11.4 C
Hamburg
Sonntag, September 27, 2020
Start Kultur Kino Kasımpaşalı Recep

Kasımpaşalı Recep

Kasımpaşalı Recep

1965 yılı yapımı filmin senaryosunu Yaşar Akıncı yazmış. Yönetmeni ise Nuri Akıncı. Her ne kadar filmin ortalarına kadar kahramanımızın adı Kasımpaşalı Recep (Yılmaz Güney) olsa da, ortalarda bir yerden sonra herkes onu Yılmaz diye çağırıyor. Senaryo mu karışmış, oyuncular mı tembellik etmiş, montajcı mı uyumuş anlaşılmıyor. Filmin başlarında bizim Kasımpaşalı Recep pısırık annesi veya analığına ve kızkardeşine söz geçiremeyen biridir. Ha bire bir yalının önünde bir kıza takılır kendisi. Bu zengin kızın arkadaşlarından o yılların motosiklet çetesi gibidirler, zırt pırt dayak yer. Takıldığı kızın Paris’ten Türkiye’ye yeni gelmiş kızkardeşi Zeynep (Devlet Devrim) Recep’in haline hem üzülür hem acır, hem de galiba ona aşık olur.

Kasımpaşalı Recep özünde dayıdır. Takıldığı kahvede ona buna posta koyan Kabakçı Süleyman (Mehmet Ali Akpınar)’ı adam yerine koymaz. Efkârlı bir akşam rakı masasının birinde yaşlı bir adam (Cahit Irgat) ona hayat dersi verir. Benim gibi moruklamadan bu dünyaya bir kazık da sen çak evladım gibi şeylerdir. Recep adama kulak verir bildiğimiz kabadayı olmaya karar verir. Kahveden kopuk arkadaşlarının önerilerini tersler, alın teriyle bileğinin hakkıyla para kazananlardan değil asalaklardan, kirli ve pis işlerden para kazananlardan haraç toplamaya niyetlenir. Asil bir kabadayı olmayı kafasına koyar. Acaba kaldımı günümüzde böyleleri diye sorma ihtiyacı duymazsınız, zira olayın doğasına günümüzde terstir böylesi düşünceler.

1.jpg

Aslan Recep, kerhanenin birinden şarkıcı Garibim (Selma Güneri)´i kurtarır. Filmin sonuna kadar genç kadın yanında kalacaktır. Recep’in en sık kullandığı lafların başında “Allah esirgesin” gelir. Kabakçı Süleymanın dışında o piyasada kirli işlerle uğraşan o zamanın mafya bozuntusu çetelerin hemen hepsinden Kasımpaşalı avanta almaya başlar. Kendisine karşı kurulan bütün tuzaklardan kurtulur. Polis yine her zamanki gibi ortalarda yoktur. Kanun, savcı, yargıç, gardiyan hak getire. Teksas mübarek. Karikatürü çağrıştıran film o yıllarda o kadar kendisinden bahsettirmiş ki bugünkü Kasımpaşalı Recep’in bile filmden etkilendiği söylenir. Ama filmi tersine anlayıp anlamadığını konunun polemikçileri hâlâ tartışıyorlar.

Kabakçı, bir hayat kadını olan Hülya(Tijen Par)’yı devreye sokar. Recep’i aklınca sarhoş ettirip işini bitirecektir. Recep oyunu tersine çevirir. Kasımpaşalı Recep zır cahilin tekidir. Korksuzdur, gözü karadır. İnsanlardan nefret etmektedir. Önceleri tekme tokatla başlayan dayak fasılları zamanla silahların konuşulduğu ortamlara gelir dayanır.

Yeşilçam da o yıllarda onbeş günde bir filmin çekildiği gözönünde bulundurulduğunda filmin neden eli yüzü düzgün bir şey olmadığı daha kolay anlaşılır. Siyah beyaz filmin tek izlenme gerkçesi Yılmaz Güney filmlerinden birisi olmasıdır. Belki kabadayıların veya racon denilen kodexin sosyolojik ve tarihsel gelişimini merak edenler için de ilginç ipuçları verebilir. Onun dışında bir bütün olarak fasa fiso, vur kazmayı Naciye, ya da atma Recep din kardeşiz gibi bir şeydir film.

İktidar da ya İnönü vardır ya da Demirel. Dış güçlere hem memleket, hem ordu, hem gelecek nesiller çoktan satılmış, soğuk savaşta donumuzu bile başkalarının verdiği bağımlılılığı tercih etmişizdir. Yani memleket bozulmaya çoktan başlamıştır. Film bunlarla uğraşmamış üç beş gariban kabadayıya iyiyi ve yanlışı, çirkin ile kötüyü yüklemeye çalışmış oldukça ilkel bir çalışmadır.

Filmin diğer oyuncuları, Barbaros Erbes, Ali Şen, Mine Sun, Muharrem Gürses, Mine Soley, Mehmet Ali Pınar, Nuri Ergün, Nezihe Güler, Ersun Kazançel, Hülya Demirtay, Emin Demirtay, Zülfikar Divani, Çetin Başaran, Faruk Panter, Abdullah Ferah, Vahit Volkan, Osman Türkoğlu, Kazım Kartal, Hasan Ceylan, Hüseyin Peyda, Kadri Ögelman, Necip Tekçe, Lütfü Engin, İhsan Bayraktar, Hüseyin Zan, Zeki keskin, Suna Pekuysal, Talia Saltı, Gülen Kıpçak.

25.11.2018

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Rönesans’ın Rusya’daki projesine yeni ödül

Moskova'nın iş ve yaşam merkezini buluşturan Moscow City'de hayata geçirilen Neva Towers, CRE All-Russia Awards 2020’de, En İyi Karma Proje ve Yılın En İyi...

ADAC Ambulanz-Service bringt Patienten sicher nach Hause

Internationale Herausforderungen in Zeiten der weltweiten Pandemie/ Unterstützung bei medizinischen Notfällen Bei Landung eines ADAC Krankenrücktransportes wurde das Team auf dem Airport Shijiazhuang (China) unter...

Uğur Okulları’ndan kitap okuma etkinliği

Kitap Benim projesi kapsamında her gün okullarda ve uzaktan eğitim kapsamında evlerde 20 dakika serbest okuma saati düzenleyen Uğur Okulları, toplumda okuma farkındalığı oluşturmak...

Insolvenzeröffnungsverfahren des Abrechnungszentrums AvP: AOK Rheinland/Hamburg hilft Apotheken

Nach den jüngsten Entwicklungen um die anstehende Insolvenz des Apotheken-Dienstleisters AvP Deutschland, von der rund 3.500 Apotheken betroffen sein könnten, hilft die AOK Rheinland/Hamburg...