15.9 C
Hamburg
Montag, Mai 10, 2021
StartHomeAhmet Ümit: Kukla

Ahmet Ümit: Kukla

Ahmet Ümit: Kukla

Gazeteci Adnan mesleğinden de hayatından da, meslekdaşlarından da bıkmış, orta yaş krizinin içerisinde debelenen doymuş, her şeyi yaşamış, haberini yapmış profi bir gazetecidir. Yine de bir baltaya sap olamayışından onun asi kişilikli, bildiğini okuyan bir gazeteci olduğu izlenimini ediniriz. Zorlama batılı gazeteci tipidir daha çok. Gerçek hayatta bizim basınımızda öyle bir gazeteci yoktur, olma şansıda sıfırın epey altındadır. Nitekim aynen öyle olur Adnan işten, binadan, gazetecilikten kovulur. Bir an okur böyle düşünür.

Alkolik Adnan atıyla pardon ellidört model Plymouth’u ile yolda giderken evdeki rakı stokunun azaldığını hatırlar ve yolunun üzerinde tanıdığı bir markete girer. Burada kendisiyle tesadüfen karşılaşan üvey kardeşi Doğan’ı görür. En son Doğan’ı babası ile birlikte yirmi yıl önce demir parmaklıklar arasında görmüştür. Doğan o yıllarda solcu öğrencileri öldüren üç kişilik bir ölüm timinde yer almıştır. Ahmet Ümit yazmaya utansa da bildiğimiz o zamanki sağcı, ülkücü yani faşistin tekidir.

Kukla.jpg

Adnan geçmişe, çocukluklarına gider. Klasik bir aile hikayesinin ardından Doğan saadete gelir. Başı derttedir ve acilen Adnan’ın yardımına ihtiyacı vardır. Doğan, Adnan’ı izlemiştir, buluşmaları tesadüfen olmamıştır. Elinde önemli belgeler vardır, hala karanlık işlerin ve ilişkilerin adamıdır, kardeşinin gazeteci kimliğinden yararlanıp onunla röportaj yapmak ister. Onu öldürmek için peşinde tehlikeli tiplerin olduğunu söyler.

Adnan geçmişe dönüp bakarak Doğan’ın kendisinden yardım istemesi hoşuna gider. Gazeteci güdüleri canlanır. Hızlı gazeteci Adnan durumdan vazife çıkartır. Basın dünyasını iyi bildiğinden Doğan’ın anlattıklarının bir kısmı ile nereye nasıl bulaşacağını, haberini nereye satacağını iyi bilir.

Yirmi yıllık evlilikten sonra eşi Funda’dan ayrılan Adnan’ın Umut isimli bir de yetişkin oğlu vardır. Eski eşini hala seven ve onu ziyaret eden Adnan kötü bir sürprizle karşılaşıp yani onu bir başkasıyla beraber görünce geri kendi dünyasına döner. Funda onu terk etmiştir zamanında. Kavga eder yine de eski karısıyla. Bu arada Doğan yine arar.

Adnan farkına varmadan Doğan’ın bulaştığı olayların içerisinde bulur kendini. Gerisi biraz Susurluk’tur, bolca Gladyo, Ergenekon, Ersever, Çatlı, Ağca, Mumcu, istihbarat savaşları, devlet adına cinayet işleme yetkileri olan katiller sürüsünden bir çok örneklemeler. Herşey vatan değil üç beş kuruş içindir ve bu galiba her daim böyle olmuştur. Hep en vatansever olduklarını iddia edenler en satılmışlar ve hainler olarak çıkmışlardır kendi insanının karşısına. Doğan da bu kuralı bozmaz.

Ahmet Ümit‚in “Kukla”sı komplo teorilerini sevenlerin, casusluk romanlarını benimseyenlerin büyük bir ilgi ve merakla okuyacakları heyecanlı bir aksiyon romanı. Ama kitap bittiğinde de bu oyunların hemen hepsinin bildik, tanıdık, yaşanmış olduğunu anlarız. “Kukla” usta işi, edebiyat dolu bir anlatıdır. Karmaşık olaylar zinciri ve heyecanlı finali ile, yitikten mağluptan galip yapan, zaferle taçlandıran yazar kedinin fareyle oynadığı gibi hem kahramanlarıyla hem okurlarıyla oynar. Yine de olaylar, anlatılanlar Adnan hikayeden çıkartılınca düpedüz yalın Türkiye gerçekliğiyle orta yerde sırıtır.
02.07.2011

 

Vorheriger ArtikelPeyami Safa: Selma ve Gölgesi
Nächster ArtikelEdebiyat ve Siyaset

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular