15.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeAhmet Ümit: Sis ve Gece

Ahmet Ümit: Sis ve Gece

Ahmet Ümit: Sis ve Gece

“Sis ve Gece”nin Ahmet Ümit‚in ilk romanı olduğu söylenir. İstihbaratçı polis Sedat kayıp aşkı Mine’yi aramaktadır. Meslektaşı Binbaşı Yıldırım ölmüş dahası öldürülmüş ve unutulmuştur. Karısı Melike ve iki küçük kızları ile birlikte yaşamaktadır Sedat. Bir de poliste üst düzeyde görevli İsmet adında amcası vardır.

Sedat kendisine bir trafik ışığında arabasıyla dururken ateş eden eski siyasi kayıtlı Fahri’yi öldürür. Fahri ile berber erketeye yatan simitçi kılıklı biride Sedat’ı vurur. Olaylar ve roman Sedat’ın kendine geldiği, yarı bu dünyada yarı öbür dünyadayızmış gibi anlatılır. Sedat bolca ölü Yıldırım abisiyle konuşur. Konu mesleki kariyeri, sorunları ve kayıp aşkı Mine’dir. Sedat sonra da vurduğu Fahri ile muhabbet eder. Üçüncü bölüme girerken Sedat ölmez geri dünyamıza döner.

sisgece.jpg

Yardımcısı Mustafa ile kendisini vuran Simitçi’nin ve kayıp aşkı Mine’nin peşine düşen Sedat karşılıklı diyaloglarla okuru aydınlatmaya başlar. Mine zamanında Sedat ile aynı sitede otururlarmış. Mine’nin annesi ile Sedat’ın hanımı Melike arkadaşmışlar. Fahri örgüt elemanıdır o zamanlar, Mine ise onun yardımcısı gibidir, o yüzden Mine’nin örgütçe kaçırıldığı tahmin edilir.

Sedat’ın bunaltılı nostaljik anlatıları hep geriye dönük bölük pörçüktür. Her yerde Mine’nin hayali, hatıraları vardır. Mine’nin evine gider. Mine siteden ayrılalı epey olmuş Madam Eleni’de kalmaktadır. Madam’ın zeka engelli kızı Maria’yı Mine’ye benzetir Sedat. Bir süre önce aynısından isterim diye tutturunca Mine ona da kabanın aynısından almıştır.

Madam Eleni, ye etnik kökeni yüzünden oynanmaya çalışılan oyunu bir yana bırakırsak, Sedat Madam’ı dinler, onunla dertleşir. Mine’nin Almanya’dan babası gelir kızını aramaya. Roman iç içe geçmiş olaylar ve sürükleyici bir kurgu ile okuru anlatıya bağlar. Mine nerededir, gerçekten de örgüt mü Mine’yi kaçırmıştır? Sedat iyi bir polis, mutlu bir aile babasıyken Mine’ye olan aşkı ve bu çarpık ilişkisi nasıl açıklanmalıdır, Sedat neden öldürülmek istenmiştir, amcası onu nasıl değerlendirmektedir, her şeyden önce Mine’ye ne olmuştur, başına ne iş gelmiştir, örgütle ilişkisi olan ama bir istihbaratçı polisle aşk ilişkisi yaşayan bu kişilik kimdir, olayların siyasetle ilgisi nedir, geri zekalı Maria neyin sembolüdür?

“Sis ve Gece” ahlak dersleri vermese de insanı düşündürten edebi bir kriminal romandır, iyi bir polisiyedir. Ahmet Ümit‚e başarının kapısını açan ilk ciddi eseridir.

11.07.2011

Vorheriger ArtikelBlogda Birinci Yıl
Nächster ArtikelKasımpaşalı Recep

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular