17 C
Hamburg
Montag, Mai 10, 2021
StartKulturKinoİtirazım Var

İtirazım Var

İtirazım Var

İtiraf etmeliyim filmin önizlemesini ve ilk beş dakikasına baktığımda nice negatif yüklü önyargıyla tıka basa doluydum. Kendi kendime yönetmeni acaba neler yumurtlamış diye merak ediyordum. Dakikalar ilerledikçe anlatı ilginç ve sıra dışı olmaya başladı. Filmin sonunda ise yurdum insanının zeka ve entelektüel seviyesini oldukça zorlayacak, nitelikli, oldukça kaliteli bir polisiye, kara humor vaya absürd komedi ile dopdolu bir şölendi izlediğim. Özellikle görsel sahnelerin verdiği tad hikayeyi hem güçlendirmiş, hem de kaliteli bir sinema filmi tanımını vermeyi başaran güçlü ögelerle yüklü.

Selman Bulut caminin birinde cemaatına namaz kıldırırken, namaz kılanlardan Salih Koyuncu isimli esnaf iki el silah sesinden sonra kanlar içinde oracıkta yığılır kalır. Gerçi sonrasında tefeci, faizci, en sonunda da sübyancı oluğunu öğrensek bile namaz kılarken katledildiğine göre cennete gideceği kesin. Selman Bulut bildiğimiz imamlara benzemez. O yüzden anti kahraman demek yanlış olmaz. Hiç bağlama çalan, Alevi deyişleinden hoşlanan cami imamı mı olur? Konsere katılacak kadar saz çalabilen biridir. Ayrıca adam boks yapmıştır, hele hele yüksek lisansını antropoloji dalında yapmıştır. Bildiğimiz diyanetin personeline hiç mi hiç benzemez. Hele film boyunca arada bir verdiği vaizler dinleyenleri günaha sokacak kadar sakıncalıdır.

1.jpg

İmam cinayetin peşine düşer. Biraz istemeyerek kendiliğindenci gelişmeler sonucu, bir noktadan sonra vakayı çözmek namus borcu gibi bir şey olur çıkar. Muhteşem bir kurgu vardır sahnede. Selman Bulut’un oyunculuğu ne kadar göz doldurursa, filmin ekibinin kalanının hemen tümünün yetersiz oyunculuk performansları göze batar. Bizim imam an gelir zil zurna sarhoş olur, soruşturma yapmaktadır hoş görülmelidir, yeri gelir kiliseye girer haç bile çıkartır. Yok daha neler diyesiniz gelir.

Sex satar denilen bir laf vardır. Hangi ürün olursa olsun birkaç çıplak kadın ile reklamcılar yapacağını yaparlar. Zira piyasa bunu gerektirip dayatır. Son yıllarda din de satar. Hem de hemen her sektörde, o biçim. Bu kategoriye girecek bir çalışmadır diye önceden yargılayıp asmıştım. Ama filmin sonunda övgüye değer bir çalışma olduğunu teslim etmek gerektiğini gördüm.

İmam Selman Bulut ne yapar eder, binbir maceraya bulaşır cinayeti elbette çözer. Katili Allah affetsin manasında kendi haline bırakması onun ne derece aykırı bir din adamı olduğunun ispatıdır. Çürümüş bir toplumun her türlü saygınlığa uzak dini temsilcilerinin övülecek ne yanı olabilir. Film de bunun bir nevi ispatıdır. İmam ne kadar sempatik gelse de iticidir, resmi anlayışıa ve işleyişe tersdir.

2014 yılı filmin senaristi ve yönetmeni Onur Ünlü. Başrolde ise Serkan Keskin olmak üzere, Öner Erkan, Hazal Kaya, Umut Kurt, Osman Sonant, Büşra Pekin, Serdar Orçin, Özgür Çevik, Mustafa Kırantepe, Sırrı Süreyya Önder, Turgay Erman, Güler Ökten, Tansu Biçer, Hüseyin Turan, Ahmet Kaynak ve Erkan Kolçak Köstendil oynuyorlar.

Filmde dikkat çeken bence önemli bir öge kadının adının olmaması. Ama islami ögelerle yükü bir filmde olduğumuzu unutmayalım. Kim ne derse desin olumlanması gereken övgüye değer, kaçırılmaması gereken bir yapıt derim.

09.12.2018

Vorheriger ArtikelŞey etmek
Nächster ArtikelŞair Reza

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular