24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021

Jîn

2013 yılı yapımı Jîn biri diğerinden güzel doğa portreleriyle başlar. Sanki muhteşem doğanın bizzat kendisi ile değil de özellikle seçilmiş fotoğraflarla içiçeyizdir. O eşsiz tabloları bir anda ortalığı kaplayan silah sesleri, atılan bombalar, sıkılan kurşunlar bozar, yaralar, öldürür, vurur kırar. Doğa bir kez daha insanın acımasız şiddetine tanık olur. Börtü böcük kaçıp saklanır, hayvanlar kaçışır, doğal denge altüst olur.

Şiddetten payına düşeni alanlar arasında bir grup gerilla birliği de vardır. Issız bir tepenin mağaralarında saklanırlar. Herkes derin bir uyukuya daldığında da kadın bir gerilla hızla kaçarak yanlarından uzaklaşır. Biz de böylelikle gerillaların nöbet nedir bilmediklerini, bir gerilla grubundan aslında ayrılıp uzaklaşmanın o kadar kolay olduğunu öğreniriz. Bu inandırıcılıktan uzak sahneler moralinizi bozmasın film çok güçlü ögelerle dopdolu. Sonuna kadar izleyin derim.

Leyla (Deniz Hasgüler) babası kendisi daha iki yaşındayken askerlerce alınıp götürülmüş ve kaybedilmiş belki de bu yüzden gerillaya katılmış ve sonradan ne olduysa bilmediğimiz nedenlerden dolayı gerilladan kaçan 17 yaşındaki genç bir kızdır. Elinde keleşi kaçarken bir çobana denk gelir, ondan korkup çekinen çoban yemek verir. Sonrası kaçış, saklanma, yörede operasyona yapan askerlere yakalanmama, kendi arkadaşlarına enselenmeme koşuşturmacasıdır. İlginç olanı bu kaçıp saklanmada yanında yöresinde hep hayvanlar vardır. Bir geyik, ayı, vaşak, eşek ve daha nice envai türden hayvanlar alemi mensupları Leyla‘nın etrafındadırlar.

Artık kaç gün kaçtığı ve neden kaçtığı bilinmeyen Leyla bir yerleşim birimine denk gelir. Uzun bir süre gözetlediği evden kimsenin olmadığı bir anda birkaç parça elbise, biraz yiyecek ve bir okul kitabı çalar. Evde kendi yaşıtı birinin yaşamakta olduğunu anlar. Tam evden çıkmak üzereyken arka odanın birinden yaşlı ve yatalak bir kadın ilaçlarını ister. Sonra da çıkar gider. Üzerindeki gerilla elbisesini çıkartır, silahını saklar ve düze inmeye çalışır. Dahası gittiği evde annesini aramıştır, eve gitmesi imkansızdır, İzmir‘deki dayısına gitmeyi kafasına yerleştirir.

Artık yoluna çıkan karşılaştığı hemen her erkek ona asılmaya çalışacaktır. Daha önce gördüğü çobandan otobüs parasını çıkartmak için gittiği çapadaki işverene, Mersin otobüsünde yol alırken üzerinde kimlik çıkmadığı için gözaltına alınıp getirildiği karakolun komutanından tercümanına kadar herkes kıza sulanacaktır. Leyla‘nın hayatta kalma mücadelesi zorlaştıkça zorlaşacaktır. Artık öyle bir an gelir genç kız gerisin geri geldiği dağlara geri döner.

Dağları, oradaki hayatı, orada erkeğin saldırılarına karşı kendisini koruyabilmesi daha kolaydır. İzmir‘e ulaşamayacağını anlayan Leyla yeniden gerilla olur. Ama eski birliğini veya bir başka gerilla grubunu arayıp bulma gibi bir çabası yoktur. Gerisi tek başına bir gerillanın Kürdistan gibi bir diyarda o dağlarda kaç gün yaşayabileceği sorusudur.

Reha Erdem‘in senaryosunu yazıp yönettiği Jîn türünün ilk örneklerinden bir gerilla filmi. Neredeyse yarım asırdır süren ve on binlerce insanın hayatına mal olan kirli ve kanlı savaşa karşı çıkan cılız ve yarı eleştirel bir çalışma denilebilir. Bu kadarının kıyısına dahi yanaşamayan, yaklaşamayanların varlığı göz önünde bulundurulduğunda bize sadece topyekün ekibi ve emeği geçenleri kutlamak düşer. Onur Ünsal, Sabahattin Yakut, Yıldırım Şimşek, Eren Vurdem, Saygın Soysal, Mehtap Anıl, Derya Aydın, Şenay Aydın, Harun Başkan, Serdar Biçimli, Mehmet Kurt, Ayrış Alptekin, Şenay Aydın, Recep Kaya, Ercan Kılıçarslan, Serkan Elmas, Burak Ersu, Mahmut Altuner filmin diğer oyuncuları.

22.01.2019

Vorheriger ArtikelDefiance – Direniş
Nächster ArtikelОктябрь – Ekim

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular