27.8 C
Hamburg
Mittwoch, Juni 16, 2021
StartHomeAquaman

Aquaman

Günlerden bir gün deniz fenerinin birinde yaşayan ve bekçilik yapan Tom Curry (Temuera Morrison) kıyıda boğulmak üzere olan, yaralı, denizden gelmiş bir kadın bulur. Atlanna (Nicole Kidman) isimli bu kadın aslında Atlantis’in kraliçesinden başkası değildir. Sevmediği ve istemediği bir adama verilmek istendiği için evden kaçmıştır, cezası ise ölümdür. Biraz memleket hikayelerini andırsa da film kendisini izletir.

İkiliden nur topu gibi su altı ismi ile Aquaman, yani su üstü ismiyle Arthur Curry (Jason Momoa) olur. Dile kolay süper kahraman bu, uçuyor, suda yüzmek ne kelime fırtına gibi hareket ediyor, yetmiyor konuşuyor, suyun altında yaşayanlarla kolayca iletişim kuruyor öve öve bitirilemez özelliklere sahip bir çizgi roman kahramanı oluveriyor. Ha hocası ve antrönörü ise Nuidis Vulko (Willem Dafoe), adamı Örümcek Adam’ dan hatırlarsınız.

Aquaman’ın aynı anneden olma erkek kardeşi Norm (Patrick Wilson) Atlantisin ve suyun altının hakimi olmakla yetinmeyip üstü ile de kafayı bozmuş biridir. Bunun için diğer krallıklardan ve kötü karakterlerden Black Manta (Yahya Abdul-Mateen II) gibi yardım alır. Bu arada deniz kızı Ariel’i çağrıştıran Mera (Amber Heard) Auquaman’dan yardım ister. İkili ilk başlardan itibaren iyi anlaşırlar. Gezip gördükleri ve izleyiciye gösterdikleri harikalar diyarları için bu ikiliye mi yoksa yönetmen James Wan’a mı teşekkür etmeli bakılmalı.

Gerisi hemen her çizgi roman kahramanının yaptığıyla aynıdır. İyiler kötüleri yener, gerekirse ölür veya öldürürler. Ana kahramanlar ölünce film biteceği için, ayrıca ana düşman kendi kardeşi olduğu için hep yan figuranlar ölecektir. Kötüler zaten bırak ölsünler diyenler çoğunlukta olduğu için bu öldürmelerin ardı arkası kesilmeyecektir. Taht oyunları bu filmde de var, şu iktidar savaşları nelere kadir.

2018 yılı yapımı Aquaman eğlenceli bir film. Ama gerçekten bir çocuk filmi mi, onlarla izlenmeli mi tartışılır. Şiddetin suyun altında bile bu kadar dominant olması hayretler verici. Birde plastik düşmanlığı geyiği var ki sormayın gitsin. Holywood hamarat, dev bir endüstri. Hemen her yıl keşfettiği yeni bir kahraman ile gönülleri ve ülkeleri fethetmeye devam ediyor.

O kadar şaşaa, o kadar dev kadro ve bütçe ama hikayenin özü koca bir fiyasko. Anasının intikamını alacak ve krallık tahtına oturacak bir süper kahraman. Niye adam gibi bir süper kahraman çıkıp da dünyanın orasında burasında sigortasız çalıştırılan çocukların haklarını sormuyor, ya da keyfi uygulamalarla işlerinden kovulan akademisyenleri soruşturmuyor, sonra bilmem kaçyüzüncü haftasında toplanan Cumartesi Anneleri’nin hâlâ bulunamayan evlatlarını bulmuyor? Ortadoğu’ya neden uğramıyor bu süper kahramanlar, Afrika’dan Avrupa’ya, Güney Amerika’dan Kuzey Amerika’ya yaşanan göçle neden ilgilenmiyorlar?

Daha fazla sorular sorup tadınızı kaçırmak istemem. Hoş birkaç dakika geçirmek isterken bile insanın kafasında yeni ve başka soru işaretlerinin olmasına yol açan o malum filmlerden biri. Bizim Teksas-Tommiksler ne zaman filmleştirecekler, ölmeden bizim nesil görebilecek mi ben de bilmek isterdim. Zagor Tenay ne de güzel bir film olurdu değil mi? Filmin diğer oyuncuları, Dolph Lundgren, Ludi Lin, Michael Beach, Randall Park, Otis Dhanji, Graham McTavish, Julie Andrews, Djimon Hounsou, Leigh Whannell, Kekoa Kekumano, John Rhys-Davies, Sophia Forrest, Natalia Safran.
31.12.2018

Vorheriger ArtikelKonyakçı
Nächster ArtikelSisters Brothers – Sisters Kardeşler

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular