15.5 C
Hamburg
Montag, Juni 21, 2021
StartKulturKinoKonyakçı

Konyakçı

Filmin başında yerli malına uyarlama bir kovboy filmi ile karşı karşıya olduğunuzu zannedersiniz. Kalabalık bir inek sürüsünü oradan oraya süren atlı adamlar bağırıp çağırırlar. Oysa sonradan öğreneceğimiz gibi topraklarını satmayan iki kişinin tarla ve otlaklarını tarumar etmek isteyen Kazım Ağa (Ali Şen)´nın adamları işbaşındadırlar. Memleket usulü yıldırma politikasının küçük bir örneğidir şahit olduklarımız. Bu kovboy filminden esinlenme hissi yakanızdan hiç eksilmez.

Otlağı ineklerin ayakları altında harap olan Durmuş (Kadir Savun) pes etmek üzeredir. Ağayla uğraşmaktan bıkıp usanmıştır. Ama karısı Elif (Neriman Köksal) diretir. Nereye gideriz, gittiğimiz yerde ağa olmayacak mı der durur. Kalmakta diretir ve eşini ikna eder. Komşuları da aynı dertten mustariptirler. Onların ise kadını Zeynep (Devlet Devrim) gitmek, erkeği Ahmet (Oktar Durukan) kalmakta inat etmektedir. Bunların da tarlaları harap olmuş, ürünler heba olmuştur. Karar alınır, her şeye yeniden başlayacak, on gün içerisinde yeniden ekecekler, ağaya karşı pes etmeyecek topraklarını kesinlikle satmayacaklardır.

Durmuş ile Elif´in küçük oğlu Ali (Ercan İnangiray) bir gün garip bir adamla karşılaşır. Atının üzerine garip bir biçimde yarı bağdaş kurarak oturan adam en yakın nalbandı sorar. Konyakçı (Yılmaz Güney) isimli garip adam fötr şapkası suratının ortasında, ki o halde önünü nasıl gördüğünü kendi kendinize sormadan edemezsiniz, atıyla bir başına yollardadır, ayrıca Ali dışında hemen kimseyle konuşmaz ve sürekli cebinde taşıdığı konyak şişesini yudumlar. Bir de garip bir melodiyi ıslıkla gıcık bir biçimde çalmaktadır. Dikkat çeken silahlı değildir. Tabancası, sustalısı, kaması filan yoktur hani. Ama neredeyse eski bir özel kuvvetler mensubu gibi savaşan biri olduğuna sonra tanıklık edeceğizdir.

Nalbantı (Hakkı Haktan) kumar masasından kaldırıp atını nallatan Konyakçı kumarda kazanır. Kazım Ağa ayakları tutmayan, yürüyemeyen, iğrenç bir biçimde ağzındaki sakızı gevşek ve yayvan bir biçimde çiğneyen Esma (Ayfer Feray)´ya muhtaç kötü adamlarına emirler yağdırmaktadır. Yok neden kendisine karşı gelenlerin evleri yakılıp yıkılmamaktadır, neden küçük çocukları kaçırılıp aileye gözdağı verilmemektedir vs. vs.

An gelir ağanın bu taleplerinin hepsi yerine getirilir. Ama hesapta olmayan bir şekilde küçük Ali´nin de arzuladığı gibi Konyakçı o yarı baygın ve sarhoş haliyle, konyak şişesi ve gıcık ıslığıyla herkesin hesabını bozar, mazluma muhtaca yardım eder, zalimi, zorbayı ve kötüleri yener. Aile mutlu olur, Konyakçı yine yalnız kovboylar gibi atıyla başka muhtaçlara yardımcı olmak için arazi olur.

1965 yılı yapımı Konyakçı filminin George Stevens‚ın Vadiler Aslanı (Shane) filminden esinlenildiği söylenir. Jack Schaefer´in Shane isimli romanından esinlenen 1953 yılı yapımı bu filmin fragmanı şöyle:

O kadarcık kusur pardon fark kadı kızında da olurmuş. Bizim yerli filmin senaryosunu Yılmaz Güney yazmış, yöneten ise Tunç Başaran. Oyuncu kadrosu Tuncel Kurtiz, Atilla Ergün, Kazım Kartal, Talat Gözbak, Nizam Ergüden, Ahmet Koç, Abdullah Ferah´dan oluşuyor.

Ne kadar uyarlama olursa olsun o günün koşulları göz önünde bulundurulduğunda bence izlenmeye değer bir film olmuş. Ama bu yalnız adam hikâyelerine ısınmak ve kabullenmek mümkün değil. Memleket gerçeğimize çok yabancı bunun da altı çizilmeli.

04.01.2018

Vorheriger ArtikelA Private War – Özel Bir Savaş
Nächster ArtikelAquaman

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular