17 C
Hamburg
Montag, Mai 10, 2021

Uzak

Uzak

Mahmut (Muzaffer Özdemir) İstanbul’da yaşayan sanatçı yanı artık çürümüş profesyonel bir fotoğrafçıdır. Eşi Nazan’dan (Zuhal Gencer Erkaya) boşanmış ama ondan hâlâ kopamamış, yalnız ve kadınsız yaşayan artık kamburu çıkmış hayat yorgunu biridir. Arada bir evli bir kadınladır. Memleketini, ailesini, köklerini yıllar önce terk etmiş, sahip olduğu başarıları dişiyle tırnağıyla bir başına elde etmiştir. Buram buram kokan bireyciliği ve kaçınılmaz yalnızlığını reklam firmalarından aldığı işler ve arada bir eski arkadaş topluluğunda gerçekleştirdiği yarı entelektüel sohbetlerle ha bir de garip televizyonuyla gidermeye çalışır.

Günlerden bir gün memleketten bir akrabası gelir. Yusuf (Mehmet Emin Toprak) memleketteki fabrikadan bir anda çıkartılan bin işsizden biridir. Köyden indim şehirenin günümüze uyarlanmış karikatürü gibidir. Biz Almancılar kendi aramızda Almanya’ya yeni gelen bir Türkiyelinin hangi sınıftan olursa olsun, buralara entegre olabilmesi, azbuçuk buralı olabilmesi için en az beş sene veriririz. Bu beş yıl içerisinde o insan birazdan çok kendi gayretiyle hayat nasıl, dil, bürokrasinin işleyişi nasıldır, insanlar, sıradan ilişkiler, yükümlülükler vs. vs. eninde sonunda öğrenir. Ama taşradan kalkıp İstanbul gibi kaç milyonluk metropollere gidenlerin uyumu edebiyatta bile doğru dürüst yer bulmaz.

1.jpg
2002 yılı yapımı Uzak’da filmin senaryosunu yazan ve yöneten Nuri Bilge Ceylan bu konuya ciddi kafa yormuşa benziyor. Yusuf aslında öküz, maganda, zonta filan değildir. Her genç gibi rüyaları vardır, iyimserdir, dağınıktır, genç kızları takip ederek onları etkileyebileceğini sanan milyonlarca lavuktan biridir. Denizci olup dünyayı gezmek, yeni diyarlar ve insanlar tanımak aynı zamanda para kazanmak hesabındadır. Garip birkaç girişimi ile iş aradığını veya bulabileceğini sanacak kadar saftır. Farkında olmadan hem kendisini kandırıp oyalamaktadır hem de Yusuf’u. Çok sürmez yalnızlığın olağan tekrarlarına ve malum ritmlerine alışmış Yusuf ile kaşılaşacağı sorunlar ve çelişkiler önceden programlanmış gibidir. Çıkardığı ayakkabısını dolaba koymamaktan tuvaletin sifonunu çekmemeye, mutfak dışında olur olmaz yerde sigara içmesinin verdiği rahatsızlıklar o an geldiğinde Yusuf’u patlatacaktır.

İkilinin kendi olağan yaşamları, birlikte geçirdikleri anlar ve karşılaştıkları sorunlar ekseninde film döner dolanır. Aslında her ikisi de yalnızdırlar. Yalnızlıklarının temelinde kadınsızlık var gibidir. Oldukça düşük yoğunluklu film olağanüstü fotoğrafik sahneler de olmasa bıkkınlık verebilir. Filmde aksiyon neredeyse hiç yoktur. Yusuf’un annesinin hastalanması, uzun zamandır aranan farenin kapana yakalanması, filmin finali denilebilecek köstekli gümüş saatini Yusuf’un bulamaması ve Mahmut’u direk suçlaması, ki ertesi gün evi terk edecek Yusuf’u yine gariban ve ezik yalnızlığı ile başbaşa bırakacaktır, filme yavandır demeye yeter.

Büyük şehirdeki bireyin ve şehre yeni gelenlerin yalnızlığı her ne kadar büyük bir ustalıkla anlatılmış olursa olsun filmde kolektif ruha, dayanışmaya, akrabalığa, sevgiye ve aşka dair bir şeylerin olmaması hayal kırıklığıdır. İnsan çevresiyle, çevresiyle olan içten ve samimi ilişkileriyle vardır. Sosyal varlık olmasının kökeninde tam da bu yatar. Bizim toplumda bireyciliğin bu denli gelişmiş olabileceğine ben ihtimal vermedim, o kadar gerçekçi gelmedi.

Uzak’ın draması güçlü, sahneleri çok zengin, garip bir durağanlığının olması yadırgansa da yerli sinemanın bence önemli çalışmalarından biri.

Filmin oyuncuları Feridun Koç, Fatma Ceylan, Ebru Ceylan, Nazan Kesal, Arif Aşçı, Ayhan Ergürsel, Ercan Kesal, Bahattin Sürler, Nazlı Aydın, Engin Hepsev, Aslı Orhun, Ahmet Bugay, Cemal Gülaş, Ahmet Özyurt, Erhan Ersoy, Hakan Kuldan, Ayhan Ergürsel.

16.01.2019

 

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular