ALMANYALILAR

Sabahattin Ali: Kürk Mantolu Madonna

Sabahattin Ali: Kürk Mantolu Madonna

Kürk Mantolu Madonna´nın roman değil uzun bir öykü olduğundan bahsedilir. Acı ve trajedi dolu hüzünlü bir aşk öyküsü. Aşk öyküsünün diğer türlüsü de zaten okunmaya değmez. İkinci Dünya Savaşı´nın kıran kırana devam ettiği, Türkiye´de İnönü hükümetinin iktidarda olduğu bir dönemde bir gazetede yayınlanması için yazardan aşkı konu edinmesi özellikle istenen apolitik bir öyküdür. Sonradan kitap haline gelen biçimiyle 1943´de yayınlanmış. Kahramanlarımız adı olmayan bir anlatıcı, Raif ile Maria Puder isimli bir Almandır.

Bir anlatıcının kendi aktarımlarıyla, dahası arkadaşı Hamdi´nin yardımı ile Ankara´da bir iş bularak, Raif efendinin yanına anlatıcının yerleştirilmesiyle başlayan öykü, ilerleyen sayfalarda yerini anlatıcının Raif ´in göze batan davranışlarının tasviri ile devam eder. Raif gün görmüş, acı tatmış, bir tek kulağının arkasını deldirmemiş bir adamdır. Herşeyi alttan alan, kalander ve davudi tavırlarının arkasında daha derin ve belirgin derecede olgun, baba bir kimliği vardır. Psikolojide mutist ve mazohistin tekidir derler. Almanya´da bulunmuştur, Almancaya hakim olduğundan firmanın tercüme işlerinden sorumludur.

kurk_mantolu_madonna.jpg

Ve gün gelir Raif daha kırkını bulmadan ölüm döşeğine düşer, kalkması da oldukça zor görünür. Anlatıcı bu sıralar Raif´in günlüğünü bulur ve o andan itibaren öyküyü onun kaleminden öğreniriz. Doğumu ve içe kapanık çocukluk faslını geçersek bir sabun fabrikatörünün oğludur. Yirmi dört yaşına geldiğinde babası Almanya´ya gönderir. Sabun işinin inceliklerini ve detaylarını öğrenmesidir ana amaç.

Berlin´e gelip yerleşen Raif kısa sürede bizim kırk-elli yıllık gurbetçilerin uyum sağlayamadığı Almanya´ya entegre olur. Hem de ne oluş. Bir resim gelerisinde annesine benzettiği bir resme hayran olur. Resmi yapanın dikkatini çeker, kadın lafla takılır. Günler sonra ikisi tanışır ve arkadaş olurlar. Dahası Raif ilk andan itibaren Maria Puder isimli meşhur, bir kaberede şarkı söyleyen feminist, erkeksi, çekici, güzel ve emanzi bu kadına aşık olur. Kadın ise kendisinin dahi bilmediği bir erkeği aramaktadır. Babasız büyümüş annesinin yanında yetişmiştir. Hiç bir erkeğe bu yüzden olsa gerek güven duymamaktadır, aşık da olmamaktadır. Raif´ten hoşlanmıştır ama aşk yerine onunla dost olmak istemektedir. Raif bu kadarına da eyvallah der ve günlerini gün ederler.

Hayat bu acı tatlı kendi oyunlarını her insana oynamaya devam eder. Babasının vefat haberini alan Raif Almanya´yı ve kadını terk eder. Dahası Raif´in kendisine fazla yakınlaştığını gören kadın bu aşkı reddeder. Bir dönem mektuplaşırlar ve aniden mektuplaşmaları kesilir. Ve bir dahada Raif Maria´dan haber alamaz. Maria Puder bizim Anadolu erkeklerinin gözünde ilahlaştırdığı sembolik kadın gibi anlaşılıp yorumlanmaya çalışılsa da kelimenin tam anlamıyla aslında adi orospunun tekidir. Bunun şarkıcılığıyla yada resim yapmasıyla değil Raif´e attığı kazıkla direk ilgisi vardır. Ondan habersiz doğurup yetim bıraktığı kızı yüzündendir bu adiliği. Bir babayı evladından, evladı babasından ayırma hakkını kendinde görmüştür. Kendisi bazı eleştirmenlerin onun Yahudi kökenli olmasından ve savaştan dolayı bir toplama kampında öldüğü gibi bol keseden attığı yanlış ya da yalandan değil, doğum sonrası ortaya çıkan komplikasyon sonucu zaten zayıf ve hastalıklı bünyesinin komaya girmesiyle ölür.

İnsan yazgısına oynar Sabahattin Ali, aklın sınırlarını zorlayarak, Raif kızını ölümünden kısa bir süre önce daha önce Berlin´de kaldığı pansiyondan tanıdığı ve Maria ile akraba olan birinin sayesinde öğrenir, dahası geldiği Ankara´da görür. Raif belki de Maria´nın ölümüne ve yıllarca bir evladı olduğunun kendisinden saklanmasına kahreder, hastalanır ve ölür hikaye biter.

Türkiye aydını Sabahattin Ali´nin kaybedilmesine büyük ve ezici bir çoğunlukla sessiz kalmıştır. Sabahattin Ali Türkiye´nin çok usta edebiyatçılarından biridir, hunharca, korkakça ve devletçe katledilmesiyle de cumhuriyetin en büyük ayıplarında biri.

16.05.2010

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

MAVİ YOL

Mavi ; gökyüzü kadar sonsuz, deniz kadar huzurlu, bulut kadar özgürdür.

Fas Hakkında

Fas Hakkında genel Bilgiler

Genç İşsizler Platformu

#MezunİşsizBorçlu

Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü

Türkiye'nin İlk Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü | Turkey's First Archery Research Institute

yogikbeslenme

Doğanıza Uygun Yaşama Rehberi

Ulucinar

Gönülden gönüle...

ŞİİR İKİZ

BİZ BİRİZ

Farklı Bakış Açıları!

tartismaci.com olarak genellikle gündemde olan konuları farklı bir bakış açısı ile ele alır, tartışırız. Çünkü tartışmak ve sorgulamak doğru bilgiye ulaşmanın en şeffaf yollarından biridir. Buna ek olarak sadece gündem de olan konuları değil ilginç ve unutulmaya yüz tutmuş konuları da ele alırız.

VERİMLİLİK VE BAŞARI STRATEJİLERİ

Başarı Tesadüf Değildir

turuncumtrak

Truncumtrak'ın Dünyasına Hoşgeldin

Damladan, Ummana... Mustafa Murat GÜNGÖR Şiirleri

Merhaba Şiir Yürekli Dostlara/ Damladan, ummana, giden hayat yolculuğumuzda/ Şiir yağmurlarıyla ıslanmaya / hoş geldiniz, yol arkadaşlığı yapmaya ....

%d Bloggern gefällt das: