11 C
Hamburg
Montag, September 28, 2020
Start Home Orhan Kemal: Bir Filiz Vardı

Orhan Kemal: Bir Filiz Vardı

Orhan Kemal: Bir Filiz Vardı

Orhan Kemal‚in “Bir Filiz Vardı” isimli romanının ana kahramanı 16 yaşındaki körpe Filiz’dir. Roman Filiz’in çocuksu sevinç çığlıkları atarak evlerine gelmesiyle başlar. Elindeki gazetede on altı yaşında bir kızın kitapçının birinde işe alınacağıyla ilgili ilan vardır. Annesi kızının heyecanı ile pek ilgilenmez. On binlerce insan okuyacaktır o ilanı, nice genç kızlar başvuracaktır. Onun alınabilme şansı yok gibidir ona göre. Filiz’in iki yaş küçük kardeşi Nur ise kızkardeşinin heyecanına ve sevincine ortak olur.

Ailenin babası işini gücünü, rahat yaşamını yitirdikten sonra kendini içkiye vermiş zavallı bir adamdır. 61 darbesiyle işinden gücünden olmuştur. Mahalleli, ev sahibi, konu komşu hepsi Filiz’in güzelliğine hayrandır. Hayranlık ile tacizin sınırlarını üstat Orhan Kemal düşündürterek kalınca çizer. Filiz’in hayranları ve tacizcileri ellerine geçen fırsatta istemlerini ona yansıtmaktan çekinmezler. Filiz ama güzel olduğu kadar da zekidir, güçlü ve kişilikli bir karakteri vardır. Kendisini kolay kolay ezdirmediği gibi kendisinden haksız beklentileri olanlarla ilgili yaptığı sessiz yorumlar ilgi çekicidir.

filiz.jpgFiliz sabahı zor eder ve ancak 5. Bölüm’de adı geçen işyerine gelir. Kendisi gibi iş için başvuran üç kız daha vardır. Filiz’i kendi aralarında konuşurken aşağılayıp küçümserler. Çünkü onun üstünde bir tek eski püskü giysiler yoktur, tahsil derecesi de onlara göre daha geridedir. Filiz’e yokmuş gibi davranırlar. Birinin diğerinden önemli gerekçesi vardır bu işi almak için. Ama şef, lakabı “Maşa” Filiz’i uygun görür.

Filiz yurdum insanları arasında hala bugün bile ekmek kavgası veren milyonlarca kızımızdan sadece biridir. Böylesine bir kahramanı yaratmak, romanda işlemek gözlemlerine katı bir gerçekçiliği ekleyenlerin hayal ürünü olabilir. Okurken Filiz’i kanlı canlı yanımızda yakınımızda görür, yaşarız. Filiz kaba tasviri ile önüne gelenin yararlanmak isteyeceği, cinsel açlığını gidereceği, ezeceği, sahip olmak isteyeceği iştah kabartan savunmasız sanılan biridir. Ama Filiz hiçte sanıldığı kadar savunmasız veya aptal biri değildir.

Filiz Orhan Kemal‚in yarattığı en etkileyici, gerçekçi roman kahramanlarından biridir. O başeğmez, koruyucu meleği yanından bir an dahi ayrılmayan sevimli, sempatik bir yaratıktır. Vahşi kurtlar arasında yaşama savaşı vermeye çalışan bir kuzu gibidir. Günlük hayatı kendini kurtlara yem etmeme mücadelesidir. Çocuk aklıyla olabildiğince dünyayı kavramış, çarkın nasıl işlediğine dair kendince fikirler oluşturmuştur. Birgün çalıştığı kitapçıya gelen bir romancıyla tanışır. Hayattaki ilk dostu diyebileceği yaşlı biri. Ama o da duygularına hakim olamaz ve Filiz’e aşık olur.

İlginç bir bağlantı kurar üstat, Filiz’i bir sendikada kendisine insan gibi davranılacak şartların hakim olduğu bir atmosfere yönlendirir. Aşkını kalbine gömer, bu asil davranışıyla en azından kurtların sürüsünden farklı biri olduğunu ortaya koyar. Filiz sendikada işe başlar, kısa bir süre sonra da Dokumacı ile tanışır, akabinde de aşık olur. Dokumacı sembolik biri olsa gerek, adı, tanımı diğer kahramanlar kadar detaylı tasviri yoktur. Onlar ererler mi muradına?

“Bir Filiz Vardı” yarı-devrimci bir romandır. Filiz içinde bulunduğu toplumsal koşulların yetmezliğine, dayatmalarına başkaldırabilecek kadar güçlü bir kimliğe sahiptir. Onurlu, güçlü, sağlam karakterli biridir. Orhan Kemal‚in “Bir Filiz Vardı” romanı bir ustalık ürünüdür.
15.06.2011

Vorheriger ArtikelKemal Tahir: Kara Nara
Nächster ArtikelRoman: Unterwegs (7)

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Kış Avrupa’ya erken geldi

İsviçre, Fransa, Avusturya, İtalya, İspanya, Almanya ve Çekya'ya kar yağdı Hava sıcaklıklarındaki keskin düşüşün ardından Avrupa'da İsviçre, Fransa, Avusturya, İtalya, İspanya, Almanya ve Çekya'ya kar...

Europäischer Tag der Sprachen: Die sprachliche Vielfalt Europas in vielen Live- und Online-Veranstaltungen entdecken

Mit der Kampagne #DiscoverTranslation und einer Online-Konferenz „Bildung beginnt mit Sprache“ startet die Kommission eine Reihe von Veranstaltungen zum 20. Europäischen Sprachentag am 26....

FIBA Şampiyonlar Ligi’ne 18 farklı ülkeden 32 takım katılacak

FIBA Şampiyonlar Ligi bu sezon 18 ülkeden 32 takımla oynanacak ve son 25 yılın ülke çeşitliliği anlamında en geniş katılımlı basketbol organizasyonu olacak. Türkiye'den...

Tourismus als Entwicklungsmotor – TUI Care Foundation startet virtuelles „Linking & Learning“-Diskussionsformat

Sieben Wochen lang kommen wöchentlich Tourismus-Experten zusammen um über die Neugestaltung des nachhaltigen Tourismus zu diskutieren Im Rahmen des Welttourismustags 2020 startet die TUI Care...