15.9 C
Hamburg
Montag, Mai 10, 2021
StartKulturKinoOnu Allah Affetsin

Onu Allah Affetsin

Onu Allah Affetsin

“Onu Allah Affetsin”i AKP’liler seyretmiş olsalardı herhalde hemen her yandaş kanalda sıkça karşımıza çıkardı. Nedeni Yılmaz’ın babası (Osman Alyanak) muhterem, dindar ve hacı biridir. Oğlunu doğru yola döndürmek için öğütler vermekte, onu dine, imana, artık karanlığı terketmeye çağırmaktadır. Filmin bir yerinde Yılmaz hayatından ve yaptıklarından pişmanlık duyacak doğru yola gelecektir. Ama içinde bulunduğu koşullar buna bir türlü izin vermeyecektir.

Filmi baştan anlatacak olursak eğer polis Kayseri’de faaliyet sürdüren iki farklı çetenin peşindedir. İçlerine muhbir yerleştirmek için Sevil (Birsen Menekşeli)’i bulurlar. Yine de İstanbul Marmara ile filme başlarız. Kayseri’ deki çetelerden o zamanlar İstanbul polisi mesul anlaşılan. Ya da sırf muhbir kadını bulmak için kalkıp ta İstanbul’a gelinmiştir.

1a.jpg

Erol (Yılmaz Güney) kravatlı takım elbiseli, belinde tabancası eksik olmayan, maceraperest eski bir mahkumdur aynı zamanda. En sevdiği küfür: “Vay tencere vay”dır. Arkadaşı Sıtkı (Dündar Aydınlı) aracılığıyla Selim’in (Necati Er) çetesinde aktiftir. Ama başına buyrukluğu çete reisinin canını sıkmaktadır. Erol polisle silahlı çatışmaya girer. Akabinde babaevine gelir. Annesi yoktur, baba sevgisine aç bir yetişkin adamdır. Bir de kardeşi vardır. Babasının nasihatlerini dinler ve yola gelir. Kuzu gibi olur.

Geçerken filmin başından sonuna dikkat çeken ve bence hemen her sinema ve dizi filmi oyuncularına derslerde öğretilmesi gereken bir şey vardır. O da Yılmaz’ın kullandığı, oldukça göze batan beden dilidir. Hemen her hareketi, koşması, konuşması, oturması, kalkması vb. nasıl olunması gerektiğine dair derslerle doludur.

Bu arada Erol çete değiştirmiştir. Öbür çetenin liderini kimseler tanımamaktadır. Erol onun bir kadın olduğunu öğrenir, kadınla birlikte olur. Dolayısıyla kendi ölüm emrini de imzalamış olur. Selim Erol’un peşine bir süikastçi takar. Ceset Erol’u öldürmeyi başaramaz. Erol muhbir Selvi ile de tanışır.

Polis ve iki çete arasında sıkışıp kalan Erol hepsiyle başedebileceğini zannedecek kadar özgüvene sahiptir. Koşar, vurur, kırar, kaçar, kovalar, saklanır, saldırır, geri çekilir, planlar yapar, planlar bozar. Selim’in çetesinin eline düşer. Sonra kaçar kurtulur, bir çete diğerine baskın gelemez bir türlü.

Oldukça kötü bir seslendirme ve görüntünün olduğu filmin 1970 yılı yapımı olduğuna inanmak istemezsiniz. 1950’li, 1960’lı yıllarda yapılmış nice daha kaliteli görüntü ve sese sahip yapımlar varken insan hayıflanmadan edemez. Sonrasında devreye polis girer. Çetenin birini Erol ortadan kaldırır, diğerini ise polis kıstırır ve imha eder. Sonunun geldiğini, artık yakalanacağını anlayan Erol babasının gittiği camiye gider. Babası teslim olmasını, kanuna devlete karşı gelmemesini, artık bu işleri bırakmasını tavsiye etse de, o altmış yıl yatmaktansa testiyi kırmayı yeğler. Son planları, çekip gitme, kirli işlerden tövbe edip uzaklaşma hesapları tutmamıştır. Su testisi su yolunda kırılacaktır.

1970 yılı yapımı filmin yönetmeni Orhan Elmas. Oyuncular ise başta Yılmaz Güney olmak üzere Birsen Menekşeli, Osman Alyanak, Gülgün Erdem, Necati Er, Sırrı Elitaş, Dündar Aydınlı, Hüseyin Zan, İsmet Erten. Senaryoyu Nurettin İrişen yazmış.
17.11.2018

 

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular