12.1 C
Hamburg
Samstag, Oktober 24, 2020
Start Home Osman Aysu: Sınır Ötesi

Osman Aysu: Sınır Ötesi

Osman Aysu: Sınır Ötesi

İstanbul’da bir yerde bomba patlar. MİT ajanı Oğuz Utku kendisine travma ve depresyon yaşatan Şam ‚daki bombalama anını yeniden hatırlar. Üst düzey MİT yetkilileri toplanıp Bağdat’ta öldürülen bir ajanın soruşturulması ve patlamalarla ilgili alınan istihbaratın araştırılması için en kahraman Oğuz Utku’yu görevlendirme kararı alırlar. Çünkü iki olay arasında bir bağ vardır ve Oğuz oldukça maharetli ve başarılı bir elemandır.

On yedi kişinin öldüğü ve kırkaltı kişinin yaralanadığı eylemi açıklığa kavuşturacak deliller Bağdat’tadır. Olayın arkasında patlayıcıların kaynağı gözönünde bulundurularak İran gözükse de Tahran suçlamaları reddeder ve olayı kınar. Patlamayı CİA-MOSSAD birlikte organize etmiş olabilirler varsayımı üzerinde durulur. Zira Amerika İran’a saldırı hazırlıkları yapmak üzeredir, Türkiye’den açılacak bir cepheye ihtiyacı olabilir ihtimali gözönünde bulundurulur.

sinirötesi.jpg

Leon isimli MOSSAd ajanı olduğu öne sürülen kilit şahısdadır çözüm. Sora sora olmasa da çabucak Bağdat’a gelen Oğuz Utku yıllar önce aktif görevde bulunduğu bu şehirde yabancılık çekmez. İşgal yıllarının ilk dönemi olsa gerek her yer Amerikalı askerler, Şii ve Sünni milisler, Kürt peşmergelerle dolu anarşik bir ortamda bulur kendini.

Yöreye yeni bir MİT ajanının geldiği haberi çok kısa bir sürede yayılır. Oğuz Leon’un izini sürmeye başlar. Çocukluk arkadaşı kendisi gibi başka bir meslektaşı Taner Şafak ile karşılaşır. Kendisini içkiye veren ve kariyer şansı ölmüş Taner ona yardımcı olmaya başlar.

El-Cezire otelinde kalan Oğuz Utku’yla önce orada kalan gazeteci sıfatındaki Amerikalı ajanlar ilişkiye geçer, neleri bilip bilmediğini anlamak isterler. Nancy Taylor Oğuz’a kesilir. Tarkan veya Kara Murat dergilerindeki gibi erkeğimizin aşağılık kompleksi izlerini yansıtan Batılı kadınların nedense hep bize vurulmalarını isteyen bir mizansen ortaya çıkar. Roman boyunca Nancy ile Oğuz’un muhabbeti oturmamış ve inandırıcılığa uzak haliyle sırıtır.

Oğuz Utku’ya eski bir SAVAMA ajanı daha önce Amerika’ya iltica etmek için mollalara ihanet eden sonra başka çaresi kalmadığı için Türkiye’ye iltica etmek isteyen Farah isimli güzel bir kadın eşlik eder. Olayın arkasında İranlıların değil de gerçekten de Amerikalılar ile İsraillilerin olduğu açıklığa kavuşturulur. Kurtlar Vadisi sendromu örneği epey bir Amerikalı ajanı öldürür Oğuz, olayı açıklığa kavuşturur ve “Vatan-Millet-Sakarya”nın gereğini yerine getirirler. Yazar unutur sonunda ne mutlu Türküm diyene veya “Bir Türk Cihana” bedeldir gibi laflar etmeyi.

Gerilimi bol, kurgusu Doğuluların ve özellikle Türk aşağılık kompleksiyle dolu roman her türlü inandırıcılığa uzak bir sonla biter.
27.07.2011

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

The Flower and Plant Show, Kasım 2021’de düzenlenecek

Süs bitkileri ve peyzaj sektörünü her yıl İstanbul'da bir araya getiren The Flower and Plant Show'un yeni tarihleri 11-13 Kasım 2021 olarak belirlendi. Tarsus Turkey...

Kurzarbeitsprogramm SURE: Kommission gibt Sozialanleihen über 17 Milliarden Euro aus

Im Rahmen des EU-Kurzarbeitsprogramms SURE hat die Kommission Dienstag erstmals Sozialanleihen über 17 Mrd. Euro ausgegeben, um Arbeitsplätze zu sichern und Menschen in Beschäftigung...

ABD’nin uzay faaliyetlerini düzenleyen Artemis Anlaşmaları’na 7 ülke imza attı

Uzayda yapılacak yeni keşif ve faaliyetlerde ortak hareket etmek üzere 7 ülke, ABD tarafından hazırlanan "Artemis Anlaşmaları" isimli belgeye imza atma kararı aldı. Amerikan Havacılık...

Künftige EU-Agrarpolitik: Wojciechowski begrüßt Einigung der EU-Staaten auf gemeinsame Position

EU-Landwirtschaftskommissar Janusz Wojciechowski hat die Einigung der EU-Staaten auf eine Verhandlungsposition zur Reform der Gemeinsamen Agrarpolitik (GAP) begrüßt. Es gebe in dem gefunden Kompromiss...