7.9 C
Hamburg
Dienstag, Oktober 27, 2020
Start Kultur Kino Aquaman

Aquaman

Aquaman

Günlerden bir gün deniz fenerinin birinde yaşayan ve bekçilik yapan Tom Curry (Temuera Morrison) kıyıda boğulmak üzere olan, yaralı, denizden gelmiş bir kadın bulur. Atlanna (Nicole Kidman) isimli bu kadın aslında Atlantis’in kraliçesinden başkası değildir. Sevmediği ve istemediği bir adama verilmek istendiği için evden kaçmıştır, cezası ise ölümdür. Biraz memleket hikayelerini andırsa da film kendisini izletir.

İkiliden nur topu gibi su altı ismi ile Aquaman, yani su üstü ismiyle Arthur Curry (Jason Momoa) olur. Dile kolay süper kahraman bu, uçuyor, suda yüzmek ne kelime fırtına gibi hareket ediyor, yetmiyor konuşuyor, suyun altında yaşayanlarla kolayca iletişim kuruyor öve öve bitirilemez özelliklere sahip bir çizgi roman kahramanı oluveriyor. Ha hocası ve antrönörü ise Nuidis Vulko (Willem Dafoe), adamı Örümcek Adam’ dan hatırlarsınız.

1.jpg
Aquaman’ın aynı anneden olma erkek kardeşi Norm (Patrick Wilson) Atlantisin ve suyun altının hakimi olmakla yetinmeyip üstü ile de kafayı bozmuş biridir. Bunun için diğer krallıklardan ve kötü karakterlerden Black Manta (Yahya Abdul-Mateen II) gibi yardım alır. Bu arada deniz kızı Ariel’i çağrıştıran Mera (Amber Heard) Auquaman’dan yardım ister. İkili ilk başlardan itibaren iyi anlaşırlar. Gezip gördükleri ve izleyiciye gösterdikleri harikalar diyarları için bu ikiliye mi yoksa yönetmen James Wan’a mı teşekkür etmeli bakılmalı.

Gerisi hemen her çizgi roman kahramanının yaptığıyla aynıdır. İyiler kötüleri yener, gerekirse ölür veya öldürürler. Ana kahramanlar ölünce film biteceği için, ayrıca ana düşman kendi kardeşi olduğu için hep yan figuranlar ölecektir. Kötüler zaten bırak ölsünler diyenler çoğunlukta olduğu için bu öldürmelerin ardı arkası kesilmeyecektir. Taht oyunları bu filmde de var, şu iktidar savaşları nelere kadir.

2018 yılı yapımı Aquaman eğlenceli bir film. Ama gerçekten bir çocuk filmi mi, onlarla izlenmeli mi tartışılır. Şiddetin suyun altında bile bu kadar dominant olması hayretler verici. Birde plastik düşmanlığı geyiği var ki sormayın gitsin. Holywood hamarat, dev bir endüstri. Hemen her yıl keşfettiği yeni bir kahraman ile gönülleri ve ülkeleri fethetmeye devam ediyor.

O kadar şaşaa, o kadar dev kadro ve bütçe ama hikayenin özü koca bir fiyasko. Anasının intikamını alacak ve krallık tahtına oturacak bir süper kahraman. Niye adam gibi bir süper kahraman çıkıp da dünyanın orasında burasında sigortasız çalıştırılan çocukların haklarını sormuyor, ya da keyfi uygulamalarla işlerinden kovulan akademisyenleri soruşturmuyor, sonra bilmem kaçyüzüncü haftasında toplanan Cumartesi Anneleri’nin hâlâ bulunamayan evlatlarını bulmuyor? Ortadoğu’ya neden uğramıyor bu süper kahramanlar, Afrika’dan Avrupa’ya, Güney Amerika’dan Kuzey Amerika’ya yaşanan göçle neden ilgilenmiyorlar?

Daha fazla sorular sorup tadınızı kaçırmak istemem. Hoş birkaç dakika geçirmek isterken bile insanın kafasında yeni ve başka soru işaretlerinin olmasına yol açan o malum filmlerden biri. Bizim Teksas-Tommiksler ne zaman filmleştirecekler, ölmeden bizim nesil görebilecek mi ben de bilmek isterdim. Zagor Tenay ne de güzel bir film olurdu değil mi? Filmin diğer oyuncuları, Dolph Lundgren, Ludi Lin, Michael Beach, Randall Park, Otis Dhanji, Graham McTavish, Julie Andrews, Djimon Hounsou, Leigh Whannell, Kekoa Kekumano, John Rhys-Davies, Sophia Forrest, Natalia Safran.
31.12.2018

Vorheriger ArtikelKonyakçı
Nächster ArtikelSisters Brothers – Sisters Kardeşler

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

„Mavzer“, 8. Boğaziçi Film Festivali kapsamında gösterildi

Bu yıl sinemaseverlerle 8. kez buluşan Boğaziçi Film Festivali kapsamında, film gösterimleri ve özel etkinlikler devam ediyor. "#HerŞeyeRağmen" sloganıyla ödüllü yapımları sinemaseverlerle buluşturan festival, Kültür...

Veranstaltungswirtschaft, Gastronomie- und Tourismuswirtschaft rufen gemeinschaftlich zur Großdemonstration auf

Protestkundgebung am 28. Oktober, fünf nach zwölf in Berlin-Alexanderplatz #OnFire. Unter diesem Motto steht die 2. Großdemonstration der Veranstaltungswirtschaft, zu der das Aktionsbündnis #AlarmstufeRot nun...

Nevşehir Belediyesi´nin „Acil Hayat Butonu“ uygulaması başladı

Nevşehir Belediyesi, yalnız yaşayan hasta, yaşlı ve engelli bireyler için "Acil Hayat Butonu" uygulamasını hayata geçirdi. Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, kentte bakıma muhtaç...

Der Mannschaftssport bündelt seine Kräfte

Kräfte bündeln und im Schulterschluss die Coronakrise gemeinsam meistern: Am Donnerstag, den 22. Oktober 2020, haben sich erstmals die fünf großen Mannschaftssportverbände und oben...