15.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartKulturKinoBir Nefes Yeter

Bir Nefes Yeter

Klasik yerli film denilince akla gelen o kadar az klişenin olması yadırganmamalı. Bir kere hayal gücümüz fakir, gerçi izleyicinin umurunda bile değil bu fikir ve hayal gücü fukaralığı. Aşk ve trajedi, biraz da dram olsun bir filmde yeter de artar bile. Zengin ile fakirin aşkı, ki genelde muhtaç olan hep kadın olur, erkek onu kurtarır. Hasta ile sağlıklı birinin ilişkisi, ki bunda da genelde kadın hep muhtaç olur, erkek ise hayat kurtaran, hayat veren. “Bir Nefes Yeter” de böylesi filmlerden biri. Malum kalıp ve klişelerin dışına çıkamamış bir çalışma.

Nefes (Tuvana Türkay) anne ve babası (Zuhal Gencer Erkaya ve Hakkı Ergök) ile doğum gününü kutlar ve akabinde yığılır kalır. Hemen aynı anlarda ise oldukça başarısız ve kıl bir biçimde Yaman (Seçkin Özdemir) geçirdiği ağır depresyon, pişmanlık ve vicdan azabına dayanamayarak bileklerini keser. Yanında çalışan Hamza (Galip Erdal) onu kanlar içinde bulur. İki cankurtaran bizim kahramanları birbiri ardı sıra acile servise getirirler.

Hastane koridor ve odalarında aşk kokusu vardır. Ayağa kalkıp kendisine gelen Nefes ortalıkta gezinirken yatağında yatan ve odasının kapısı açık yatakta yatmakta olan Yaman’ı görür. Öyle bildiğimiz hastane odası, içeride dört beş hastanın bakıldığı bilinen gerçekliğimizle bir ilgisi yoktur. Buradan Yaman’ın da ya zengin olduğunu anlamalısınız, ya da hastanenin özel ve pahalı olanlardan biri olduğunu.

Nefes hastalığından dolayı olsa gerek hastanenin devamlı müşterilerindendir. Yaman’ı sorur soruşturur, neden burada olduğunu öğrenince kahrından neredeyse ölecektir. Kendisi bir kalp yetersizliği hastasıdır ve her an ölümün pençesindedir. Oysa Yaman hayatını hiçe sayıp kendisini öldürmek istemektedir. Kızcağız ne yapsa nafile ona yaklaşamaz, yakınlaşamaz. İkisi de tahliye olunca Nefes ölmeden önce yapılacaklar listesine Yaman’ı da dâhil eder. Amacı onu hayata geri döndürmek, en önemlisi de bir daha kendisini öldürmesine engel olmaktır.

Öyle alaycı dile getirdiğime bakmayın ortada ciddi ciddi izlenmeye değer bir film var. Her ne kadar Seçkin Özdemir o denli düşük performans sergilese de Tuvana Türkay’ın kayda değer oyunculuğu görmezden gelinemez. Hasta ama hayata sımsıkı tutunmuş birinin sevecenliği, hayat dolu olması, yardımseverliği, neşesi ve en sonunda o kaçınılmaz duygusallığına yenik düşürten aşkı bence oldukça mükemmel boyutlarda ustaca sergilenmiş. Tuvana Türkay’ı, dahası oyunculuğunu kutlamak gerek. 

Onun dışında hikâyenin aslında sorun var bence. Biraz insan psikolojisini bilen biri kendi anne babasını öldürmüş ve derin vicdan azabı duyan, intihara meyilli birinin bütün sorunlarının kökeninde o meşhur narsizmi, büyük bencilliği yattığını az çok bilir. Böyle birinin kalbinden vazgeçip birine bağışlayacağını sanmak, büyük aşkı için bile olsa bana hem inandırıcı gelmedi, hem de filmin bunu o kadar inandırıcı yansıtamadığını söylemeliyim.

Bir Nefes Yeter tüm bu olumsuzluklarına rağmen bence yine de izlenmeye değer bir film. Çünkü filmde bir tek kötü oyunculuk ve inanılması güç bir aşk yok, umut da var, paylaşımın gücü var, hayat sevinci var, hangi koşullar altında olunursa olunsun pes etmemek var, neşe ve sevecenlik var, dayanışma var, doğanın güzelliği var, ortaya sanatsal bir eser çıkartma isteğinin ciddi iz ve çabaları var. Bu kadarı bana filmi beğendirmeye yetti de arttı diyebilirim.

2017 yılı filmin senaryosunu Pelin Karamehmetoğlu yazmış. Yönetmen ise Yasemin Erkul Türkmenli. Oyuncu kadrosu, Mihriban Er, Nilüfer Kurt, Galip Erdal, Coşkun Özmeriç´den oluşuyor.

01.01.2019

 

Vorheriger ArtikelBird Box
Nächster ArtikelMeş – Yürüyüş

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular