ALMANYALILAR

Orhan Kemal: Vukuat Var

Orhan Kemal: Vukuat Var

Yüz kilo ağırlığında bir doksan boyundaki Elci Cemşir ile Berber Reşit Kürttürler. Hem de ne Kürtler. Cemşir arkadaşının berber dükkanına girerken Berber Reşit “Kan Kalesi Cengi”ni bilmem kaçıncı kez okumaktadır. Kürtçe birbirlerini selamlarlar hal hatır sorarlar. Ve roman böyle başlar. Şeriatın sadık izleyicisi biri olarak Cemşir dört eşlidir. En büyük hanımı bir Kürt, en küçüğü Boşnak, aradakiler ise Arnavut ve Araptırlar. Ettiği hovardalıkların ve geride bıraktığı yalnız kadınların haddi hesabı yoktur. Reşit ile gençlik yıllarından beri arkadaştır. Cemşir illada İstanbul´a gideceğim diye direttikten sonra, toprak ağası babasının tek oğlu olmasının gururuyla kemerine koyduğu yüz kırmızı altını bitene kadar, arkadaşı Reşit ile o kerhane senin bu kadın benim bıkana değilde züğürt kalana kadar hovardalık yaparlar. Ve günü, zamanı gelince kalkar İstanbul´dan Çukurova´ya gelirler. Orhan Kemal ezilenlerin çok ulusluğunu verir bu ölümsüz yapıtıyla. Kök salar yerleşik hayata geçer iki bencil, alkolik ve asalak kafadarlar.

Cemşir, roman bu ya, eşlerinden kaç çocuğu olduğunu dahi bilmemektedir. Bildiği tek şey ne edip edip çalıştırdığı çocuklarının emeklerini ellerinden alma hakkı olduğudur. Bu kurala bir tek Boşnak Meryem´den olma genç kızı Güllü günü gelince itiraz eder ve diğer çocuklarının yaptığını yapmaz. Fabrikada çalışır ama babasına zırnık koklatmaz. Güllü iş arkadaşı, arada bir beraber sinemaya gittiği, romanda bolca tabiri ile geçen, Fellah, Arap uşağı Kemal´i sevmektedir. O da Güllü´yü. Cemşir´in gururu oğlu Hamza´dır. Berber Reşit ile takıldıkları Giritlinin meyhanesinin değişmez müşterilerinden biri de odur. Babasından lan baba, annesinden lan ana diye bahseden Hamza, aynen babası gibi hem anasını hem bacısını döven, ödlek, dışarıya pısırık içeriye aslan; kahraman erkeklerimizden biridir. Gençliğinin verdiği toylukla yaşamın caka satıp hava atmak ve patronun karısına atlamak olduğunu sanır, içkili meyhane dönüşlerinde mahallede attığı naralarla dikkat çeker. İçeriye cezaevine kitabın sonlarında düştükten sonra bir katilin karısı olur.

vukuatvar.jpgCemşir, Berber Reşit, Irgatbaşı Memo ve Hamza´nın Giritlinin meyhanesinde zil zurna sarhoş olmak üzere oldukları olağan günlerden birinde, içeriye yörenin zengin zalim ağalarından birinin yeğeni olan çelimsiz, kişiliksiz ve çirkin kırksekiz kiloluk Zaloğlu Ramazan damlar. Hep beraber geceyi sonlamaları gerekiyormuşcasına meyhane dönüşü Cemşir´e giderler. Ramazan Güllü´yü görür ve ona o sarhoş kafayla vurulur. Berber Reşit olayın farkına varır. Dananın kuyruğu kopar. Dayısı zalim, hovarda, fabrikatör ve çiftlik ağası Muzaffer Bey´in yanında kanı ve hatta ciğeri beş para etmeyen Ramazan olayı arkadaşı büyük sahtekar imam Kabak Hafız´a anlatır. O da cin gibi bir planla Muzaffer Bey´in çiftliğinin kırk yıllık kahyası dinibütün Yasin Ağa´ya. Sözde Ramazan ile Güllü´den İmam Mehdi´nin geleceğinin rüyasını gördüğünü ona anlatır ve ikna eder. Gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.

Olaya Muzaffer Bey´de destek olur, Güllü bin lira karşılığı Cemşir tarafından aynen diğer kız çocukları gibi çiftliğe satılır. Otlakçı Berber Reşit´e de önemli bir pay düşer bu paradan. Ama Güllü Kemal´inden vazgeçmez. İşler sarpa sarmaya başlar. Güllü´ye hapis, işe gitmeme ve evden dışarı çıkmama cezası verilir. Dış dünyayla tek bağını hem iş hem aşağı mahalleden arkadaşı canının istediğiyle yatıp kalkan Giritli Pakize sağlar. Kemal´den haber getirir götürür. Berber Reşit, Kemal´in bu evlenmeye engel olacağını ve tüm gelecek hayallerini sona erdirebilek potansiyel tehlike olduğunu görerek içki masasında ha bire cahil Hamza´yı ona karşı doldurur. Namustur, bacındır diye. Güllü, Kemal´e ilk fırsatta kaçar. Tesadüf ya Kemal´in annesinin adıda Meryem´dir, yanında kısa bir kaç gün kalır. Yaşının küçüklüğünden dolayı geri babasının yanına gönderilir. Kemal´de ona ilişmediğinden Güllü´nün adalete yalvarıp yakarması sonucu serbest bırakılır.

Vukuat Var, Kemal´in Güllü´nün babası ve kardeşi tarafından dövüldüğünü öğrenip müdahale etmesi ve Hamza´nın onu kazayla öldürmesinden sonra, Güllü´nün kısa bir süre yasın ardından Ramazan ile istemeyerek de olsa çiftliğe gelin gitmesiyle biter. Vukuat Var, Orhan Kemal´in oldukça başarılı üçleme romanlarından ilkidir.

30.05.2010

One Reply to “Orhan Kemal: Vukuat Var”

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

etik mi?

Başka ve Daha İyi Bir Moda Mümkün

boğaçhan dündaralp

basılı ve dijital medya arşivi “Düşünülen, yazılan, konuşulan, tartışılan, paylaşılan, yayınlanan, yayınlanmayan... mimarlık bilgimizin alanını genişletmek için kullandığımız, biriktirdiğimiz konuları içeren bu medya arşivini elimizin altında olsun, kolay ulaşabilelim ve yeniden paylaşabilelim isteği ile bu mekanda bir araya getiriyoruz.”

Derin Ben

Meditasyon ve Zihin, Denge ve Nefes

Farklipencereler

Biraz oradan, biraz buradan

Serkan Dinç

Kişisel Blog Sitesi

HISSEMUTFAGI

Borsa,Hisse,Yorum,Grafik,Eğitim,stock market,exchange,Hisse Senedi Teknik Analizleri Nasıl Yapılır, Borsa Grafikleri Nasıl Yorumlanır, Borsa Analizi Nasıl Yapılır, Hisse Senedi Grafiği Nasıl Yorumlanır, Bolinger Bandı,hissemutfagi,Borsa Eğitim Videoları,Borsa Eğitim,IBB,İSTANBUL,İMAMOĞLU

Türkçe Malumatlar

Gerçek Bilginin Adresi Zihin Açıcı Site

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

MAVİ YOL

Mavi ; gökyüzü kadar sonsuz, deniz kadar huzurlu, bulut kadar özgürdür.

Fas Hakkında

Fas Hakkında genel Bilgiler

Genç İşsizler Platformu

#MezunİşsizBorçlu

Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü

Türkiye'nin İlk Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü | Turkey's First Archery Research Institute

%d Bloggern gefällt das: