24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartHomeSilaha Yeminliydim

Silaha Yeminliydim

Hasan o gün okula değil tarlada anne babasına yardıma gitmiştir. Dinlenmek için mola verdiklerinde annesi ekmeği evde unuttuğunu fark eder. Genç oğluna bir koşu gidip almasını söyler. Genç, yolda beraber büyüdüğü sınıf arkadaşı Zeynep’i görür. Biri subay diğeri öğretmen olmanın hayalini kurmaktadırlar. Eve yaklaşan Hasan ablasının çığlıklarını ve ağlamasını duyar. Komşu adam ablasına tecavüz etmiş uçkurunu toplamaktadır. Bir an bile düşünmeyen Hasan atılıp duvara asılı tüfeği kapar ve adamı oracıkta yere serer.

Hasan dört yıl ıslahevine, sekiz yıl da cezaevine girer. Çıkmasına üç ay kala öldürdüğü adamın çocukları Kadir Keskin ile Ali Keskin intikam yeminleri etmektedirler. Kasaba kahvesinde ağız tadıyla oturamamaktan yakınırlar. Özellikle büyük ağabey Kadir (Hayati Hamzaoğlu) evli ve bir çocuğu olmasına rağmen Hasan’ı öldürüp babasının intikamını alma ateşiyle yanıp tutuşmaktadır. Sürekli kendisine göre biraz daha sağduyulu olan kardeşi Ali’yi (Atilla Ergün) korkaklıkla suçlamaktadır.

Zeynep (Nebahat Çehre) yıllarca Hasan’a (Yılmaz Güney) mektuplar yazar, cezaevi ziyaretine gelir. Nihayetinde öğretmen olmuştur. Kalbi Hasan için çarpmaktadır. Hasan’da onan her mektup aldığında, adı geçtiğinde mayışıp durmaktadır. Kader ağlarını örer, aşıkların birbirlerine kavuşmaması için elinden geleni yapar. İntikam ateşinden kudurmuş Kadir kardeşi Ali ile gider Hasan’ın annesini, babasını ve ablasını uykuda katlederler. Kalleş ve korkakça kendilerine intkam alıp Hasan’a cehennemi yaşatmayı planlamışlardır.

Kardeşler sonra uyanıklık yapar, biri suçun hepsini sütlenir diğerinin masum olduğunu söyler. Böylelikle Ali içeriden çıkar. Olayı duyan Hasan mahvolur. Tahliyesine bir kaç ay kala Sivas’a nakli çıkar. Trende yolda giderken yanındaki jandarmaların uymalarından yararlanıp kaçar. O da intikam ateşiyle yanıp tutuşmaktadır. Keskinler tüm ailesini yaok etmiş, hayatı ona zindan etmişlerdir. Çocukluğu ve gençliği içeride geçtiği yetmezmiş gibi ailesine kavuşmak üzereyken hepsini katletmişlerdir. Geride bir tek dayısı Yakup (Osman Alyanak) ve sevgilisi Zeynep kalmıştır.

Tahmin edilebilecek bir kaçıp kovalamaca başlar. Hasan’ın kaçtığını öğrenen Ali amcaoğullarını da yanlarına çağırarak takviye alır. Bu arada hapisteki ağabeyi Kadir’i bilmediğimiz bir şekilde kaçırtır. Ali kaçmak değil Keskin kardeşleri avlamak peşindedir. Kasabaya döner. Jandarma ve polis peşindedir. Kadınlar hamamında saklandığı esnada polislere yakalanır. Üç polisi eşek sudan gelene kadar döver ve kaçar. Kavga sahneleri komiktir.

Filmin sonlarına doğru kaçış ve kavga sahneleri Şarlo’nun siyah beyaz filmlerini andırır. Kareler hızlı ve güldürücüdür. Keskinler Yakup dayıyı da katlederler. Hasan kaçıp ilk onun yanına gelmiştir. Sonra azgın kardeşler eceli gelen it gibi tutar Zeynep’i okuldan onca öğrencinin önünde kaçırırlar. Hasan bu, Yılmaz yani, racon ne gerektirirse onu yapar. Keskin kardeşlerin eşek cennetini boylamaları kaçınılmazlaşır. Silaha yeminli çirkin adam yeminini bozmak zorunda kalır.

1965 yılı yapımı filmin oyuncuları Yılmaz Güney, Nebahat Çehre, Hayati Hamzaoğlu, Nuran Aksoy, Atilla Ergün, Osman Alyanak. Senaryoyu Yücel Uçanoğlu yazmış. Yönetmen ise Kemal İnci.

10.12.2018

Vorheriger ArtikelFaik Baysal: Voli
Nächster ArtikelBücherlandschaft der Türkei

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular