19.2 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartHomeMeş – Yürüyüş

Meş – Yürüyüş

12 Eylül öncesi Nusaybin’deyiz. Genç bir kız, bir tasa yoğurt doldurup evin damında abisinin yanında açık havada yatan küçük kardeşi Cengo’yu (Abdullah Ado) uyandırmaya gider. Filmin önemli kahramanlarından çocuk Cengo sakız satmaya gidecektir. Semtin diğer çocuklarıyla hemen hepsi benzer işleri yapmakta, Alman Köprüsü’nün altında zaman zaman Yıldız (Nujiyan Kılgı), Aso (Filiz Abeş) ve diğer çocuklarla buluşmakta, birbirlerine takılmaktadırlar. Baba ise kapının önünde çayını yudumlayıp fosur fosur sigarasını tüttürmektedir.

Bir garajın kapsını andıran kepenk kalkar ve iner. İçinden çıkan adam amedli kırıkları andırır. Ayakkabılarının topukları ezilmiş, omuzuna asılmış bir palto ve telaşlı telaşlı adımlarla işine geç kalmış birinin telaşını yansıtır. Oysa bizim Xelilo (Abdulselam Kılgı) bildiğimiz mahallenin delisidir. Film boyunca tek kelime konuşmaz, kim olursa olsun önüne gelenin ağzından oracıkta sigarasını kapıp kendisi içmeye devam etmektedir. Bu yüzden başı olur olmaz yerde belaya girecektir.

Toptancıdan veresiye bir paket sakız alıp satmaya başlayan Cengo’nun yolu Xelilo ile kesişir. Dahası onu hızlı hareketlerle volta atarken gören Cengo ne yapıyor bu adam diye merakla onu gözler. Sonra taklit eder. İlerleyen sahnelerde de garip, sessiz ama güçlü bir dostluk oluşur aralarında. Hatta onu Alman Köprüsü’ne kadar götürecek, nasıl aşağıya iple ineceğini gösterecek ve diğer çocuklarla tanıştıracaktır.

Xelilo’nun babası (Brader Musiki) hasta yatağındadır. Ağabeyi işsizdir, karısından bu yüzden azar işitmektedir. Xelilo onların yanında değil bahsettiğim eski bir garajda kalmaktadır. Cengo Xelilo’yu meraktan takip edip nerede kaldığını öğrenmiştir. Toptancıdan tek bir sigara alıp garaja gider ve kepenk altında içeriye fırlatır. Ağabeyi Xelilo’yu Şeyhe götürür, bekleme odasındaki deliyi gören Xelilo durmaz oradan kaçar. Aynı hareketleri daha sonra götürüldüğü Diyarbakır’daki doktorda da tekrarlayacaktır.

Film küçük Cengo’nun dünyası ile Xelilo’nun hayatından kesitler sunarken darbe olur. Darbenin etkisi ve şiddetini hemen her Kürt gibi sıradan insanlar da görecektir. Bölgenin askeri otoritesi Xelilo’nun yoluna çıkınca onun da ağzındaki sigarayı kapar ve içmeye başlar. Xelilo bu yüzden önce askerlerce dövülür sonra gözaltına alınır. Bırakıldıktan sonra yine aynı yere gidip her defasında bir asker gördüğünde yere tükürerek protestosunu gösterecektir.

Cengo’nun bir ağabeyi cunta taraftarıysa diğeri örgütlüdür. O an geldiğinde eve yapılan baskında kurtulacak ve örgüte katılacaktır. Komutan ise evini beyaza boya diye emrettiği Cengo’nun babasına Türkçe bilmediği için önce hakaretler edecek sonra da gerçekleştirdiği baskında yargısız infaz emrini verecektir.

Küçük bir çocuğun ve bir mahalle delisinin gözlerinden, hayatlarından, Kürdistan’ın küçük bir yerleşim yerinden cunta yılları oldukça insani boyutlarda alabildiğine sade ama oldukça güçlü ve saygın boyutlarda verilmiş. Seviyeli bir cuntayla hesaplaşma filmi denilebilir. Güzel, keyifli, ürpertici ve etkileyici bir sinema örneği. 2011 yılı yapımı Meş – Yürüyüş’ü Shiar Abdi yönetmiş. Altın Portakal ödüllü filmin senaryo yazarları ise Abdülselam Kılgı, Shiar Abdi Listikvan ve Selamo. Diğer oyuncular, Mehmet Salih Kılgı, Tülay Musiki, Murat Elmas, Bünyamin Keyik, Ahmet Uluoğlu, Selamo, Naif Elmas, Aydın orak, Felemez Tokay, Mehmet Avşar, Talat Ekinci, Rugeş Kırıcı, Gıyasettin Şehir.

21.01.2019

Vorheriger ArtikelBir Nefes Yeter
Nächster ArtikelÖykü: Balıkçılar

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular