24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021

Bird Box

Bird Box

Malorie (Sandra Bullock) karnı burnunda ha doğurdu ha doğuracak genç bir kadındır. Kız kardeşi Shannon (Sarah Paulson) ile birlikte sağlık kontrolünden dönerken çılgınlığın tam ortasına düşerler. Birkaç gündür bir hastalık dünyanın öbür ucunda insanlara bulaşıyor hemen akabinde toplu intiharlar gerçekleşiyordur. Bizimkiler hastane dönüşü bu salgının tam ortasında bulurlar kendilerini. Histerik bir biçimde oraya buraya koşuşturan insanlar, sağa sola çarpan arabalar, kazalar, ölenler, çığlıklar atanlar tam bir cehennemi andırır. Shannon´da fenomeni görür, direksiyon kontrolünü kaybeder, araba kazasına yol açar ve ölür. Malorie zar zor canını kurtarmak üzereyken deliler gibi koşuşturan bir topluluğun ayakları altına düşer ezilmek üzeredir.

Yakınlarda oturan Douglas (John Malkovich) ‚ın karısı Malorie´nin hayatını kurtarırken o da intihar salgınına bulaşacaktır. Ardından gelen Tom (Trevante Rhodes) kolundan tutar ve yanında birkaç kişi, başta kadın polis Lucy (Rosa Salazar), Charlie (Lil Rel Howery), Cheryl (Jacki Weaver) olmak üzere zorla Douglaslara sığınırlar. Dogulas´ın itirazlarına rağmen Charlie (Bradley Darryl Wong) insanlara kapıyı açacaktır. Dışarıda bağırıp çağırmalar, inlemeler gittikçe azalır. Ölümün gölgesi artık dışarıda her yerdedir.

1.jpg
İçeride kapana kısılmışların akıllarına önce camları karartmak gelir. Her ne ise insanlar o fenomeni gördükten sonra intihar eğilimi başlamaktadır. Bu kadarını anlarlar. Bir süre sonra kapı çalınır tesadüf bu ya bir başka hamile kadın Olympia (Danielle Macdonald) çıkar gelir. Onu da içeri almak istemezler ama olaya müdahale eden Malorie, ileride Douglas’ın en son tercihinde ne kadar haklı olduğunu bilmeksizin doğal önder olduğunu hemen ispat eder.

Oldukça heyecanlı ve sürükleyici film her ne kadar koltuğunuza yapıştırsa da film bitince kendi kendinize sorarsınız neydi bu film? Hemen yanıtını vereyim kocaman bir osuruktan teyyare, selam söyle o yare. Hiç. Koskocaman bir sıfır. Virüs gibi birşey ama değil, insanların görmeleriyle onlara bulaşan bir illet. Yer yer kötü bir ruh olduğuna dair izler var. Hastalar zombi gibiler ama kendilerini öldürüyorlar. Saçmalığın başka boyutu bu illete herkes yakalanmıyor. Bazıları bağışıklı. Diğerlerini gözlerini açıp ışığa bakmaları için iknaya zorluyorlar. Zorla hem de, öldürmeye de oldukça meyilliler. Yani bizim kötü ruhun yardımcıları da var. Ayrıca o aynı anda her yerde anlaşılan. Bu bağışıklığı olanlar nedense ışığa bakabiliyorlar ama kendilerini öldürmüyorlar.

An gelir bizim iki hamile kadın çocuklarını doğururlar. Bir kız ve bir erkek. İsimleri de öyle kalacaktır kurtulana kadar. Doğum sonrasında yaşananlar tam bir sinir savaşı. Herkes ölür, Malorie küçük çocuklar ve Tom kalır. Aradan beş yıl geçer, bu arada bizimkiler sürekli telsizle başkaları ile iletişime geçmeketedirler. Günlerden bir gün umutla beklenen o haber gelir. Zorlu bir yolculuğun sonunda onları kurtuluş bekleyecektir. Adamda nalları dikince kadın iki çocukla birlikte, gözleri bağlı şekilde iki gün bir nehirde görmeden, gözleri bağlı halde kürek çekerek bahsi geçen yere gelmelidirler. Filmin sonu daha bir garip. Kelin ilacı olsa başına çalarmış denir. Ama görme engelliler için nedense ileri geri konuşanına ben denk gelmedim.

Bird Box şüphesiz heyecan veren, sinirleri zorlayan bir film. Ama bir bütün olarak baktığınızda ortada ne adam akıllı bir hikaye var, ne de aklı başında bir mesaj. Heybeye bir sanat. Bence küçük çocukların hatta bebeklerin bile alet edilmesiyle gerilimin daha da tırmandırılmasi düpedüz çocuk istismarcılığı. Yapanları kınamak gerek.

Josh Malerman´nın romanı Bird Box´un bu verziyonunu Susanne Bier yönetmiş. Senaryoyu Eric Heisserer yazmış. Filmin kalan oyuncuları, Machine Gun Kelly, David Dastmalchian, Parminder Nagra, Taylor Handley, Amy Gumenick, Tom Hollander.
23.12.2018

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular