz askerlerin başındaki General Monteverde (Imanol Arias) yakınlardan geçerken şöyle bir uğramak istemiştir. İspanyol Krallığı‘na sadık General, Madrid‘den gelen Bolivar‘a Venezuella‘da işlerin oradakinden farklı yürüdüğü mesajlarının arasına, aba altından sopa göstermeyi sıkıştırır.

Mutlu mesut çiftin evliliği her mutlu beraberlikte olan kaderi paylaşacaktır. Bolivar‘ın aşkını yitirmesinin yasını tutması, isyancılar yanında veya kral karşıtları saflarında yer almasında yatmaz. Aksine o kadının kolları senin bu kerhane, kumarhane, batakhane benim günlerini devirir durur. Sonunda kendisini kavgaya, isyana davet eden öğretmenin önerisini kabul eder. Kısa sürede karizmatik bir halk önderi olup çıkacaktır.

Bir tek Latin amerka halklarına değil dünya direniş tarihine ve ulusal kurtuluş mücadelelerine ilham olmuş bu büyük halk devrimcisinin hayatını bir sinema filmine sığdırabilmek ne mümkün. Edgar Ramirez‘in göze batan oldukça düşük performası ve her türlü karizmaya uzak oyunculuğu bir yana bırakılarak, bu durdurak bilmeyen isyan günlerini anlayabilmek için, Simon Bolivar‘ı yaratan koşulların ve hayatının daha iyi anlaşılabilmesi için mutlaka izlenmesi gereken tarihi filmlerden biri denilebilir.

2013 yılı yapımı filmin yönetmeni Alberto Arvelo, senaryo yazarı Timothy J. Sexton. Oyuncular ise Erich Wildpret, Juana Acosta, Mercedes Arbizu, Leandro Arvelo, Marta Benvenuty, Dacio Caballero, Jon Bermúdez, Ángel Caballero, Cameron Carlos, Francisco Denis, Alejandro Furth, Rubén Guevara, Danny Huston, Luis Jaspe, Gary Lewis, Elisa Sednaoui, Karina Velasquez, Juvel Vielma, Daniela M. Xandru vs.

27.01.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular