11.2 C
Hamburg
Sonntag, September 27, 2020
Start Kultur Kino Rus´un Oyunu

Rus´un Oyunu

Rus´un Oyunu

Serhat Vasbi (Fırat Tanış) İstanbul’da mutlu ailesiyle yaşayan başarılı bir işadamıdır. Hem ister fakir ister zengin olsun her yurdum erkeği gibi zamparalığı doğuştan hak görenlerdendir. Karısını önüne gelen her fırsatta aldattığını kendi itiraflarından öğreniriz. Ayrıca vergi kaçakçısıdır. Maliyeden, emniyetten satın aldığı kodamanlar vardır. Başarılarının arkasında yatan aslında bu üçkâğıtçılığı, dalavereleridir. Serhat Vasbi hemen işadamı gibi devleti soyan, ayrıca tecavüzcü olduğunu da sonradan öğreneceğiz, alkolik, zampara ve ahlaksız, emek düşmanı biridir. Ayrıca çalışma masasında Atatürk portresi olup ağzı laf yapan çakma solculardandır.  

Günlerden bir gün Batıkan Yiğit ( Levent Özdemir) isimli bir şahıs Serhat Vasbi ile ortak bir iş yapmak ister. Serhat sekreteri Zeliha (Nila Fırat) aracılığıyla bahsi gecen firmayı ve şahısı araştırtır. Her şey yolundadır, adam da, teklif de, ortak projede güvenilirdir. Batıkan ile Serhat hızla yakınlaşırlar. Yeni anlaşmalar için beraber Hong Kong´a uçmaları gerekmektedir. Orada imzalar atılmalı, yüz yüze görüşmeler yapılmalıdır.

1.jpg

Filmi izlerken bir şeylerin ters gittiğini, Serhat´ın kandırılacağını, Batıkan´da samimiyet olmadığını, üçkâğıtçı tipi olduğunu hisseder her an bir şeylerin olmasını beklersiniz. Bir özel uçakla bizim ikili birlikte Hong Kong´a uçarlar. Özel uçakta sadece ikisi ve kendilerine hizmet eden hostes vardır. Alkolik işadamı Serhat viskisini yudumlarken Batıkan portakal suyunu yudumlar. Dokuz saatlik uçuş yolculuğu sırasında Serhat içtikçe içer. Batıkan ise önce yapacakları işin vergilendirilmesinden konuyu acar. Mevzu sonra nasıl vergi verilmeyeceğine gelir. Serhat bu konudaki bilgi, hüner ve deneyimlerini anlatır da anlatır.

Hong Kong´a gelinir. Batıkan Sülün Osman’ı aratmayacak bir tarzda Serhat’ı bizim firma diye hükümet konağının yakınlarında beş dakikaya geliyorum diye kandırarak ortalıktan kaybolur. Serhat’ın kandırıldığını anlaması uzun sürmeyecektir. Geri döner önce sekreterini bir güzel haşlar, sonra Batıkan Yiğit´in peşine düşer. Adam çoktan altı aydır tuttuğu göstermelik bürosunu boşaltmış arazi olmuştur. Gerçek Batıkan Yiğit (Murat Topalan) birkaç gün sonra ülkeye giriş yaptığında polisçe alıkonulur. Adamın olup bitenden haberi yoktur.

Arkası tam bir yerli komplo, şantaj, tehdit, insanı yerin dibine sokup rezili rüsva etmedir. Sahte Batıkan ortaya çıkar, Serhat´a bir flash bellek gönderir. İçinde uçakta sarhoşken nasıl vergi kaçırdığını, 13 yıllık karısını kimlerle nasıl aldattığını anlatan itirafları ve çok özel bilgileri dillendirmesi vardır. Beş milyon ister. Dolar mı, TL´mi bilgimiz olmasa da Serhat çar naçar şantaja boyun eğer. Parayı kararlaştırılan adrese götürdüğünde kendisini iki Batıkan birlikte karşılarlar.

Karşılıklı tehditler, küfürleşmeler sonrasında evine dönen Serhat’ı kötü bir sürpriz beklemektedir. Uçaktaki bilgiler, görüntüler çoktan başına verilmiş, itiraflar ekranlar aracılığıyla her eve girmiştir. Serhat artık bitmiştir, kızı ve karısıyla her şeyi biter. Bizimki silahı alır Batıkanların işini bitirmeye gider. İçeride kendisini karşılayanlara hayret eder. Sekreteri de dâhil olmak üzere bilmem kaç kişi kendisini beklemektedir. İki yıl önce tecavüz ettiği Rus kadın Anastasya (Anastasiya Klyeva) ürkek ve korkmuş halde kendisini gösterir. Tezgâh açıklanır plan Anastasya´nın babası Profesör Vlademir (Leonid Kulagin) tarafından düşünülmüştür. Film de adını buradan alır. Bir kere öldürmek yerine her gün ölmesi, yaptıklarını ömür boyu yalnız ve acı çekerek yaşaması amaçlanmıştır.

2016 yılı yapımı Rus´un Oyunu filminin çekimleri İstanbul, Moskova ve Hong Kong’ta gerçekleşmiş, böylelikle üç ülkede çekilen ilk yerli film olma özelliği taşıyormuş. Ünlü reklam yönetmeni ve fotografçı Levent Özdemir filmin senaristi ve yönetmeni. İki Rus oyuncu dışında, oyunculuk ve kesinlikle yönetmenlik özellikleri olmayan bir ekip tarafından hazırlanmış, güzel bir hikâyesi varken berbat bir sinema örneği diye derslere konu olabilecek derecede zavallı bir çalışma. İbretlik bir başarısızlık öyküsü. Yerli sinema kimlere kalmış üzüldüm.

17.12.2018

 

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Mor Defter

Oldukça sıra dışı bir çalışma ile karşı karşıyayız. Girişin bunaltısını atlatabilirseniz eğer Yılmaz’ı ciddi boyutlarda ama oldukça başarısız bir polisiye filmde izleyebilirsiniz. Her ne...

Deutschlands schönste Seiten im Herbst entdecken

Reiseexperten von Dertour geben Tipps für Urlaub im eigenen Land Ein paar Tage am Meer, in den Bergen oder in einem charmanten Städtchen verbringen –...

Check-Up için sakın geç kalma erken gel!

Erken teşhis hayat kurtarır ALMANYALILAR - Özellikle kanser gibi ciddi hastalıkların erken teşhisinin hayat kurtardığı, sık sık ispat edilmekle birlikte erken teşhisin baş aktörü check-up...

Hamburg Airport schließt die Erneuerung des Hauptvorfelds erfolgreich ab

Fit für den Flugbetrieb der nächsten Jahrzehnte Es ist geschafft – nach viereinhalb Jahren Bauzeit und exakt im Zeitplan ist das Vorfeld 1 am Hamburg...