15.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartKulturKinoEscape From Sobibor - Sobibor'dan Kaçış

Escape From Sobibor – Sobibor’dan Kaçış

Tarih kitaplarından biliyoruz ki 1942 yılında Nazi liderlerinden Heinrich Himmler’in hazırlayıp başbuğu Hitler’e sunduğu Avrupa’da Yahudileri yok etme politikası devreye girer. Bu planın gerçekleşmesi için üç ölüm kampı kurulur. Bu kamplar öyle toplama, çalışma kampı filan değil düpedüz imha kamplarıdır. Hani o bildiğimiz gaz odaları, fırınlarında insan yakılan kamplar. Bu büyük bir gizlilik altında Doğu Polonya’da kurulan kamplar Belzec, Treblinka ve Sobibor’dadırlar. Sorbibor bunların en gizli ve tahripkâr olanıdır.

Filmin başında 1943 yılında Sobibor Kampı’nda birkaç mahkum, tarlada çalıştıkları anda yeteri kadar güç ve cesaretleri varken kaçmak istediklerini, kampın doğal liderlerinden olduğunu sonradan anlayacağımız Leon Feldhendler’e (Alan Arkin) söylerler. O ise gençlere her yerin mayınlı olduğunu bunun çılgınlık olduğunu yapmamalarını tavsiye eder. Kaçmayı planlayanlar kararlıdır, ona iyi şanslar dilemekten başka bir şey düşmez. Mahkumlar kaçarken kampın bulunduğu alana bir tren gelir. Tıka basa insan dolu bir tren, davut yıldızıyla işaretlenip etiketlenmiş Yahudileri getirmiştir. Daha sonra benzer dolu trenlerin her gün kampa yeni insanlar getirdiklerini öğreniriz.

Bir plakta klasik müzik çalar. Subaylar panik ve karşı koyma çıkmasın diye her şeyi düzenleyip tertiplemişlerdir. Malum nutuklardan biri okunur. Hastalar bir yana, kadınlar ve çocuklar başka bir yana, erkekler bir yana, eşyalar, bavullar çantalar bir yana, içlerinde mesleği dahası işe yarayacak zanaatları olanlar bir yana ayrıştırılırlar. Ölüm kampındaki mahkumlar yardım edenler arasındadırlar. Hayatta kalabilmek için bunu yapmak zorundadırlar. Arada bir fısıldayarak yeni gelenlere tavsiyelerde bulunanlar vardır. Gelenler arasında Luka (Joanna Pacula) terzi olduğu için, Stanisław Szmajzner (Simon Gregor) kuyumcu ve kardeşi onun asistanı oldukları için, ve benzer birkaç kadın erkek diğerlerinden ayırılırlar. Bu arada yaşlı bir adam olup bitenlere bakar, genel görüntüden SS’lerin hiçte o kadar göründükleri gibi dost olmadıklarını anlar ve subayın birine yerden aldığı toprağı gösterip Nazi İmparatorluğu’nun hükmü olmadığını, günü geldiğinde parmakları arasında kayan toprağın rüzgarda uçuşması gibi yok olup gideceğini haykırır ve üstüne subayı bir de tokatlar. Hakareti gören subay adamı orada infaz edecekken Kumandan Gustav Wagner (Hartmut Becker) beklemesini söyler. Sinsidir ve alçaktır. Herkes gittikten sonra adamcağızı orada infaz edecektir.

Gelenler banyo yapılacak yemek yedirileceksiniz, yeni giysiler verilecek yalanları altında gaz odalarına götürüleceklerinden habersizdirler. Yeni gelenler eski mahkumların arasına karışırken yakınlardaki bacalardan yakılan insanların dumanlarına yeni gelenler anlam veremez, yakınlarda yangın var zannederler. Fazla sürmez yeni gelenler yakınlarının akibetlerini öğrendiklerinde yıkılırlar ve gizliden gizliye nasıl intikam alabileceklerine kafa yorarken kendilerini kaçma planlarının içerisinde bulurlar. Leon direnişi örgütlemek için bir gurp kurar ve adım adım nasıl olacağına dair kafa yormaya başlarlar. Koşullar henüz olgunlaşmamıştır. İçlerinde adam öldürmüş, savaşmış, eli silah tutumuş hemen hiç kimse yoktur. Günler böyle devrilirken bir gün kampa esir olarak Alexander Petscherski (Rutger Hauer) namı diğer Sascha ve emrinde bulunan seksen kadar Sovyet askerleri getirilirler.

Kısa bir süre sonra yeni ekip eskilerle kaynaşır, Sascha plana dahil edilir ve insanlık tarihine geçecek ve Nazilere kamplardan nasıl kaçılıp kurutulunabileceğine dair iyi bir ders verilecektir. Altı yüz mahkumun neredeyse yarısı kurtulacaktır. Güzel olan ise hayatta kalanların verdikleri bilgiler ışığında bu yaşanmış tarihsel gerçeğin gün ışığına çıkması. Bir İkinci Dünya Savaşı klasiği denilebilir.

Escape From Sobibor – Sobibor’dan Kaçış Amerikalı yazar ve gazeteci Richard L. Rashke’nin eserinden uyarlanmış. Senaryoyu uyarlayanlar Thomas Blatt, Reginal Rose ve Stanisław Szmajzner. 1987 yılı yapımı televizyon filminin yönetmeni ise Jack Gold. Kalabalık oyuncu topluluğunda saptayabildiğim isimler şunlar: Jack Shepherd, Emil Wolk, Simon Gregor, Linal Haft, Jason Norman, Robert Gwilym, Eli Nathenson, Kurt Raab, Eric P. Caspar, Hugo Bowes, Klaus Grünberg, Wolfgang Bathke, Henning Gissel, Henry Stolow, Ullrich Haupt, Patti Love, Judith Sharp, Ellis Van Maarseveen, David Miller, Jack Chissick, Ned Vukovic, Sara Sugarman, Peter Jonfield, Dijana Krzanic, Irfan Mensur, Zoran Stojiljkovic, Svetolik Nikacevic, Mihailo „Misa“ Janketic, Dejan Cavic, Zlatan Fazlagic, Predrag Milinkovic.
24.01.2019

 

 

Vorheriger ArtikelGenç Karl Marks
Nächster ArtikelSobibor

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular