10.3 C
Hamburg
Dienstag, Oktober 20, 2020
Start Kultur Kino Baran – Yağmur

Baran – Yağmur

Baran – Yağmur

Gencin biri İran’da bir fırından sayarak otuzdan fazla yufka ekmeği satın alır. Sırtında bir yandan yüklediği ekmekleri, öbür elinde bir ekmek yiye yiye ortalıkta dolaşır. Oynaşan gençlere bakar, bir camdan saçlarını düzeltir, yolda bozuk para bulup kimselere çaktırmadan alıp cebine koyar, sonrada bir bakkaldan on beş paket makarna, bilmem kaç paket kibrit ve başka gıda maddeleri alır. Adam adını sorunca her defasında sorduğunu artık bilmesi gerektiğini söyler. İsmi Lateef’dir.

Lateef (Hossein Abedini) çalıştığı inşaata sırtındaki ve elindekilerle döndüğünde bir iş kazasına şahit olur. Najaf (Gholam Ali Bakhshi) dördüncü kattan aşağı düşmüş, ayakları kırılmıştır. Latif paraşütsüz mü atladığını sorunca Memar(Mohammad Amir Naji)’ın fırçalarına maruz kalır. Memar oracıkta şoförünbirine para verir, yaralıyı adamın kardeşi Soltan’a (Abbas Rahimi) ve yanındaki iki kişiye emanet ederek hastaneye gönderir. Sıkı sıkı da nerede çalıştıklarını söylememelerini emreder.

1
17 yaşındaki genç Lateef oradan oraya koşturan inşaatta mutfakta çalışan ve hemen her fırsatta burnunu her şeye sokan bir delikanlıdır. İnşaatta yerlilerin yarı sıra onlarca Afgan işçi kaçak olarak çalışmaktadır. Her maaş dağıtımı esnasında genç adam Memar’dan maaşını ister, Memar ise ona o kadar parayı ne yapacaksın, benim yanımda güvende, der durur.

İnşaatı görevliler basarlar. Kaçak Afganlı çalıştırıp çalıştırmadıklarını incelerler. Zamanında saklanan işçileri aramadan Memar’a o iş yerinde kaçak Afganlı çalıştırılmadığına dair taahütname imzalatırlar. Hastaneye giden adamın kardeşi Soltan yanında genç bir çocukla damlar. Najaf kırık ayakla artık çalışamayacaktır, Memar’ın bir itirazı olmazsa yanında küçük bir iş vermesini rica eder. Cılız ve çelimsiz genci gözü pek tutmasa da Memar kabul eder.

Rahmat isimli genç ağır işde zorlanmaktadır. Sürekli Lateef’in eşek şakalarına maruz kalacaktır. Bir torba dolusu alçıyı kaçıncı kattan aşağı dökünce işler değişir. Lateef mutfaktaki yerini genç çocuğa bırakacak artık inşaat bölümünde ağır iş yapacaktır. Rahmat’ı rahat bırakmayacak her fırsatta bir adilikle onu yıldırmak için uğraşacaktır. Bir ara mutfakta ne var ne yok, kırıp dağıtır. Rahmat ise ağzı var dili yoktur, itiraz etmez, tek laf konuşmaz. Suskunluğundaki şiddet görmezden gelinecek gibi değildir.

Lateef’in kırıp dağıttıklarını topladığında onun erkek değil kız olduğu hissine hemen kapılırsınız. Zira kadın etrafını güzelleştiren, hayat getirendir. Bir ayna ve çicek getirmiş, mutfağı pırıl pırıl yapmıştır. Hemen her fırsatta Rahmat’dan intikamını almak için çabalayan Lateef bir gün mutfaktan ırlanan birinin sesini duyar, perde arkasında dikizlediği şahıs saçlarını tarar ve saçlarını bağlayıp kafasındaki garip şapkanın altında saklar. Dananın kuyruğu da o anda kopar.

Lateef Rahmat’a sonra adının Baran (Zahra Bahrami) olduğunu öğrenecektir sırıl sıklam aşık olur. Sonrasında kızı kazanmak için elinden geleni yapma mücadelesidir. Lateef’in saf ve temiz kalbi, aşkı için verdiği mücadele, insanların hayatta kalma mücadelesi çarpıcı gerçeklerle tıka basa doludur.

2001 yılı yapımı filmin yönetmeni ve senaryo yazarı Majid Majidi. Sonu pek hoş olmasa da oldukça çarpıcı, güçlü, sinema dili neredeyse mükemmel boyutlarda bir eser karşımızdaki. Övmek ve kutlamak gerek. Filmin diğer oyuncuları: Hossein Mahjoub, Jafar Tawakoli, Yadollah Hedayati, Parviz Larijani, Mahmoud Behraznia, Pasha Barabadi, Kamal Parto, Maghsood Moghadan, Peiman Daraian, Mohammadollah Dad, Asghar Ghanbari, Hamid Houshman, Khalil Rahmani, Ezzatollah Bayati, Sanaz Mirfakhari ve Hassan Hosseinbaksh.
18.01.2019

 

Vorheriger ArtikelUnterwegs (10)
Nächster ArtikelGenç Karl Marks

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Uzmanından „meme kanserine karşı spor ve Akdeniz usulü beslenme“ önerisi

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atakan Sezer, düzenli spor ve bitkisel kaynaklı yağlarla Akdeniz usulü beslenmenin...

Mercedes-Benz und Fashion Open Studio setzen sich gemeinsam für mehr Nachhaltigkeit in der Mode ein

Um die nächste Generation herausragender Designtalente zu unterstützen, geht Mercedes-Benz eine Partnerschaft mit der weltweit tätigen, britischen Non-Profit-Organisation Fashion Open Studio (FOS) ein, die...

Almanya’da koronavirüs test laboratuvarlarının kapasitesi yetersiz

Almanya’nın başkenti Berlin’in Neukölln İlçesi Belediye Başkan Yardımcısı Falko Liecke, Berlin'de günde 55 bin civarında yapılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testini hızlı bir şekilde...

CDU’dan Barış Karabacak Uetersen’de Belediye Başkanlığı için yarışacak

ALMANYALILAR - Alman Hristiyan Demokrat Partisi (CDU), Almanya Schleswig-Holstein Eyaleti Uetersen kenti belediye başkan adayı Türkiye kökenli 32 yaşındaki Bariş Karabacak'ı seçim heyecanı sardı....