9.8 C
Hamburg
Dienstag, Oktober 27, 2020

Poorna

13 yaşındaki Poorna Malavath (Aditi Inamdar) Hindistan’ın bir köyünde yaşayan fakir bir ailenin kızıdır. Küçük, çelimsiz ve cılız bir görünüşü vardır. Kuzeni Priya (S. Mariya) ile okuluna gidip gelir. Günlerden bir gün kendisi gibi çocuk yaşındaki kuzeni evlendirilir. Dünyası yıkılır. Ailesi yoksulluktan Poorna´yı yatılı devlet okuluna yazdırırlar. Okuldaki yemekler yenilecek gibi değildir. Poorna şikâyette bulunur. Kantinci kadın yeni küçük öğrenciyi yemeği beğenmediği ve yumurta istediği için iyice kalaylar.

Bu arada hükümet görevlileri okullarda reform arayışı içerisindedirler. Dr. R. S. Praveen Kumar (Rahul Bose) Poorna´nın okulunu teftişe gelir. Poorna´nın okuldan kaçtığını öğrenince onu aramak için yola koyulurlar. Poorna otobüs durağının birinde oturmuş kendisini evine geri götürecek otobüsü beklemektedir. Doktor çocuğu ikna edip geri okula getirir. Önce kantinciyi, sonra da bütün öğretmenleri kovar. Mucizeler yaratan hükümet görevlisi Doktor Kumar her şeyi yoluna koyar ve yaz tatili gelir.

Eve gelmek için yola çıktığını kuzenini arayarak haber vermek isteyen Poorna evde evlendirileceğini öğrenince yaz tatilinde kamp yapmak için hazırlanan grubu götürecek otobüse kendisini son anda atıverir. Pandora’nın Kutusu böylelikle açılmış olur. Holywood filmlerini aratmayan bir dram ve başarı öyküsünde buluveririz kendimizi. Poorna bu kampta kendisi gibi yetenekli oğlan Alexander (Dhritiman Chatterjee) ile tanışır.

Poorna kayalıklara tırmanmayla başladığı serüvenini günlerden bir gün her dağcının rüyası olan Everest´in zirvesine tırmanarak sonlama planları ve hazırlıklarını yapmakla meşgul olur. Prashant Pandey ile Shreya Dev Verma´nin senaryosunu yazdıkları, Rahul Bose´nin yönettiği 2017 yılı yapımı filmde, laf olsun torba dolsun mahiyetinde okulda uygulamaya konulan yeni reform planları gerçekleşemez. Poorna´nın gittiği yatılı devlet okulu kapatılır. Hükümet reformlar komsunda geri adım atar. Bir süre sonra hükümetin tek gündemi küçük kız çocuğunun dünyanın zirvesine tırmanması konusu oluverir.

Poorna kamptayken kuzeni Priya doğum esnasında hayatını yitirir. Poorna´nın dünyası yıkılır. Hayat da, tırmanmak da, dağ da, zirve de anlamını yitirir. Poorna´daki kadar olmasa da filmde bence büyük kırılma da burada başlar. Küçük kız çocuğunun tırmanmaktan başka seçeneğinin kalmaması, hırsı, ikna oluşu filmin başlarındaki kadar tatmin edici değildir. Bana oldukça yüzeysel geldi.

Sayısız toplumsal gerçekçi ögelerle yüklü film uyduruk bir polisin öğrencilere, küçük bir kız çocuğuna, onun başarısına destek vermek ve sahip çıkmasıyla hayat buluyor. Biz de inanıyoruz. Hem de Hindistan gibi bir ülkede. Hani derler ya atma Recep din kardeşiyiz diye, aynen buna benziyor. Yine de eleştirel bir gözle izlendiğinde sinema tadı veren kareler, eğlenceli sahneler bulmak mümkün.

Filmin bir yerlerinde bahsedilen tim ruhu, birlikte başarı ne eder yapar, filmin sonunda o yaştaki küçük bir kız çocuğunun yalnız başarısı biçimine indirgenir. Film de bence katledilmiş olur. Başarısız yönetmen Amerikanvari yalnız müziği eksik ve zayıf dramatik bayrağı göndere çekip hurra dedirtmeye ve kızcağızın yoksulluktan ancak tırmanarak kurtulabileceğine dair söylemlerde yoğunlaşacağına, Poorna´nin iç dünyasındaki kopan fırtınalara odaklanabilseydi bence bir başyapıt ortaya çıkartabilirdi.  

Son yılların bildiğimiz ama hakkını verelim sıra dışı Bollywood filmlerinden biri. Mutlaka izlenmeli.

20.11.2018

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin onur ödüllerini kazananlar belli oldu

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali'nin onur ödüllerini kazananlar belli oldu İSTANBUL (AA) - Bu yıl 10.’su gerçekleşen Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali,...

EU-Kommission startet öffentliche Konsultation zu Lieferketten und nachhaltiger Unternehmensführung

Die EU-Kommission will Nachhaltigkeit entsprechend dem europäischen Grünen Deal stärker in der Unternehmensführung verankern und hat dazu Montag eine öffentliche Konsultation eingeleitet. „Nachhaltige Unternehmensführung...

Korona kuralları kapsamında Sevil’la Bar’da müzik keyfi yaşanıyor

ALMANYALILAR - Almanya'nın liman kenti Hamburg'da korona kuralları kapsamında müzik keyfi devam ediyor. Hamburg'un Sternschanze semti yakınında Kleiner Schaeferkamp 36, 20357 Hamburg adresinde kısa...

Vor 70 Jahren kaufte Daimler-Benz den Unimog

Am 27. Oktober jährt sich der Jahrestag der Übernahme des Unimog durch die Daimler-Benz AG zum 70sten Mal. Dieses Datum ist somit die Geburtsstunde...