15.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartKulturKinoThe Guilty – Suçlu

The Guilty – Suçlu

The Guilty – Suçlu

Polis memuru Asgar Holm (Jakob Cedergren), hakkında açılan disiplin soruşturması gereği aktif görevinden alınıp acil çağrı merkezinde pasif bir göreve getirilmiştir, suçsuz bir genci sırf bunu yapabildiği için öldürmüş, vicdanı ile sonradan hesaplaşacak olan biridir. Film boyunca doğru dürüst başka bir oyuncuya da rast gelmeyiz zaten. Her ne kadar telefonun başında istemeyerek ve oldukça düşük bir motivasyonla görev yapsa da Asgar bir polis memuru olduğunu kolay kolay unutmayanlardandır. Polislerin dünyanın her yerinde aynı olacaklarını söylemek oldukça iddialı bir söylem olacaktır.

2018 yılı Danimarka yapımı filmin senaryo yazarı ve yönetmeni Gustav Möller herhalde bu filmi bir kaç yüz avroya ancak yapmış. Cimrilikten mi, yoksa dar bütçe veya sinemanın ne demek olduğunu unuttuğundan mı nedir sadece tek bir mekan kullanmış. Sinema filmi değil bu hikaye basbayağı radyo veya tiyatro oyunu da olabilirdi. Sinema nedir? Görsel mekanları yoksa kim onu izlemek ister, yönetmenin umurunda bile olmamış. Her ne kadar böyle de olsa film oldukça sürükleyici bir hikaye ile donatılmış.

suclu.jpg
Günlerden bir gün çağrı merkezine garip bir telefon gelir. Kadının biri kaçırılır. Hem de eski kocası tarafından. Polis memuru Asgar polislik güdülerini, kişisel ve mesleki hırsını devreye sokar. Neredeyse yemediği halt kalmaz. Ama merkezi ve santraldeki telefonu terk etmez. Tek kişilik tiyatro oyununu sevenlerin herhangi bir itirazı olmayacaktır eminim, yine de adından da anlaşılacağı üzere polisiye bir film izlemek isteyenler azıcık da olsa aksiyon bekleyemezler mi? Bu kadarına hakları yok mu?

Olup bitenleri yanlış anlayıp yorumlayan Asgar şükür film bitmeden ihya olur, kim suçlu, kim kurban anlayıverir. Salt acil çağrı merkezinin başında oturarak, oraya buraya telefonlar ederek, meslektaşlarını yönlendirerek ve hattakilerle konuşarak kriminal bir vakayı çözerek polis tarihine geçebilecek ilk olaya bizi şahit eder. Biz de inanmasak da heyecanla sonuna kadar filmi izleriz.

Böyle alaycı veya negatif konuştuğuma bakmayın, karşımızda oldukça sürükleyici bir yapıt var. Kim ne derse desin yönetmeni ve ekibini kutlamak gerekir. Böylesine dar bir ortamda insanın ufkunu açan, onu oyalayan, eğlendiren bir çalışma meydana getirmişler. Bence kutlamak gerekir. Sinemaya farklı bir bakış açısı da denilebilir. Hatta siz ister beğenin ister yetersiz bulun film şimdiden bir çok ödülü kapmış vaziyette. Özellikle olmasa da bir ara boşluğa denk getirilip izlenilebilir demeliyim.

29.12.2018

 

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular