27.8 C
Hamburg
Mittwoch, Juni 16, 2021
StartHomeTereddüt

Tereddüt

Elmas (Ecem Uzun) daha çocukluğunu yaşayamadan yetişkin olmuş, önce her gün gittiği okulundan alınmış, 16 yaşında da evlendirilmiş sıradan yurdum kızlarından biridir. Hasta kaynanası (Sema Poyraz) ve kendisinden yaşlı ve sevmediği kocası (Serkan Kesin) ile birlikte yaşamakta, kocası evden gider gitmez balkonda sigara tüttürmekte, kaynanasının insülin iğnesini yapan biridir. Yatak çarşaflarını düzeltirken en küçük bir kırışıklığa tahammülü olmayan saplantısı göze batar ve her cinsel ilişkiden sonra soluğu tuvalette alanlardandır. Yani derin ve essiz psikolojik sorunları vardır. Az buçuk mürekkep yalamış veya birkaç yüz film izlemişseniz büyük bir patlamanın yaşanmasının an meselesi olduğunu önceden bilirsiniz.  

Filmimizin diğer kahramanı Şehnaz (Funda Eryiğit) ise orta yaşlarda, küçük bir kasabada bir hastanede mecburi stajıyla birlikte psikoloji eğitimini bitirmiş mesleğinde çömez biridir. Mimar Cem (Mehmet Kurtuluş) ile ilk bakışta mutlu ve göz dolduran bir evliliği vardır. Siz hiç mutlu bir psikolog tanıyor musunuz? Onca insanın derdine, deliliğine ortak ol, sonra da mutlu olacağını zannet, mümkün mü bu? O gösterişli evliliğinde uzun sürmeyeceğini eski kulağı kesikler ilk bir kaç sahneden sonra rahatlıkla anlayabilirler. Zira Cem Şehnaz’ı bilerek veya bilmeyerek sürekli aşağılamakta ve eleştirmektedir. Hangi kadın buna ne kadar dayanabilir?

Film ve kader bu ya iki bahtsız kadının yolları kesişir. Elmas bir sabah balkonda yarı donmuş vaziyette karşı binadaki komşu kızın dikkatiyle son anda hayata geri döner. İçerideki kaynana ve itici eşi sobadan zehirlenip ölmüşlerdir. Olaya polis el koyar film biraz da olsa polisiye bir içeriğe bürünür. Yönetmen ve senaryo yazarı Yeşim Ustaoğlu usta filmciliğini ve sanatını bu çalışmasıyla da sıra dışı tarzı ile konuşturur. Karnı ağrıyan yönetmen izleyicinin de karnının ağrımasını, düşünmesini, sorgulamasını, anlamasını, itiraz etmesini, bilgilenmemizi ister gibidir. Hâlbuki ne kadar gereksiz bir tarz, zira biz zaten her şeyi bilen bir millet değil miyiz, o yüzden değil mi bu düştüğümüz haller, içinde bulunduğumuz durumlar?

Şehnaz hafta içi şehre yakın mesafedeki kasabada bir hastanede mecburi görevini sürdürüp hafta sonları evine gidip gelmektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere hafta sonu evliliği sürdürmektedir. Belli bir noktadan sonra Elmas’ın Şehnaz’ın, Şehnaz’ın da Elmas’ın kurtarıcısı oldukları ortaya çıkar. Bilgisi ve mesleki donanımıyla Şehnaz Elmas´a yol yordam gösterir. Onu konuşturur, ruhundaki acıları, yaraları dile getirtir. Bence o sahneler filmin zirvesidir.

Konuşan, dile gelen Elmas Şehnaz için bir nevi ayna gibidir. Kendisini, yüzeysel evliliğini, yolunda gitmeyen ilişkisini, öyle dışarıdan görüldüğü gibi mükemmel olmayan beraberliğini görür. İster kadın dayanışması diyelim, ister hasta ve doktoru muhabbeti kadının derdinden kadının anladığını anlatan bir film ile karşı karşıyayız. An gelir Doktor Umut (Okan Yalabık) Şehnaz’ın ruhunu yakalar, kadının gözleri daha bir açılır.

2016 yılı yapımı Tereddüt bir an bile tereddüt edilmeden izlenmesi gereken önemli yerli filmlerden biri. İnsanın karmaşık ruhunu anlatan ve ne denli kırılgan olduğunun adeta ispatı denilebilecek saygın bir çalışma olmuş. Ama dürüst ve samimi olmak gerekirse Ecem Uzun dışında geriye kalan hemen her oyuncunun oldukça düşük ve yetersiz performansları benim gözümden kaçmadı. Hikâye güzel, yönetmene de, senaryoya da diyecek bir şey yok, ama Ecem Uzun´un mükemmel oyunculuğu olmasa bence neredeyse güme gidecek bir film. Ekibin kalanı Metin Akdülger, Evren Duyal, Ahmet Rıfat Sungar, Yasemin Conka´dan meydana geliyor.  

28.12.2018

Vorheriger ArtikelZare
Nächster ArtikelErzählung: Hamburger Kultur

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular