11 C
Hamburg
Montag, September 28, 2020
Start Kultur Kino Mortal Engines – Ölümcül Makineler

Mortal Engines – Ölümcül Makineler

Mortal Engines – Ölümcül Makineler

Hikayemiz üçbinli yılların başlarında geçiyor. İnsanlık altmış dakika süren bir savaştan sonra tarumar olmuş artık hareket eden şehirler üzerinde yaşıyorlar. Aynen büyük balığın küçük balığı yutması gibi büyük ve güçlü şehirler de küçük balıkları yakalayıp yutuyor. Adına da her ne kadar kullanılan enerji kaynaklarının tükenmesi, yeni kaynaklara duyulan acil ve kaçınılmaz ihtiyaç denilse de zorba, işgalci ve faşist bir talancı anlayışı görmemek için kör olmak gerek. Filmin başındaki bu kaçıp kovalayan ve yakalayıp yutan şehir sahneleri bunun kanıtı. Adı üstünde distopya bu, ne hayal gücünde sınır tanır, ne hak, ne hudut. Ben yaptım oldu bu filmde bolca var.

Londra isimli şehir yeniden ortalıkta gözükmeye başlar. Amacı tabii ki avlanmak, yeni enerjiler edinmektir. Hester Shaw (Hera Hilmar) yıllardır peşinde koştuğu intikamını almak için eline geçen bu fırsatı değerlendirir ve ister istemez esir düşer. Thaddeus Valentine (Hugo Weaving) küçükken annesini öldürmüş, kızcağızın suratına da derin bir çentik atmıştır. Tam avını yok etmek üzereyken hesapta olmayan arkeoloji çırağı Tom Natsworthy (Robert Sheehan) kendisine engel olur. Bunun ilk başlarda itici bir arkadaşlığın, sonrasında ise büyük bir aşkın baslangıcı olacağını bilmeden mel mel ağzı açık ayran budalası gibi filmi izlemeye devam ederiz.

1.jpg
Valentine´in nasıl bir silah hazırlama içerisinde olduğunu ögrenen Tom´un akibeti de Hester ile aynı olur. İkisi de düpedüz ölüme gönderilirler. Gerisi hayatta kalmaya çalışan iki yabancının yakınlaşması, yeni insanlar ve diyarlar tanıması, Valentine´nin hışmına ve gazabına uğrayan insanlarla bir araya gelip örnek bir dayanışma sergileyerek kötülere karşı iyilerin savaşına eşlik dahası önderlik etmek olacaktır. Eceli gelen it cami duvarına işermiş. Valentine´de durup dururken aslında oradaki kaynakları ele geçirmek için yerleşik bir hayat süren ve şehirleri dev bir duvarla korunan Asyalılara saldırınca dünya halkları birleşip bir darbe ile Londra´yı ele geçiren zorbanın hakkından gelmeye çalışırlar. Savaş sahneleri bilim kurgu filmlerini hatırlatır.

Kısa bir süre sonra Hester´in hayatta olduğunu öğrenen Valentine onun peşine ezeli düşmanı Shrike (Stephen Lang) isimli vahşi ve ölümcül bir katil robotu gönderecektir. Katil ile kurbanının hikayelerini başarılı biçimde hikaye içerisinde hikaye olarak değerlendirmek gerekir. Bu arada Hester´in annesinin ünlü bir direnişçi olduğunu, peşinde dev bir destek ordusunun olduğunu öğrendiğimizde şaşırmayız. Kızı annesinin yerini doldurmak için uğraşıp duracak, ona layık olmaya çalışacaktır. Direnişçilerin çocuklarının da direnişçi olmaları ne güzel, aynı kuralın kötü adam ve kızı için de geçerli olmaması ayrı bir güzel. Yine de önyargılı olmamak gerek zira bu konuda da filmde sürprizler bolca.

Mortal Engines – Ölümcül Makineler, Philip Reeve isimli yazarın aynı adlı eserinden uyarlanma. Christian Rievers´in yönettiği filmin senaryo yazarı ve yapımcısı Peter Jackson olması vesilesiyle ayrıca reklamının yapıldığı biliniyor. Senaryonun diğer yazarları Frances Walsh ve Philippa Boyens. Filmde heyecan, aşk, dram, güçlünün zayıfı ezme üzerine şekillenmiş faşist anlayışı ve buna karşı mücadele edip hayatlarını korkmadan feda etmesini bilen insanların dik başlı kararlılıkları var. Bu kadarı bile filmin izlenmesine değerken zengin görsel ziyafetlerin kaçırılması özellikle sinameseverler ve distopik roman okurları için büyük aptallık olur.

2018 yılı yapımı filmin oyuncu kadrosundakiler Ronan Raftery, Jihae, Leila George D’Onofrio, Patrick Malahide, Colin Salmon, Regé-Jean Page, Mark Hadlow, Stephen Ure, Kee Chan, Frankie Adams, Caren Pistorius, Joel Tobeck, Aaron Jackson.
16.12.2018

 

Vorheriger ArtikelLa Noche de 12 Anos – 12 Yıllık Gece
Nächster ArtikelBird Box

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Kommission treibt Kapitalmarktunion in Europa voran

Die Europäische Kommission hat Donnerstag einen neuen Aktionsplan für die EU-Kapitalmarktunion in den kommenden Jahren veröffentlicht. Oberste Priorität der EU ist es, dass sich...

Futbol: Süper Lig

- Demir Grup Sivasspor: 0 - MKE Ankaragücü: 0 Stat: Yeni 4 Eylül Hakemler: Arda Kardeşler, Mehmet Salih Mazlum, Mehmet Ali Akkor Demir Grup Sivasspor: Samassa, Erdoğan...

Fünf Projekte für innovative Lösungen in der humanitären Hilfe mit EU-Forschungspreis ausgezeichnet

Warnsysteme bei Bränden in Slums oder Flüchtlingslagern, Fernüberwachung von Wasserreservoirs, ein erschwingliches Telefonladegerät in Kombination mit einer Solarlaterne, Prothesen und Orthesen aus dem D3-Drucker...

„Bozkırın Tezenesi“ Neşet Ertaş Kırşehir’de müzikli söyleşiyle anıldı

"Bozkırın Tezenesi" olarak bilinen halk ozanı Neşet Ertaş, vefatının 8. yılında Kırşehir'de müzikli söyleşiyle anıldı. Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen program öncesinde fuaye alanında...