15.5 C
Hamburg
Montag, Juni 21, 2021
StartKulturKinoLa Noche de 12 Anos – 12 Yıllık Gece

La Noche de 12 Anos – 12 Yıllık Gece

Oldukça ilginç, google da Türkçe Tupamaro gerilla hareketini arayın birkaç ıvır zıvır dışında hemen hiç bir şey bulamazsınız. Oysa ülkemiz radikal sol hareketlerinin hemen hepsinin kökeninde bu şehir gerillalarından esinlenme vardır. Solun ne büyük ayıbıdır ki wikipedia da dahi üç beş satırı layık görmemişler. Gelelim filme: 1973 yılında on yıllardır demokrasi ile yönetilen Uruguay’da askeri yönetim idareye el koyar. Bu aynı zamanda dünyaca ünlü Tupamaro hareketinin de yenilgisi anlamına gelir. Dünya gerilla hareketleri tarihinde Tupamaroların ayrı bir yeri vardır. Şehir gerillacılığının kaşifleridirler denilebilir.

Darbede gözaltına alınan dokuz hareket liderlerinden üçünün öyküsünü anlatır bize film. Üç kişiden bir tanesi yıllar sonra 2010-2015 yılları arası Uruguay devlet başkanlığı yapacak olan José Alberto Mujica Cordano, namı diğer Pepe’dir. Diğerleri ise Nato ve Ruso isimli önderlerdir.

Film 12 Eylül döneminin Metris, Mamak, Diyarbakır Cezaevlerini aratmayan bir baskınla başlar. Askeri cezaevinde gözaltındaki tutuklulara saldıran üniformalı robotlar bahsi geçen bu üç şahısı diğer mahkumlardan ayırırlar. Vahşi bir dayak atma çılgınlığına şahit oluruz. Adı operasyon olur, yönetenler de uygulayanlar da nasıl da enternasyonal ve birbirlerine benziyorlar. Aynı ezenler gibi ezilenler de hemcins ve eşbenzerler. Olup bitenler nasıl da tanıdık gelir.

Film boyunca tanıdık bildik gelenler sadece bu operasyon değildir. Üç mahkum 1973 yılından 1985 yılına kadar yani 4385 günden fazla keyfi olarak gözaltında tutulurlar, yetmez akla hayale gelebilecek her türlü eziyete, açlığa, soğuğa, insansızlığa maruz bırakılır, güneşe, yıldızlara, temiz havaya, banyoya tuvalete hasret kalırlar. Cellatları rehine olduklarını, ilk fırsatta kateledileceklerini her karşılaştıklarında tekrarlayacaktır. İşkence, yargısız infaz, izolasyon, kaybetme, keyfi katletme, bilmem ne çocuğu dahi olamayacak üniformalılar, bizim ülkemiz gerçeğinde de var olan ne varsa filmde mevcut. İnsan ister istemez sormadan edemiyor hepsi aynı elden çıkma bu uygulamaların kaşifleri, bu koronun yöneticileri kim? Neden bu yerli işbirlikçiler aynı vatanseverlik martavalını okuyup kendi insanlarına, halklarına en büyük ihaneti yapıyorlar?

Rejim o hapishaneden bu hapishaneye naklediyor üç yoldaşı. Her biri çok gizli ceza veya tutukevinde yaşadıkları başlı başına romanlara veya başka filmlere konu olabilecek nitelikte. Amaç direniş ruhunu kırmak, bu üç önderi bizim tabirle itibarsızlaştırıp düşürmek, insanlar üzerindeki etkilerini ve nufuzunu yok etmektir. Delirip çıldırmaları için ağır koşullar ekstra ağırlaştırılır.

Bir yerlerde neredeyse kırılmanın eşiğine gelen mahkum anasının verdiği destek, oğluna direnmesi gerektiğini haykırması bence filmin zirvesi. Hangi kavga olursa olsun son sözü insanlık tarihinde, kavga tarihinde her daim daima direnenler söylemiştir. 1985 yılında yapılan seçimlerde halk yüzde seksenden fazla oy ile artık askeri rejime sittir çeker. Bu aynı zamanda eski gerillaların ve önderlerinin de özgürlüğü anlamına gelir.

Mutlaka kaçırılmaması gereken, özellikle ben devrimciyim, demokratım, ilericiyim, önderim, ileri sorumluyum diyen herkesin ibretle izlemesi gereken 2018 yılı yapımı filmin yönetmeni Alvaro Brechner. Başrolde ise Alfonso Tort, Antonio de la Torre ve Chino Darin oynuyorlar.

31.12.2018

 

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular