11.9 C
Hamburg
Samstag, Oktober 24, 2020

Daha

Daha yazar Hakan Günday’ın çıktığı dönemde aldığım notlarıma baktım, kendisinden uzun süre bahsettirecek bir kült romanı. Dokuz yaşındaki Gaza isimli çocuğun vahşi dünyasını anlatıyor, o zamanlar Suriyeliler sorunu daha başlamamışken üstat böylesi bir insanlık sorununu çarpıcı bir tarzda ele almıştı. Film bu romanın bir uyarlaması, aynısı olacak diye bir kural yok. Senaryoyu Hakan Günday, aynı zamanda yönetmen Onur Saylak ve Doğu Yaşar Akal birlikte yazmışlar.

Gaza (Hayat van Eck) 14 yaşında babası Ahad ile birlikte annesiz yaşayan bir gençtir. Babası acımasız Ahad (Ahmet Mümtaz Taylan) bildiğimiz insan kaçakçısıdır. Gaza´da onun sağ kolu, en büyük yardımcısıdır. Gaza okuldan eve, evden okula, babasının verdiği talimatları yerine getirme ekseninde günlerini gün eder. Kaçakların ihtiyacını giderme, babasının onlar hakkında verdiği kararların uygulanmasına yardımcı olma sıradan görevleridir. Yaşıtları rap yaparken kendisi de arada bir birkaç dize aşırıp aynanın önünde taklit eden her ergenden biridir.

Ahad kendisine gönderilen kaçakları Dordor (Tankut Yıldız) ve Harmin (Turgut Tunçalp) kardeşler aracılığıyla botlarla büyük ihtimalle Yunanistan´a geçirmektedirler. Ahad ikidebir bu kardeşlere posta koyup patronun kim olduğunu hatırlatmak isterken Gaza daha yakın arkadaşlık ilişkileri içerisindedir. Onlarla sigara ve içki içer, ensesine onlar gibi dövme yaptırtır, birlikte yüzerler vs. Filmin sonlarında çocuğun kurtarıcıları ya da en büyük yoldan çıkartıcıları olacağını söylemek spoiling sayılmaz.

Kaçakların hakları, hukukları, soruları yoktur. Kendilerine sadece su ve ekmek arası domates, peynir verilen hiç kimsedirler. Ahad’ın onlara bakışı insanlık dışıdır. İçlerinden bir kadına tecavüz eder. Gaza her ne kadar görmekten gelmeye çalışsa da babası öğretici olsun diye kadının öldürdüğü çocuğunu gömmeye onu birlikte götürür. Gaza’nın babasıyla ve küçük dünyası ile olan çelişkileri her geçen biraz daha artmaktadır. Bu arada Ahad yörenin sorumlu rütbeli askerlerinden Yadigâr (Kağan Uluca) ile de işbirliği yapmaktadır.

Genç Gaza bir sonraki postada gelen kaçaklar arasında bulunan Ahra (Tuba Büyüküstün) ya âşık olur. Aşk nelere kadirdir. Filmimizde Gaza’nın gözünün açılmasına yardımcı olur. Zira babası Ahra’yı Zahir (Uğur Aslan)´e peşkeş çekecektir. O da karanlık dünyanın kirli ilişkilerinin önemli şahsiyetlerinden biridir. Ahad ona para isterse para, kadın isterse kadın sunmaktadır. Babasının bu davranışı bardağı taşıran son damla olacaktır. Filmin doruk noktalarından biridir.

Ürpertici boyutlardaki filmin doruğu Gaza´nın Ahad´ı aratacak bir kimliğe bürünmesi, zavallı kaçakların daha da zavallı hale getirilmesi olacaktır. Bir bütün olarak oyuncuların hepsini kutlamak gerekir. Bence dört dörtlük bir oyun sergilenmiş, mükemmel boyutlarda bir çalışma karşımızdaki. Konunun, olayların acımasızlığı gerçek hayatta kim bilir daha ne acımasız, ağır ve zor koşullardaki boyutundan ayrı ele alınamaz.  

2018 yılı yapımı Daha’nın yönetmeni Onur Saylak ve beraberinde bütün ekibi canı gönülden kutlamak gerek, böylesi eşsiz bir çalışmayı sinema dünyasına kattıkları için onlara teşekkür etmeliyiz. Övgüyü hak eden ciddi ve kalıcı bir film olmuş. Baba ile oğulun göz dolduran oyunculukları bence ayrı bir övgüyü haklı olarak hak ediyorlar. Ortaya çıkardıkları bu çok boyutlu film en az roman kadar kült bir film olarak, gelecekte de kendisinde bahsettirecektir.

02.01.2019

Vorheriger ArtikelThomas Mann: Venedik’te Ölüm
Nächster ArtikelHannah

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Ministerien vereinbaren Vorgehen zum besseren Schutz der Schweinswale in Nord- und Ostsee

Gutachten des Bundesamtes für Naturschutz belegt Gefährdung der Schweinswale durch Sprengungen im Meer Das Bundesamt für Naturschutz hat ein Gutachten veröffentlicht, das die Auswirkungen der...

Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi

Birevim Elazığ İl Özel İdare: 68 - Büyükşehir Belediyesi Adana Basketbol: 56 Salon: Elazığ İl Özel İdare Hakemler: Semih Vural, Yücel Çilingir, Nazlı Çisil Güngör Birevim...

„2020 Attila İlhan Edebiyat Ödülleri“ sahiplerini buldu

Attila İlhan Bilim Sanat ve Kültür Vakfı tarafından, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları desteğiyle düzenlenen "2020 Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" sahiplerini buldu. Vakıftan yapılan açıklamaya...

Der Wirtschaftsstabilisierungsfonds sichert jetzt auch Anleihen mit Garantien ab

Der Wirtschaftsstabilisierungsfonds (WSF) bietet neben individuellen Strukturierungen ausgewählte Instrumente mit weitgehend standardisierten Konditionen. Ziel ist ein möglichst zügiger und effizienter Prozess von der Antragsstellung...