ALMANYALILAR

Osman Aysu: Leoparın İzleri

Osman Aysu: Leoparın İzleri

Kendisine yetmişden fazla roman yazmış olsa bile hâlâ yazar demiyecek kadar alçakgönüllü yazın adamı ki bence yarı usta bir edebiyatçı o, Osman Aysu, yerli gerilim romanının, casusluk romanını, polisiye romanın duayenlerin en başında gelir. Anlatıdaki ustalığı heyecanlandırıp sürüklemesinde yatar. Yine de baltayı taşa vurduğu eserleri çoğunluktadır. Toptan kabul veya red sözkonusu olamayacağına göre yazarı yazdığı eserlerinin incelenmesiyle ele almakta fayda var. Edebiyatı salt güzel cümleler kurup, yazarından başka kimselerin anlayamayacağı metinler diye tanımlayanlara bu yazar yavan gelebilir. Onun usta bir anlatı emekçisi olduğunu görmezden gelmek sığlık olur.

Olay yeri bu defa Londra. Neden olmasın. Kahraman bir Türk ajanı, MİT görevlisi süper ajan Ercan Mert. Düşman yine Araplar (insanın çok şükür Kürtler değil diyesi gelir), ki batıdaki sayısız önyargı ve düşmanlığa yerli destek anlamına gelir bu. Kahramanımız yine Tarkan, Kara Murat kompleksi içinde masum İngiliz güzeli Barbara Sheperd’i kendisine hayran ve cariye yapacaktır. Hiç bizim kadınları kendine aşık eden yabancı kahraman yoktur, hep bizim kahramanlar yabancı kadınları kendine hayran bırakırlar, kadınlar en azından bayan eleştirmenler buna nasıl tahammül edip kabulleniyorlar, ses çıkartmıyorlar anlayamıyorum.

leopar.jpgGelelim genel anlatıya: İngiltere’de çok büyük, sansasyonel bir terörist eylem planlanmaktadır, dahası bir İngiliz Bakanı’na Londra’nın göbeğinde suikast yapılacaktır. MI6’ya gelen istihbaratlar bu yöndedir. Ürdün’de katledilen İngiliz kadın ajan Goldie, arkadaşı Barbara’yla aynı orkestrada beraber müzik yaptığı biridir. Barbara masum sıradan bir tezgahtardır. Goldie görevi icabı zor ve olumsuz koşullar altında ona Londra’da aktif olan Arap eylemcilerden oluşan bir liste bırakmıştır, bundan ve arkadaşının asıl kimliğinden Barbara’nın tabi haberi yoktur. Barbara’yı önce Ercan bulur. Dahası kadını kaçırıp gönüllü alıkoyar. Amacı listeyi ele geçirmektir. Emniyet kuvvetleri bu arada onu terörist zanlısı sıfatıyla aramaktadır. MI6 yanlış iz ve şahıslar peşinde roman boyunca koşar, kovalar.

Osman Aysu’nun en başarılı denilebilecek romanı komplolar, tehlikeli tuzaklar, önceden kestirmesi zor gelişmelerle akıcılığından son sayfalara kadar ödün vermez. Perde arkasında bir kötü şeyh, yıllardır Londra’da yaşayan “uykucuları”, yeğeni ve Birkaç fedaisi çıkar. Türk ajanını da terörist diye arayıp peşinde kovalayan kraliyet görevlileri romanın sonunda yerli ajanın bir ayağına kapanmadıkları kalır.

Leopar adı interpolca aranan Trabzonlu, dahası Of’lu çakma bir kiralık katilin adıdır. Yerli ajan onu yakalamış, Londra’nın göbeğinde bir evin bodrumuna kapatmış, kendisi onun yerine geçerek onun işlerine ve ilişkilerine el atmış biridir. Yanında bir de kendisi gibi ajan olan bir yardımcısı vardır ki sonlara doğru yardımları gözden gelinemez.

Ercan hem Bakan’ı ölümden kurtaracak, hem eylemci timin yok olmasında önemli rol oynayacak, hem de İngiliz istihbaratçılara havasını atacaktır. İnanılması zor da olsa roman kendisini okutan hoşsohbet bir gerilim ağına sahiptir. Osman Aysu’nun başarılı romanlarından biri olarak değerlendirilmelidir. Yine de konu, düşman seçimi olarak fazla batıcıdır. Yazarın kendisinin romanda yer yer değindiği gibi buralı yerliler ha Arap ha Türk farketmez, bütün Ortadoğuluları aynı tencereye atarlar. Yazar yine de bile bile aynı klişelere hizmet etmekte bir sakınca görmemiş. Aysu’nun romanlarında düşman bir Alman, İngiliz, Fransız, Amerikalı neden yok insan sormadan edemiyor.
23.06.2012

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

Mumdanadam

İçinizden biri

1 Kedi Uykusu

Seyahat, sağlık, şekersiz lezzetler ve dahası..

Benden geriye kalanlar

şiir,hikaye,deneme...

fzyildz

...Yürek ay gibidir vakti gelince tutulur...

etik mi?

Başka ve Daha İyi Bir Moda Mümkün

boğaçhan dündaralp

basılı ve dijital medya arşivi “Düşünülen, yazılan, konuşulan, tartışılan, paylaşılan, yayınlanan, yayınlanmayan... mimarlık bilgimizin alanını genişletmek için kullandığımız, biriktirdiğimiz konuları içeren bu medya arşivini elimizin altında olsun, kolay ulaşabilelim ve yeniden paylaşabilelim isteği ile bu mekanda bir araya getiriyoruz.”

Derin Ben

Meditasyon ve Zihin, Denge ve Nefes

Farklipencereler

Biraz oradan, biraz buradan

Serkan Dinç

Kişisel Blog Sitesi

HISSEMUTFAGI

Borsa,Hisse,Yorum,Grafik,Eğitim,stock market,exchange,Hisse Senedi Teknik Analizleri Nasıl Yapılır, Borsa Grafikleri Nasıl Yorumlanır, Borsa Analizi Nasıl Yapılır, Hisse Senedi Grafiği Nasıl Yorumlanır, Bolinger Bandı,hissemutfagi,Borsa Eğitim Videoları,Borsa Eğitim,IBB,İSTANBUL,İMAMOĞLU

Türkçe Malumatlar

Gerçek Bilginin Adresi Zihin Açıcı Site

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

%d Bloggern gefällt das: