21.2 C
Hamburg
Dienstag, September 22, 2020

Hannah

Hannah

Hannah her şeyden önce 2017 yılı yapımı sıradışı bir film. Andrea Pallaoro ile Orlando Tirado birlikte yazmışlar, Andrea Pallaoro ayrıca filmin yönetmeni. Andrea Pallaoro´nun bu filminde yorum da, değerlendirme de, nasıl istenirse öyle anlaşılması da düpedüz izleyicinin kendisine bırakılmış. Bir yandan yenilikçi bir yaklaşım olmasının üzerinde durulmalı, diğer yandan sayısız tehlikeyi ve yanlış anlaşılmayı bağrında taşıyabilecek bir yöntem kullanılmış.

Hannah (Charlotte Rampling) yaşlı bir kadındır. Yaşlılığının üstüne mutsuzluğu ve yalnızlığını da eklenmeli. Evlidir. Yemekte kocası ile tek kelime bile konuşamayacak kadar neredeyse tükenmişlik sendromuyla ikisi de tıka basa doludur. Tam da bu noktada bir paragraf açıp yönetmenin baltayı taşa vurduğunun altını çizmek gerekir. Eğer yönetmen bireyin yalnızlığını veya yaşlılığını, hatta yaşlılıkdaki yalnızlığı üzerinde daha fazla dursaydı bence ortaya olağanüstü bir eser çıkabilirdi. Bunun yerine garip ve ucube bir gidişat izlemiş.

hannah.jpg

Hannah´nın kocası (André Wilms) içeri düşer. Bunu da kendiniz anlamanız gerekir, adam bildiğimiz sübyancıdır, bir çocuğu istismar etmiştir. Böylelikle Hannah´nın yaşlılığı, yalnızlığı ve zor hayatı daha da zorlaşacaktır. Günlük hayatta hemen hergün karşısına bir aksilik çıkacaktır. Charlotte Rampling’in olağanüstü oyunculuğu göze batar. Ama rahatsızlık verecek derecede ikide bir soyunması veya giyinmesi yersizdir, oldukça göze batan tekrarlar olduğunu söyleyebiliriz. Buna neden ihtiyaç duyulmuş şahsen ben anlamadım. Yaşlılıktaki çıplaklık mı doğal olan, yoksa o yaştaki bir kadının veya oyuncunun da güzellikten uzaklaşabileceği mi? Siz hiç çıplak yaşlı güzel gördünüz mü, ben görmedim.

Dediğim gibi eser modern toplumda, günümüzde yaşlılığı veya yalnızlığı, hatta ikisini birden soran sorgulayan bir kapasiteye sahipken, yalnız yaşamaya mahkum kalmış yaşlı bir kadının günlük sorunların üstesinden gelmeye çalışmasına indirgenmiş, mevcut büyük enerjisi ve kapsitesi daraltılıp küçültülmüştür. Rampling’in usta oyunculuğu da filmi kurtarmaya yetmemiştir. Ne kadar eleştirel izlenmek istenirse istensin sıradan izleyiciyi dahi doyurmaya uzak kalmıştır. Oysa yönetmen ısrarla değindiğim noktaların üzerinde durabilseydi eğer bu eser kendisinden uzun yıllar bahsettirebilecek önemli başyapıtlardan biri bile olabilirdi. İşin kolayına ve tembelliğine kaçılmış denilebilir.

Aksiyon, aşk, komedi hatta dram sevenlerin uzak duracakları, sınırları zorlasalar dahi beğenmeyecekleri bir yapıtla karşı karşıyayız. Yine de usta işi izler taşıyan ögeler ve sembolleri görmezden gelemeyiz. Hannah o kadar çok talihsizlik ve berbat olaylar yaşar ki sonunda kendisini filmin bir yerinde karaya vurmuş o balina gibi hisseder. Çaresiz, kendi doğal yaşam alanından uzaklaşmış, bulunmaması gereken başka sularda, soluk alamamaktadır, boğulmaktadır.

Filmi içeriğinden dolayı tavsiye edecek değilim, hatta uzak durun bile diyebilirim. Ama Charlotte Rampling’in oyunculuğunu beğeniyorsanız özellikle tavsiye eder, kesinlikle kaçırmayın derim. Bilinen kalıpları zorlayan, seyirciyi yoran, yetersiz bir çalışma olmuş denilebilir.
23.12.2018

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Fenerbahçe ile Hatayspor yenişemedi

Rizespor deplasmanında 3 puanı 87'de kurtaran Fenerbahçe, sahasında Süper Lig'in yeni ekibi Hatayspor ile 0-0 berabere kaldı. Konuk takım 73 ve 81. dakikalarda gördüğü...

Investitionen für eine digitale Verwaltung in ganz Deutschland

Bund und Länder einigen sich auf die Umsetzung der 3 Mrd. € aus dem Konjunkturpaket In einer Sondersitzung hat der IT-Planungsrat sich heute über den...

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü Yaklaşırken

Bugün sizlere yaklaşmakta olan önemli bir günden bahsetmek istiyorum. Hayvanlara karşı duyarlı olup da böylesi bir günü bilmemek olmaz. Gerçi bazılarınız biliyor olabilir ama...

İÇİMİ TİTRETEN SES

Onu memleketimin sakıncalı yıllarında, sesine hayran olarak tanıdım, tanımama vesile olan ise nur içinde yatsın edebiyat öğretmenim, Huricihan Kadirbeyoğlu idi. Yıl 1979 İstanbul'da lise ikinci...