10.5 C
Hamburg
Mittwoch, Mai 12, 2021
StartHomePeyami Safa: Selma ve Gölgesi

Peyami Safa: Selma ve Gölgesi

Peyami Safa: Selma ve Gölgesi

Halim İstanbul’daki arkadaşı Nevzat’ın aşık olduğunu yazdığı mektubundan öğrendikten sonra çıkar Ankara’dan onun yanına gelir. Merak etmiştir arkadaşının aşkının kim olduğunu. Cinai roman “Selma ve Gölgesi” böyle başlar. Nevzat dul bir kadına tutulmuştur. Hem sevmekte hem de korkmaktadır. Korkusunu ikiye ayırır: Aldatılmak ve ölüm korkusu. Büyük aşkı Selma onyedi yaşındayken babası Trabzon’da intihar etmiştir. Birkaç ay sonra evlendiği kocası Viyana’da, akabinde onbir yaşındaki beslemesi İzmir’de intihar edenler arasındadır. Yetmez son evlendiği ikinci kocası da dört ay sonra Edirne’de intihar eder. Ölümcül bir cazibesi olan, dominant hatta baştan çıkartan, insanı doğru yoldan saptırabilecek şuh bir güzellik sözü edilen.

Anlaşıldığı kadarıyla Selma bohem bir hayat süren yüksek tabakadan biridir. Yalısı ve hizmetçisi vardır. Ömrü Avrupa, Arabistan ve Anadolu’ya yapılan yolculuklarda geçmiştir. Selma’yı gören onun aşkı ve ölümü bir anda akla getirdiği konusunda hem fikirdirler. Bu konuda Nevzat arkadaşını uyarır. Halim onun dört seveninin intihar ederek hayatlarını yitirmelerini garipser. Sorularla anlamaya çalışır. Nevzat Hilmi’ye anlatır, gerekli açıklamalarda bulunur. İkili beraber boğazda yalısı olan Selma’ya giderler. Halim kadına ilk andan itibaren hasta teşhisi koyar. Yine de arkadaşı Nevzat’ı onaylayarak kadının güzelliğini kabullenir. Halim’e göre Selma tam tamına bir ruh hastasıdır, yine de haddinden fazla alımlı ve güzeldir.

selma

Nevzat daha önceden Halim’in şiir kitabını Selma’ya vermiştir. Onu şair arkadaşıyla tanıştırır. Ona öfkeye bakan bakışlardan Halim kadının deliliği konusunda kesin son kararını verir. Kısa süreliğine ortadan kaybolan Selma başka bir ruh haline bürünmüş vaziyette yine damlar. Halim’e ezbere şiirlerinden okutturur. Kadın kendinden geçer. Dalıp gitmiştir. Halim’in delilik tanısı yine kendince ispatlanmıştır. Halim ile Selma arasında cereyan köpeğin öldürülmesiyle ortaya çıkar. Adamdan başka zaman yalnız gelmesini ister.

1941 yılında ilk baskısını yapan romanın yazarı o zamanki takma adıyla “Server Bedi“ sıradışı bir sohbet sunar okura. Yoğun diyalogların göze battığı usta işi anlatıda olayların örgüsü son sayfalara kadar heyecanlı ve akıcı üslubunu terk etmez. O yıllar savaş yıllarıdır. Hükümetin Alman faşizmine ortaklık ettiği yıllar yani. Halk arasındada Hitlerci kanatın şişkin kalabalık, tarihi kayıtlarda dikkat çeker. İnsanın aklına “Kavgam”ın neden Türkiye’de en çok satan kitaplar arasında olduğuna bulunan yanıt gelir. O yıllarda sürüyü oyalamak gerekir. Peyami Safa’nın öyle bir görevi olduğuna inanmıyorum. Ama hep savaşlada yaşanmıyorki.

Polisiye roman tam olarak yerli edebiyata ne zaman girdi, ilk ürünler kimlerindi ve nelerdi ilginç konular. Hangi ihtiyaçtan yola çıkılarak yazıldıkları yine muamma. Ama okuru kitapla, okumayla tanıştırdığını kimseler görmezden gelemez. Aynen aşk kitapları, acı edebiyatı gibi. O kuşağın yazarları sınıf ve ideoloji ayrımı yapılmaksızın değerli kalemlerdir. Kitabı okurla buluşturmuşlardır, okumayı benimsetmişlerdir.

Geri anlatıya dönecek olursak gelgitler arasında Hilmi arkadaşı Nevzat’a hainlik eder. Selma ile beraber olur. Yalnız onu bir tek aşk çekmemiştir, ölüm de ona cazip gelmiştir. O da diğer şaibeli kurbanlar gibi intiharı seçer. Kimseler inanmaz, olayın cinayet olduğu kanıları ayyuka yükselir. Bu arada Selma Avrupa’ya gitmiştir. Genel kanı kaçtığı yolundadır. Nevzat durmaz peşinden yola çıkar. Selma’yı bulmalı arkadaşının intiharını açıklığa kavuşturmalıdır. Diğer olaylarla bu olayın bir bağı, ortak noktası var mıdır, aydınlatılmalıdır.

Karmaşık gibi görünmesine rağmen oldukça sade, anlaşılır ve olası gelişmelerle bir arada müthiş final şaşırtsa da üzmez. Belasını arayan ne de kolay bulur misali ispat doludur. “Selma ve Gölgesi” önemli bir cinai roman klasiğidir. Peyami Safa’nın bu işte hiçte öyle küçümsenmemesi gereken tarzının alçakgönüllü kanıtıdır. Kriminal romanı sevenlerin, anlayanların beğenerek okuyacakları bir roman.

21.06.2012

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular