11.7 C
Hamburg
Sonntag, September 27, 2020
Start Kultur Kino Sisters Brothers – Sisters Kardeşler

Sisters Brothers – Sisters Kardeşler

Sisters Brothers – Sisters Kardeşler

Eli (John C. Reilly) ve Charlie (Joaquin Phoenix) Sisters çevrelerine nam yapmış, meşhur iki kelle avcısı ve kiralık katildirler. Sisters kardeşler Commodore (Rutger Hauer) isimli bir adamın emrinde çalışmaktadırlar. Patron emreder bu ikisi öldürürler. Filmin başlarında Eli´nin saf, naif ve aptal olduğunu hemen anlarız. Ama bu yanıltıcı bir aceleciliktir. Kardeşlerden Charlie küçükken babasını kaybetmiş, dahası bizzat onu öldürmüştür. Belki vicdan azabı, belki tanık olduğu şiddet onu alkolik biri yapıp çıkartmıştır. O birilerini öldürmek için emir almadığı zaman da insan katletmeye doymayan biridir.

Olaylar Amerika’nın Oregon eyaletinde 1850´lerde geçer. Vahşi Batı’nın tam ortasındayız denilebilir. Commodore´nin yeni emri Hermann Kermit Warm (Riz Ahmed)ın öldürülmesi yönündedir. Biri sarhoş, diğeri düşünceli iki kardeş Warm isimli kimyageri bulmak için Sacramento yoluna koyulurlar. İlk hedefleri Jim Morris (Jake Gyllenhaal) isimli, yine Commodore için çalışan birini bulmak, onun sayesinde Warm´a ulaşmaktır. Film bu ya Morris Warm´i ikiliden önce bulur ve onunla düpedüz arkadaş olur. Bu arada acımasız kardeşler yol boyunca arkalarında ha bire ölü bırakmaktadırlar.

6.jpg

Kimyager Warm yeni bir metot bulmuştur. Kullandığı yöntem ile altın aramak daha kolay, hızlı ve etkindir. Sudaki altın bulduğu eriyik sayesinde suyun yüzeyinden kısa süreliğine de olsa görülebilmektedir. Kendisini öldürmeye gelen Morris ile ilk yakınlaştıklarında mevzuyu anlarız. Akabinde yeni edindiği arkadaşıyla ise koyulup uyguladığı yöntemin patentini bile alırlar. Asitli içerik daha sonra kullanıcılarının başına ne çoraplar örecektir izleyicilere bırakalım. Warm bir idealisttir, kazanacağı para ile uygar, barışçıl ve demokratik bir yaşam kurmanın hayalleri ile doludur.

Thomas Bidegain ile senaryoyu yazan Jacques Audiard aynı zamanda filmin yönetmeni. 2018 yılı yapımı filmin bildiğimiz kovboy filmlerinden biri olmamasının nedenlerinde biri de bu ikili olsa gerek. Alışılmışın dışında ilişkiler, acımasız cinayetlerin yanı sıra doğa sevgisi, arkadaşlık, özellikle kardeşlik sevgisi bir western filminde ancak bu kadar anlatılabilir. Kovboy denilince akla nedense hep atını istismar eden insanlar anlar bizim nesil. Her ne kadar film bunun ispatıyla sonuçlansa da filmde bu kirli pasaklı, ruh sağlığı yaşadıkları şiddetten bozulmuş psikopatlar ordusu dışında, sağa sola tüküren, bol bol sinkaflı laflar eden tiplemelerin dışında, onların da insan olduğu işlenmiş.

Büyük bir ihtimalle orta yaş krizine yakalanan Eli artık yaşadıkları yasam tarzından, kardeşinin sürekli içmesinden, babasını kendisinin öldürmediğinden pişmanlık duymaya başlamış, hayatına anlam katma arayışındadır. İkide bir Charli ile atışması, kavga etmesi bu yüzdendir. Filmin başındaki yanılgı kısa sürede kendisini gösterir. Asıl bilge ve akıllı kardeşin o olduğunu geç de olsa anlarız. Eli kardeşini bir türlü öldürmemeye, Commodore´nin emrinde artık çalışmamaya, sürekli yanında taşıdığı kırmızı şalı koklamak ve otuz bir çekmek yerine yaşamak istemektedir ve bu yüzden normal bir hayat sürdürmeye ikna edemez. Bahsi geçen şahıslar bulunur. Sonrası izlenmeye daha bir değer.

Sisters Brothers – Sisters Kardeşler beğenilecek bir sona sahip. Meşhur ikili nice badireler atlattıktan sonra baba ocağına annelerinin kucağına geri döneceklerdir. Dağ başında anneleri dışında kimseleri olmayan kovboyların yalnızlıklarını yine büyük bir ihtimalle gariban atları giderecek, bizim o meşhur önyargı yıkılmaksızın devam edecek, belki de TRT sırf bu yüzden artık Pazar günleri kovboy filmlerinin yayınlanmasını yasaklayacaktır.

01.01.2019

 

Vorheriger ArtikelAquaman
Nächster ArtikelRus´un Oyunu

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Rönesans’ın Rusya’daki projesine yeni ödül

Moskova'nın iş ve yaşam merkezini buluşturan Moscow City'de hayata geçirilen Neva Towers, CRE All-Russia Awards 2020’de, En İyi Karma Proje ve Yılın En İyi...

ADAC Ambulanz-Service bringt Patienten sicher nach Hause

Internationale Herausforderungen in Zeiten der weltweiten Pandemie/ Unterstützung bei medizinischen Notfällen Bei Landung eines ADAC Krankenrücktransportes wurde das Team auf dem Airport Shijiazhuang (China) unter...

Uğur Okulları’ndan kitap okuma etkinliği

Kitap Benim projesi kapsamında her gün okullarda ve uzaktan eğitim kapsamında evlerde 20 dakika serbest okuma saati düzenleyen Uğur Okulları, toplumda okuma farkındalığı oluşturmak...

Insolvenzeröffnungsverfahren des Abrechnungszentrums AvP: AOK Rheinland/Hamburg hilft Apotheken

Nach den jüngsten Entwicklungen um die anstehende Insolvenz des Apotheken-Dienstleisters AvP Deutschland, von der rund 3.500 Apotheken betroffen sein könnten, hilft die AOK Rheinland/Hamburg...