11 C
Hamburg
Sonntag, September 27, 2020
Start Home Orhan Kemal: Kaçak

Orhan Kemal: Kaçak

Orhan Kemal: Kaçak

Orhan Kemal´in ırmak romanı denilen üçlemesinin son cildidir Kaçak. Bu romanını yazar vefatından birkaç ay önce bitirmiştir (1970). Yani Vukuat Var ve Hanımın Çiftliği´ni Kaçak bitirir. Bu bölümde zalim, zorba ve namussuz çiftlik ağası Muzaffer´i vurup daha sonra köylülerini kışkırtarak çiftliği yakan, ele geçeceği ortaya çıkınca gizlice kaçan Habip´in hikayesine kendimizi kaptırırız. Romana yeni karakterler, kahramanlar katılır. Hacer ve küçük oğlu Hüseyin, kapı komşusu Şerife, Başçavuş, Haşim Ağa, ağanın yeğeni Topal Duran, çakallarından Telli Cumali vs.

Baş kahramanlarımızdan Hacer´i eşi yedi yıl önce bebek oğlu Hüseyin´le bir başına bırakıp gitmiş ve hala dönmemiştir. Kötü bir çocukluk geçiren Hacer işinde gücünde, evladına bakmaya çalışan sıradan, yalnız yaşayan, mahallenin adeta dul kadınıdır. Başlı başına bu bile kocasının eski arkadaşı Topal Duran´ın tacizleri için yeterlidir. Topal Duran mahallenin zengini Haşim Ağa´nın paralı, asalak, kopuk yeğenidir. Eşi nasılsa dönmeyecektir Hacer´in, dilesin ondan neyi dilerse. Ama Hacer kişilikli biridir, Güllü´yü az da olsa andırır. Nuh demese de yok der, peygamber demez. O eşini beklemektedir, Duran´a hiç yüz ve umut vermez.

1

Hanımın çiftliğinden kaçarken jandarmaların arkasından açtığı ateş sonucu yaralanan Habip şu evde ışık var, ne olursa olsun gitmeliyim der ve Hacer´in kapısında yığılır kalır. Küçük Hüseyin onu ilk bulur, Hacer yarasını sarar. Habib kan davalılarından kaçtığını anlatır. Hacer ona saklanması için kapısını açar, sonra da kalbini. Ufaklık fazla sürmez onu, annesinin yıllardır telkin ettiği baban bir gün gelecek nutukları yüzünden, babası sanmaya başlar. Habib´de Hacer´de pek ses etmezler. Hatta Hacer ona babası olduğunu söyler. Çocuk mutluluktan havalara uçar.

Orhan Kemal Hacer ile Habip arasındaki yakınlaşmayı usta ve büyük bir edebiyatçı inceliği ve titizliğiyle dirhem dirhem okuyucusuna büyük bir heyecan ve sürükleyicilikle sunar. Hacer çamaşırcılık yapmaktadır. İşine gidip gelirken Topal Duran´ın kendisine asılmasına, düpedüz tacizlerine tabi kalmaktadır. Ve fazla sürmez bir gün onu bıçaklar. Jandarma karakolunda ama daha önce Başçavuş´a kendisine asıldığı yüzünden şikayette bulunmuştur. Topal Duran, Zaloğlu Ramazan´i çağrıştırır. Milletin diline düşer, alay konusu olur.

Artık beraber olan ikili, Hacer ile Habip gelecek planları yaparlar. Şehire gidip yeni bir hayata başlamanın rüyasıdır bu. Bu rüyada Hüseyin´in payına iyi bir bisiklet düşer. Hacer serseri Topal Duran´ı bıçaklaması yüzünden gözaltına alındığında evinde gizlice sakladığı kaçak Habip, jandarmaların aramasına denk gelir. Romanın heyecanının doruklarda olduğu andır bu anlar. Romanın sonunda kıskanç komşu ve Hacer´in nerdeyse başdüşmanı denilebilecek Şerife küçük Hüseyin´den laf alır. Jandarmanın aradığı kaçağın Hacer´in evinde olduğunu, burada saklandığını ihbar eder. Kaçak´ın bir diğer önemli vurgusu, Muzafferi bir suikastle öldüren Habip´in Muhsin Usta´nın daha önce kendisine söylediği bir Muzaffer gider başka bir Muzaffer gelir lafını hatırlamasıdır.

Kaçak´ta bol bol Vukuat Var var, sonra Hanımın Çiftliği, ve hatta Orhan Kemal´in diğer eserlerinden sayısız iz, emare, ipucu. Üstad damardan verir tiryakilerine olayların akışını, yavaş yavaş, alıştıra alıştıra. Beş on sayfa sonra ne onun dünyasını, ne de yarattığı kahramanların sohbetlerini ve içinde bulundukları havayı, ortamı terk etmek istersiniz.

Orhan Kemal romanın büyü olduğuna çok iyi bir örnek sunmuş bu başyapıtıyla. Kaçak ile biten ırmak romanı yerli edebiyatın ölümsüz eserleri arasında yer alır.

29.06.2010

Vorheriger ArtikelBi Şeyler — Ufuk Tekin
Nächster ArtikelÜçünüzü de Mıhlarım

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

„Bozkırın Tezenesi“ Neşet Ertaş Kırşehir’de müzikli söyleşiyle anıldı

"Bozkırın Tezenesi" olarak bilinen halk ozanı Neşet Ertaş, vefatının 8. yılında Kırşehir'de müzikli söyleşiyle anıldı. Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen program öncesinde fuaye alanında...

Neue Zahlen zur Gleichstellung: „Die Trendwende ist noch längst nicht geschafft“

Am Freitag veröffentlichte der Senat den zweiten Hamburger Gleichstellungsmonitor. In diesem Monitor werden jährlich verschiedene Kennzahlen und Indikatoren ausgewertet, die darüber Auskunft geben, wie...

Hijyenik olmayan ortamda hazırlanan buzlar mikrop yayabilir

Medipol Pendik Üniversite Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü’nden Uzm. Dr. Bengisu Ay, "Hijyen koşullarından emin olmadığınız yerlerde buz tüketiminden kaçının" ifadelerini kullandı Medipol...

Tourismustag: Corona-Krise als Chance begreifen!

Die Corona-Krise hat das öffentliche Leben in diesem Jahr erheblich beeinflusst. Das betrifft natürlich auch die Tourismusbranche, die in Hamburg mit erheblichen Gäste- und...