17 C
Hamburg
Montag, Mai 10, 2021
StartKulturKinoYolcu – Bediüzzaman Said Nursi

Yolcu – Bediüzzaman Said Nursi

Yolcu herşeyden önce bir belgesel yapım, Cemalettin Canlı´nın yazıp Yusuf Kenan Beysülen´in yaptığı ciddi, üzerinde durulması gereken seviyeli bir eser. Sinemalarda gösterilmeyeceği kesin, bluray yada dvdlerle piyasaya sürüldü sürülecek. Belgeselin bilgi dünyamıza sunduğu eşsiz sayısız noktanın yanısıra, görsel resimler ve arka plandaki müziği ile de bütünlüklü bir sinema belgeseli olduğu ortada. Hemde bir çok ödül alacak kadar, neden?

Herkesin de bildiği gibi Said Nursi, Kürtler belki onu birkez daha bu yıllarda keşfetmiş olsa da, görmezden gelinemeyecek kadar önemli bir Kürt büyüğüdür. Özellikle yaşadığı tarihsel kesitteki tanıklıkları, yazdıkları eserler, dini konuları bilgece ele alıp işleyişi onu çağının ötesinde önemli bir tarihsel kişilik olarak karşımıza çıkarıyor. Hemen her kesimin kendince sahip çıkmaya çalıştığı, kendi dünya görüşüne alet ederek kendi ideolojisine bulaştırdığı, yakın dönem tarihimizin çok yönlü tartışılıp ele alınması gereken önemli şahsiyetlerinden biri nasıl ele alınmalı sorusu, sinema için de pek o kadar kolay değil.

Yolcu isimli belgesel bu anlamda konuyu Bediüzzaman´ın 87 yıllık uzun yaşamını birbirinden zengin ve farklı boyutlardaki kaynaklardan yararlanılarak, yaklaşık üç saat süren üç bölümle ama oldukça sürükleyici bir biçimde en önemliside ona oldukça objektif yaklaşarak hazırlanmış. Dikkati çeken Saidi Nursi´nin hep hareket halinde olduğu, arayış, sürgün, cezaevleri, akıl hastanesi gibi birçok detayla özenle üzerinde durularak sayısız irili ufaklı soruların yanıtlarının verildiği belgeselin birkaç yıllık hummalı bir çalışmanın sonucunda ortaya çıkması başlı başına bir başarı, ki daha ortada film yokken tartışmaların medyada önemli bir yer kaplayarak izlendiğini biliyoruz.

Belgeseli oldukça önemli kılan en önemli yanlardan biri ele aldığı tarihsel kişiliğin ağırlığı ve öneminin yanı sıra, kullanılan bir çok görsel malzemenin ilkliği. Hemen her karesinde ilk defa göreceğiniz resimler ve yine dökümanter film parçacıkları ile sanki irili ufaklı sayısız detaylı bilgiler büyük bir sabırla, inat edilerek bütünün oluşturulması için aranılıp bulunmuş, birleştirilmiş. Yazılı kaynaklar, arşiv bilgi ve belegeleri yetmemiş çalışkan ekip tanıkları bulmuş aradan onlarca yıl geçtikten sonra. Dönemin tanıklarını, taraftarları, öğrencilerini farklı cephelerden kaynak ve insanları bulup konuşturmuşlar. Ortada bir düzine insandan oluşan tecrübeli bir ekibin büyük bir emeği olduğu tartışmasız.

Kollektif bir ürün olan, arka plandaki ruhun derinliklerine işleyen müziğiyle Yolcu´nun birkaç üretken solcunun kayda değer bir çalışması olduğunu belirterek, belgeselin dini konulardaki cehaletimizi ve İslam´ı ve tarihini küçümsemeye çalışanlarımızın gafletini sorgulayacağı kesin. Zira Saidi Nursi bir tek o veya bu cemaatin, çevrenin, milletin değil insanlığa mal olmuş ülkemiz topraklarından çıkmış önemli bir entelektüeldir.

Hakkında uluslararası tezlerin yazılacağı ve daha uzun yıllar hep beraber tartışacağımız cehalate karşı savaş açmış, içi Allah sevgisiyle dolu, öğrenmeye ve bilgiye açlığı, ve bir çok defa sürgünle muhatap kalsa da arayışları hangi koşullar altında olursa olsun dur durak bilmemiş, uzun yıllarca siyasete uzak kalmışken ömrünün son yıllarında düpedüz siyasete alet olmuş, hatta ona yaşarken cehennem hayatı yaşatan öldükten sonra bile cesedini rahat bırakmayan devletle uzlaşmaya çalışarak, komunizm tehlikesine karşı defalarca işbirliği önerse dahi, salt Kürt ve dindar biri olduğu için önce kurban sonra düzene bir oyuncak olmaktan kurtulamamış, yine de sistemin lanetlediği bugün mezarının nerede olduğu dahi bilinmeyen, onlarca önemli insanlarımızdan sadece biridir. Sistem değiştikçe yalan rüzgarlarının etkiside kesin azalacaktır.

O yüzden bu belgesel, ki nasıl belgesel film çekilmelidire de örnektir, şimdiden gönüllerde bir çok ödülü hak etmiştir.

25.07.2010

Vorheriger ArtikelOsman Aysu: Leoparın İzleri
Nächster ArtikelOrhan Kemal: Vukuat Var

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular