13.3 C
Hamburg
Dienstag, September 22, 2020
Start Kultur Kino 6 Days – 6 Gün

6 Days – 6 Gün

6 Days – 6 Gün

Gerçek hayatta 30 Nisan 1980 günü, İran’daki Huzistan Eyaleti’nin bağımsızlığı için mücadele ettiğini iddia eden altı militan Londra’daki İran Büyükelçiliğini basarlar. Filmde ama hep Arabistan demeleri dikkat çeker. Arapların ve Arabistan’ın bağımsızlığı gibi saçma cümlelerle doludur sahneler. Aslında yeni bir şey yok. 2016 yılında yapılan filmin ana teması 1980 yılında gerçekleşmiş olsa da terörist hep aynıdır ve Orta Doğu’dan gelirler.

Bir elçilik basılırsa ne olur? Devreye polis, gizli servis, asker, yetkili ne kadar görevli daire varsa olaya dâhil olur. Hele bir de memleket İran olunca olay daha bir hassasiyet taşır. Arabulucu Max öfkeli eylemcilerin lideri Salim´den taleplerinin karşılanması için iki gün kazanır. Bu arada özel tim aralıksız talimler yapmaktadır. Birçok senaryo planlanır, denenir, her seferinde değiştirilir. Tam elçiliği basıp rehineleri kurtaracakken son anda emir gelir, hamle iptal edilir.

6.jpg

Devlet birçok olasılığı birlikte yürütür. Bir yandan müzakereler yürütülürken bir yandan bahsi geçen ülkelerle işbirliği arayışına gidilir. Diğer yandan ama elçiliği basıp eylemcileri yok etme seçeneğini gündemden hiç çıkartmaz. Bunun için özellikle İrlanda’da nice masumu yargısız infaz etmiş, bu uygulamanın yaratıcıları olarak tarihe geçmiş olan SAS komandolarını devreye sokarlar.

Rusty´nin komutasındaki tim sürekli baskına hazırlanmakta, eylemcilerin kimliğini kafalarına kazımakta, elçiliğin odaları, duvarları, planları ile meşgul olmaktadırlar. Bu arada yapılan pazarlıklar yavaş ilerlese de bir iki rehineyi serbest bırakma gerçekleşir. Ama bunların genel gidişata pek o kadar olumlu bir etkisi olmaz. Film bize hükümetin sorunu mevcut demokratik kurallar içerisinde çözülmesi taraftarıymış imajını vermeye çalışsa da bu saçmadır. Dönemin Demir Lady´si olarak anılan ve eli nice İrlandalı özgürlük savaşçısının kanıyla kirlenmiş başbakanın emri, hiç bir eylemcinin canlı yakalanmaması yönündedir. SAS’ın ucuz propagandasını yapan film tarihsel bir gerçeği çarpıtmak için nasıl da kıvranmış.

Herhangi bir elçiliği basıp oradaki insanları rehin almanın savunulacak hiçbir yanı, yolu elbette yoktur. Ama bu insanları düpedüz infaz edip, ki birinin vücudunda 76 kurşun çıktığı kayıtlara geçmiştir, sonra da bunu filmleştirip övünmek bir tek İngilizlere has bir konu değil. Bununla amaçlanan tabii ki geniş kitlelere gözdağı vermek, nasıl da üstün teknoloji ile donanmış güçlü kuvvetlere sahip olduklarını dünya halklarının gözüne sokmak istemektir. Yine de Orta Doğulu’dan it gibi korkarlar. İnanmazsanız o veya bu havaalanının girişlerinde kara kafalılara uygulanan kontrollere kabaca bir göz atın yeter.

6 Days – 6 Gün şüphesiz heyecanlı ve sürükleyici bir aksiyon filmi. Olayın gerçek bir baskına ve öldürmelere dayanması bana sadece rahatsızlık verdi. İzlenmese de olur kategorisine kolaylıkla dâhil edebileceğiniz bir film. Zira tarihsel gerçekliklere dayanılan hemen her benzer filmin yapılmasında aynı amaç yatar. O da gerçekleri gizlemek, elden geldiğince muazzam bir karşı algı yaratmak, aptal izleyici sayesinde kamuoyu oluşturarak yalanı, yanlışı gerçek ve doğruymuş gibi tarihe mal etmek istemek. Bence bu sömürü ve nefret çarkı bu biçimiyle işlemeye devam ederse daha nice benzer olaylar ve kılıfına uydurulmuş böylesi filmler izleyeceğiz.

2016 yılı yapımı 6 Days – 6 Gün filminin senaryosunu Glenn Standring yazmış. Yönetmen ise Toa Fraser. Oyuncu kadrosu Mark Strong, Jamie Bell, Abbie Cornish, Tim-Pigott Smith, Ronan Vibert, Emun Elliott, Mia Blake, Colin Garlick, Martin Shaw, Ben Turner, Aymen Hamdouchi, Marjan Gorgani, Tim Downie, John Henshaw, Joel Beckett, Jared Turner, Kenneth Collard, Andrew Grainger, Ryan O´Kane, Nicholas, Boulton, Martin Hancock, Calum Gittins, Fayssal Bazzi usw.

 

31.12.2018

Vorheriger ArtikelÖykü: Balıkçılar
Nächster ArtikelUnterwegs (10)

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Investitionen für eine digitale Verwaltung in ganz Deutschland

Bund und Länder einigen sich auf die Umsetzung der 3 Mrd. € aus dem Konjunkturpaket In einer Sondersitzung hat der IT-Planungsrat sich heute über den...

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü Yaklaşırken

Bugün sizlere yaklaşmakta olan önemli bir günden bahsetmek istiyorum. Hayvanlara karşı duyarlı olup da böylesi bir günü bilmemek olmaz. Gerçi bazılarınız biliyor olabilir ama...

İÇİMİ TİTRETEN SES

Onu memleketimin sakıncalı yıllarında, sesine hayran olarak tanıdım, tanımama vesile olan ise nur içinde yatsın edebiyat öğretmenim, Huricihan Kadirbeyoğlu idi. Yıl 1979 İstanbul'da lise ikinci...

Beyin kanaması inmeye neden olabilir

Medicana International Hastanesi Doç. Dr. Ali Yılmaz, beyin damarlarında meydana gelen kanama nedeniyle, kanamaya yakın beyin hücrelerinin ölümü anlamına gelen "beyin kanaması"nın inmelerin yaklaşık...