24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartBücherOrhan Kemal: Bir Filiz Vardı

Orhan Kemal: Bir Filiz Vardı

Orhan Kemal‚in “Bir Filiz Vardı” isimli romanının ana kahramanı 16 yaşındaki körpe Filiz’dir. Roman Filiz’in çocuksu sevinç çığlıkları atarak evlerine gelmesiyle başlar. Elindeki gazetede on altı yaşında bir kızın kitapçının birinde işe alınacağıyla ilgili ilan vardır. Annesi kızının heyecanı ile pek ilgilenmez. On binlerce insan okuyacaktır o ilanı, nice genç kızlar başvuracaktır. Onun alınabilme şansı yok gibidir ona göre. Filiz’in iki yaş küçük kardeşi Nur ise kızkardeşinin heyecanına ve sevincine ortak olur.

Ailenin babası işini gücünü, rahat yaşamını yitirdikten sonra kendini içkiye vermiş zavallı bir adamdır. 61 darbesiyle işinden gücünden olmuştur. Mahalleli, ev sahibi, konu komşu hepsi Filiz’in güzelliğine hayrandır. Hayranlık ile tacizin sınırlarını üstat Orhan Kemal düşündürterek kalınca çizer. Filiz’in hayranları ve tacizcileri ellerine geçen fırsatta istemlerini ona yansıtmaktan çekinmezler. Filiz ama güzel olduğu kadar da zekidir, güçlü ve kişilikli bir karakteri vardır. Kendisini kolay kolay ezdirmediği gibi kendisinden haksız beklentileri olanlarla ilgili yaptığı sessiz yorumlar ilgi çekicidir.

Filiz sabahı zor eder ve ancak 5. Bölüm’de adı geçen işyerine gelir. Kendisi gibi iş için başvuran üç kız daha vardır. Filiz’i kendi aralarında konuşurken aşağılayıp küçümserler. Çünkü onun üstünde bir tek eski püskü giysiler yoktur, tahsil derecesi de onlara göre daha geridedir. Filiz’e yokmuş gibi davranırlar. Birinin diğerinden önemli gerekçesi vardır bu işi almak için. Ama şef, lakabı “Maşa” Filiz’i uygun görür.

Filiz yurdum insanları arasında hala bugün bile ekmek kavgası veren milyonlarca kızımızdan sadece biridir. Böylesine bir kahramanı yaratmak, romanda işlemek gözlemlerine katı bir gerçekçiliği ekleyenlerin hayal ürünü olabilir. Okurken Filiz’i kanlı canlı yanımızda yakınımızda görür, yaşarız. Filiz kaba tasviri ile önüne gelenin yararlanmak isteyeceği, cinsel açlığını gidereceği, ezeceği, sahip olmak isteyeceği iştah kabartan savunmasız sanılan biridir. Ama Filiz hiçte sanıldığı kadar savunmasız veya aptal biri değildir.

Filiz Orhan Kemal‚in yarattığı en etkileyici, gerçekçi roman kahramanlarından biridir. O başeğmez, koruyucu meleği yanından bir an dahi ayrılmayan sevimli, sempatik bir yaratıktır. Vahşi kurtlar arasında yaşama savaşı vermeye çalışan bir kuzu gibidir. Günlük hayatı kendini kurtlara yem etmeme mücadelesidir. Çocuk aklıyla olabildiğince dünyayı kavramış, çarkın nasıl işlediğine dair kendince fikirler oluşturmuştur. Birgün çalıştığı kitapçıya gelen bir romancıyla tanışır. Hayattaki ilk dostu diyebileceği yaşlı biri. Ama o da duygularına hakim olamaz ve Filiz’e aşık olur.

İlginç bir bağlantı kurar üstat, Filiz’i bir sendikada kendisine insan gibi davranılacak şartların hakim olduğu bir atmosfere yönlendirir. Aşkını kalbine gömer, bu asil davranışıyla en azından kurtların sürüsünden farklı biri olduğunu ortaya koyar. Filiz sendikada işe başlar, kısa bir süre sonra da Dokumacı ile tanışır, akabinde de aşık olur. Dokumacı sembolik biri olsa gerek, adı, tanımı diğer kahramanlar kadar detaylı tasviri yoktur. Onlar ererler mi muradına?

“Bir Filiz Vardı” yarı-devrimci bir romandır. Filiz içinde bulunduğu toplumsal koşulların yetmezliğine, dayatmalarına başkaldırabilecek kadar güçlü bir kimliğe sahiptir. Onurlu, güçlü, sağlam karakterli biridir. Orhan Kemal‚in “Bir Filiz Vardı” romanı bir ustalık ürünüdür.
15.06.2011

Vorheriger ArtikelKemal Tahir: Kara Nara
Nächster ArtikelRoman: Unterwegs (7)

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular