17 C
Hamburg
Montag, Mai 10, 2021
StartHomeOrhan Kemal: Hanımın Çiftliği

Orhan Kemal: Hanımın Çiftliği

Orhan Kemal´in Vukuat Var romanı Hanımın Çiftliği ile devam eder. İlk romanda üçbeş kuruşa diğer kardeşleri gibi babası Cemşir tarafından düpedüz satılan Güllü, yörenin zengin ağalarından fabrikatör Muzaffer Bey´in çelimsiz yeğeni Ramazan ile evlenmesi için kalkar çiftliğe gelir. Aşkı uğruna kardeşi Hamza tarafından öldürülen sevgilisi Kemal´in yasını iki hafta ancak tutabilmiştir. Çiftliğin işlerine Yasin Ağa bakar, Gülizar ise Muzaffer Bey´in ne denli uçkur düşkünü biri olduğunu metresi olaraktan bildiğinden, bir an önce bey Ankara´dan gelmeden Ramazan ile Güllü´yü evlendirmek ister. Gelince Güllü´ye göz koyacağından, onun belki çiftliğe hanım olacağından korkar.

Muzaffer Bey´in odasına giren Güllü resmini görünce onu ölen sevgilisi Kemal´e benzetir. Adam Ankara´dan gelince de yavuklusu olur. Yani atın yerine eşeği bağlamaz. Ramazan hayalindeki kadın elinden alındığı gibi bir süre sonra da Kabak Hafız´ın ispiyonuyla dayısından bir de dayak yer ve çiftlikten kovulur. Uçkur ne yeğen tanır, ne gönül ne hatır. Zira Muzaffer Bey arkadaşı Paşazade Hayrullah´ın İsviçreli metresine de cemaat zil zurna sarhoş iken kuşağını çözer. Bilmediği bu arada ortağı Zekai´nin sarhoş iken kısa sürede sonra karısı olacak sarhoş Güllü´yü okşayıp ellemesidir.

Muzaffer köylülerin toprağını gaspeden arkasına devleti, yasaları, kolluk kuvvetleri ile ilişkilerini alan, bencil, çıkarcı, zorba, uçkuru gevşek, hatta ahlaksız, hiçbir erdemi, değeri, maneviyatı olmayan bildiğimiz sıradan zenginlerden biridir. Köylü ama gözlemcidir. Önce dayının yeğeninin eşi olacak adayı elinden almasına içerleyen Yasin Ağa ile Gülüzar´ın çiftlikten kovulmalarına, sonra Ramazan´a yaptıklarına bakarlar. Ellerinden topraklarının alınması, Muzaffer Bey´in çıkarları için parti değiştirmesi cabası. Her an yanmaya hazır barut gibidirler. Muzaffer´de bunların öfkelerinin sıkça Fransız İhtilali´ni çağrıştırmasıyla farkına varır.

Bu arada Güllü´nün yaşının küçük olmasından dolayı ailesiyle konuşup ikna etmesini, onlarında çiftliğe yerleşmelerini bey Güllü´ye tembihler. Güllü banal isminden kurtulup Serap Hanım olur, yabancı dil öğrenmek, genel kültürünü geliştirmek ister. Cemşir ve kalabalık ailesinin yanısıra Berber Reşit´i ve kurnazlığını anlayan Muzaffer Bey çiftlikte işine yarayacağını bildiğinden onu da yanlarında ister. Hamile kalan Güllü Avrupa´ya gitme hayalleri, Paris´te Montparnasse´da Jimmy´s Kaberesi´nde viski içme rüyaları görmekte hatta eşi ile bu konuda ciddi planlar yapmaktadır. Bu arada Hamza içeride traktörlerden anlayan Makinist Şerif Usta ile tanışır. Af çıkınca daha önce Muzaffer Bey ile bir ziyareti esnasında tanıştıklarından ve onun isteği üzere gelir çiftliğe yerleşirler.

Muzaffer Bey nihayet kaçınılmaz sondan kurtulamaz. Bir suikaste kurban gider. On beş gün geçmez zaten baştan beri Güllü´de gözü olan koca burunlu ve çirkin Zekai Bey ile samimi olur. Hatta birinde onunla öpüşüp koklaşır. Ama birkaç gün içinde Şerif Usta´nın Kemal´e nasıl da benzediğinin farkına varır ona da kuyruk sallar. Şerif Usta tam işi ileriye götürecek iken ama Serap Hanım eşinden yadigar kalan tabancasıyla namusunu korur. Roman akıcılığını yitirir, sanki aceleyle yazılmış bir sona doğru ilerler.

Kısa bir süre sonra Erdoğan dünyaya gelir. Ve Serap Hanım çiftliğin resmi işlerini yürüten, Zekai´ye direktif verip talimat alan ve Muzaffer zamanında tanıştıkları ismi romanda geçmeyen genç avukata abayı yakar. Bu arada köylülerle karşılaştığında genç avukat bir de diklenip radikal kesilir. Çok sürmez Habib´in kışkırttığı köylüler çiftliği çıra gibi yakarlar. Habib tam Güllü´yü o kargaşada kimseler görmeden boğup öldürecekken çocuğu için yalvarıp yakarmasıyla, kendisi de yeni baba olduğundan onun acımasıyla hayata döner. Ve içeride yanmakta olan evine girip oğlu Erdoğan´ı kurtarır. Habib´e, olanları kimseye anlatmayacağı konusunda söz verir. 1955 yılında yazılan roman burada bitiyor. Romanın daha devamı var.

23.06.2010

Vorheriger ArtikelRoman: Unterwegs (8)
Nächster ArtikelBlogda Birinci Yıl

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular