17 C
Hamburg
Montag, Mai 10, 2021
StartHomeOsman Aysu: Leoparın İzleri

Osman Aysu: Leoparın İzleri

Osman Aysu: Leoparın İzleri

Kendisine yetmişden fazla roman yazmış olsa bile hâlâ yazar demiyecek kadar alçakgönüllü yazın adamı ki bence yarı usta bir edebiyatçı o, Osman Aysu, yerli gerilim romanının, casusluk romanını, polisiye romanın duayenlerin en başında gelir. Anlatıdaki ustalığı heyecanlandırıp sürüklemesinde yatar. Yine de baltayı taşa vurduğu eserleri çoğunluktadır. Toptan kabul veya red sözkonusu olamayacağına göre yazarı yazdığı eserlerinin incelenmesiyle ele almakta fayda var. Edebiyatı salt güzel cümleler kurup, yazarından başka kimselerin anlayamayacağı metinler diye tanımlayanlara bu yazar yavan gelebilir. Onun usta bir anlatı emekçisi olduğunu görmezden gelmek sığlık olur.

Olay yeri bu defa Londra. Neden olmasın. Kahraman bir Türk ajanı, MİT görevlisi süper ajan Ercan Mert. Düşman yine Araplar (insanın çok şükür Kürtler değil diyesi gelir), ki batıdaki sayısız önyargı ve düşmanlığa yerli destek anlamına gelir bu. Kahramanımız yine Tarkan, Kara Murat kompleksi içinde masum İngiliz güzeli Barbara Sheperd’i kendisine hayran ve cariye yapacaktır. Hiç bizim kadınları kendine aşık eden yabancı kahraman yoktur, hep bizim kahramanlar yabancı kadınları kendine hayran bırakırlar, kadınlar en azından bayan eleştirmenler buna nasıl tahammül edip kabulleniyorlar, ses çıkartmıyorlar anlayamıyorum.

leopar.jpgGelelim genel anlatıya: İngiltere’de çok büyük, sansasyonel bir terörist eylem planlanmaktadır, dahası bir İngiliz Bakanı’na Londra’nın göbeğinde suikast yapılacaktır. MI6’ya gelen istihbaratlar bu yöndedir. Ürdün’de katledilen İngiliz kadın ajan Goldie, arkadaşı Barbara’yla aynı orkestrada beraber müzik yaptığı biridir. Barbara masum sıradan bir tezgahtardır. Goldie görevi icabı zor ve olumsuz koşullar altında ona Londra’da aktif olan Arap eylemcilerden oluşan bir liste bırakmıştır, bundan ve arkadaşının asıl kimliğinden Barbara’nın tabi haberi yoktur. Barbara’yı önce Ercan bulur. Dahası kadını kaçırıp gönüllü alıkoyar. Amacı listeyi ele geçirmektir. Emniyet kuvvetleri bu arada onu terörist zanlısı sıfatıyla aramaktadır. MI6 yanlış iz ve şahıslar peşinde roman boyunca koşar, kovalar.

Osman Aysu’nun en başarılı denilebilecek romanı komplolar, tehlikeli tuzaklar, önceden kestirmesi zor gelişmelerle akıcılığından son sayfalara kadar ödün vermez. Perde arkasında bir kötü şeyh, yıllardır Londra’da yaşayan “uykucuları”, yeğeni ve Birkaç fedaisi çıkar. Türk ajanını da terörist diye arayıp peşinde kovalayan kraliyet görevlileri romanın sonunda yerli ajanın bir ayağına kapanmadıkları kalır.

Leopar adı interpolca aranan Trabzonlu, dahası Of’lu çakma bir kiralık katilin adıdır. Yerli ajan onu yakalamış, Londra’nın göbeğinde bir evin bodrumuna kapatmış, kendisi onun yerine geçerek onun işlerine ve ilişkilerine el atmış biridir. Yanında bir de kendisi gibi ajan olan bir yardımcısı vardır ki sonlara doğru yardımları gözden gelinemez.

Ercan hem Bakan’ı ölümden kurtaracak, hem eylemci timin yok olmasında önemli rol oynayacak, hem de İngiliz istihbaratçılara havasını atacaktır. İnanılması zor da olsa roman kendisini okutan hoşsohbet bir gerilim ağına sahiptir. Osman Aysu’nun başarılı romanlarından biri olarak değerlendirilmelidir. Yine de konu, düşman seçimi olarak fazla batıcıdır. Yazarın kendisinin romanda yer yer değindiği gibi buralı yerliler ha Arap ha Türk farketmez, bütün Ortadoğuluları aynı tencereye atarlar. Yazar yine de bile bile aynı klişelere hizmet etmekte bir sakınca görmemiş. Aysu’nun romanlarında düşman bir Alman, İngiliz, Fransız, Amerikalı neden yok insan sormadan edemiyor.
23.06.2012

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular