27.1 C
Hamburg
Mittwoch, Juni 16, 2021
StartHomeŞair Ali Şeker: Her Dağın Rüzgârı Kendi Sesinden Islık Çalar

Şair Ali Şeker: Her Dağın Rüzgârı Kendi Sesinden Islık Çalar

Şair Ali Şeker: Her Dağın Rüzgârı Kendi Sesinden Islık Çalar

Başlarken hemen itiraf etmeliyim bu güne kadar yüzlerce film, roman ve birkaç öykü yorumlayıp değerlendirdim. İlk defa bir şiir kitabı hakkında samimi düşüncelerimi ifade etmek istiyorum. Tanıyanlar bilirler kimseye hatır gönül için yazı yazmak, yağ çekmek veya kişisel saldırılarda bulunup emeği hakkında saygısızlık yapmak gibi bir tarzım hiç olmadı. Yer yer hak edildiğinde haşin eleştirilere denk gelebilecek ifadeler kullansam da kesinlikle amacım mevcut kaliteyi bir üst noktaya sıçratmak, kültür ve sanatın gücünü daha da arttırmaktan başka bir şey olmadı. Bu değerlendirmelerim de bu bağlamda anlaşılmalıdır:

“Her Dağın Rüzgârı Kendi Sesinden Islık Çalar” ilk baskısını 2012 yılında, ikincisini 2015 yılında yapan Şair Ali Şeker’in oldukça hacimli bir şiir kitabı. Eser “Mor Mercan, Sevdan Haykırır Dağlara, Nazire 1, Kıvılcım, Üzüm Salkımı, Mezopotamya, Oğul Oğul, İnsan, Savaşla Barış, Anadolum, Teke Tek Vuruşmak Niye, Renk Çeşitlemesi Ağlamalarım, Gökkuşağın En Aykırı Üç Rengi, Gel Bana Çocuğum, He Kurban, Dağ Çiçekleri ve Gelincik Çiçeğin Paradoksu, Bırak, Maganda Kurşunu, Yitik Kent, İşte O An, Otuz Üç Medeniyet Aşkına, Xuşka Zozan (Zozan Bacı), Gün Bugündür, Nazire 2, Gözbebeği (Lîlîk), Toprağın İsyanı, Canlı Ateş (Hrant), El Bebek Gül Bebek, Monoton Evlilik, İyilik, Be Çocuk, Bekle Hele, Kurban, Mahkûm, Bu Aralar, Kar, Ülkem, Goncagül, Deniz, Kadın, Lakin, Ikın Anam Ikın, Mercan Vadisi, Ah Keşkeleri Toplasam, Ey İnsanoğlu İnsan, Beyefendi, Günüm Sebebim, Mezopotamya, Anne, Masmavi Güneşli Günlerde, Koş Güneşin Doğuşuna (Koxa), Ben Çekmişim Dağların Gam Yükünü, Ho Babam Ho, Ekmek, Demir Gibi, Zonguldak Söylencesi, İlk Ahım, Çoğul Olmaya Bak, Bilim Yuvası Dokuz Eylül, Kürt Bir Çocuk, Hamal Mehmet, İstanbul Yeditepe, Biri, Arkadaşım 78 Kuşağı, Mendil, Yağmur Yağmur Yağmaya Bebek, Kumar, Çocuklar Beyaz Giyinmiş Kardan Adamlar, Newroz, Bu Böyle Biline, Yeter Artık Sonbahar, Aşinadır Bu Yüzden, Günaydın, İnanki, Barışa İnat, Tabelalar, Senden Yana, Deniz Kendi Dalgasında, Savaş, Barış, Başkentim, Omuzunu Omuzuma Daya, Sevdam, Koyun Gibi, Ölesim Gelir, Demokrasi, Bir Kadın Bir Adam Bir Çocuk, Dargınlıklarım Bahar Olmuş, Ey Bebek, Ellerine Gerek Yok, Ne Olur, Buna Yanarım, Papatya, Kum Taneleri, Siyah Beyaz, Çocuğa Ağıt, Güneş ve Yağmur El Ele Tutuşmuşken” isimli yüze yakın şiirlerinden meydana geliyor.  

1

Ne yazar bir şair, konularını nelerden alır, ilham kaynağı nedir, kimlerden esinlenir, yalnızken o kadar büyük anlamlar ifade etmeyen zayıf ve cılız sözcükleri yan yana getirerek sihirli anlam yükleyebilmenin enerjisi nereden alınır hiç sordunuz mu kendi kendinize? Şair Ali Şeker bu yapıtıyla anlayana bolca yanıtlar vermiş. Salt şiirlerin başlıklarına kabaca bir göz atan şairin yazı damarının, şiirinin gücünün ana vatanının hayatın birebir kendisi olduğunu kolaylıkla anlayabilirler. O sokaktan, gözlemlerinden, günlük hayatından, siyasi gelişmelerden, memleket haberlerinden, yurdum insanından, sevgi ve bilgelik yüklü kalbinden, zekâsından, edindiği dostluklardan, sahip olduğu hümanist duyarlılıktan, sanatçı sorumluluğundan, insani vicdanından, yaşam deneyimleriyle dolu aklından, kendi hayat tecrübelerinden alıyor şiirinin iksirini besbelli.    

Şairler aşktan başka bir şey yazmaz, yazamaz zannedenler hem haksızlık, hem de büyük cahillik sergilerler. Aksine şairi hayatın doğal gerçekliğinden, toplumsal olaylarından, siyasi gelişmelerinden, memleketin genel gidişatından bağımsız ele aldığınızda ortaya basit ve yavan bir saray soytarısından başka kimseyi göremezsiniz. Oysa bir şair tam da “Her Dağın Rüzgârı Kendi Sesinden Islık Çalar” olduğu gibi her şeyi ama her şeyi yazabilmelidir. Toplumsal kirlenmede önceliği kimselere bırakmayanlar şiiri ve şairliği de kirletebileceklerini zannederler. Oysa nasıl da yanılırlar. Kolay mı şiir yazabilmek, şiir yazabilene engel olmak, şiirinin dizelerine gem, sansür, boykot ve yasak koyabilmek? Nafile çaba gafilleri sadece gülünç duruma düşürür.   

Bu anlamda Şair Ali Şeker´i sadece kutlamak gerekir. Kitabı benim hoşuma gitti. Eleştirecek yan olarak, bir şiir kitabi için oldukça fazla şiirinin bir arada olması, gerçi benim için iyi oldu döne dolana bir daha okuyorum ama mevcut kalıpları zorlamış. Yer yer oldukça sloganvari ve popülist üslup denemeleri gözümden kaçmadı. Ama eserin bütünselliği içinde kayboldular. Gelecekte de ondan üzerinde durulmaya değer çalışmalar okuyacağımıza kalıbımı basarım. “Her Dağın Rüzgârı Kendi Sesinden Islık Çalar” şiiri sevenlerin kaçırmaması gereken bir yapıt.

28.12.2018

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular