27.8 C
Hamburg
Mittwoch, Juni 16, 2021
StartHomeKemal Tahir: Kara Nara

Kemal Tahir: Kara Nara

Kemal Tahir: Kara Nara

Kemal Tahir‚in F.M. İkinci olduğu yıllarda yazdığı polisiye romanı “Kara Nara” 1955 yılında ilk baskısını yapmış. Yerli malı “Mayk Hammer Maceraları” serisinden üç kuruşluk bir roman. Roman New York polisi cinayet bürosunun telsiz anonsuyla başlar. Valter Bleyk (yazılışı aynen böyle) aranan çok tehlikeli biridir. Lakabı “Kara Nara”dır, “kuzguni siyah bir zenci” bazen de yazarın bizim oralı olduğunu gülümseterek anımsatan “Koca Arap”tır.

Polisler “Kara Nara”yı aradıklarını dünyaya ilan ederlerken aranan kara belanın genç karısı Doroti Bleyk’in işlettiği eğlence yeri “Kongo Bar” pervasızca basılır. Müşterilerin yoğun olduğu bir anda mekan taranır, elaleme gözdağı verilir ve kadıncağıza kızları Sofi’nin ellerinde olduğundan, işletmenin hemen kendilerine devredilmesini şantajla dayatırlar. Bunu yapan Mister Sam Turner’dir. Onu Kongo Bar’a getiren ise Tim. Sam, Riley’e emir verir, tarama böylece gerçekleşmiş olur.

kn

19. sayfada polisin anonsunu radyoda duyan Mayk Hammer ile nihayet karşılaşırız. “Kara Nara”nın arandığını duyunca kulak kesilir hafiye. “Koca Arap”ı önceden tanımaktadır. Aranmasının arkasında komplo olduğu kanısına varır. Dünya küçükken New York’un küçük olmaması için bir neden yok. Tam o esnada Mayk Hammer genç bir kızın kaçırılma olayına şahit olur. Hemen bir taksi çevirip peşlerine düşer. Kaçırılan kızın 17 yaşındaki “Kara Nara”nın kızı Sofi Bleyk olduğunu şoföre söyler. Kendini takibe kaptıran ateşli sürücü kaza yapar. Gelen polisler onları dinlemek yerine polislik yaparlar. Gerçek aydınlığa kavuşana kadar kızı kaçıranlar kaybolmuşlardır.

Daha sonra serbest bırakılan Mayk soluğu Harlem’de alır. Dor dediği “Kara Nara”nın karısını bulur olayın iç yüzünü öğrenmeye çalışır. Bu arada Mayk Hammer ortaya çıktığı andan itibaren romanın anlatıcısı olmuştur meraklılarına ekstra belirtilir. İşi yapanların Mark Svatson ve adamları olduğu saptanır. Mayk Hammer iş başı yapar.

Hafiyenin yaratıcı araştırmaları onu oradan oraya savurur. Düşkünleri Savunma Cemiyeti’ne ulaşan hafiye Tim, Sam, Ridley üçlüsünün tuzağına düşer. Dor ellerindedir. Oldukça kritik bir anda ortaya çıkan “Kara Nara” eşini ve arkadaşı Mayk Hammer’i kurtarır.

Araştırmaları beraber yürüten ikili genç kızları kaçırıp düpedüz umumhanelere satan dahası sattıran çetenin peşine düşerler. New York’da pataklamadıkları veya öldürmedikleri kötü adam kalmaz. “Kara Nara” hafiyenin yardımıyla hem kendi kızını hem diğer tutsak kızları kurtarır, çetenin sonunu getirirler.

Oldukça düşük performanslı yine de yurdum insanının zekasına yetebilecek seviyede okunmasa da olur bir krimi. Kemal Tahir‚in büyük bir ihtimalle iki roman arasında yazdığı “ara roman”larından biri.

02.05.2012

Vorheriger Artikelbeginner
Nächster ArtikelOrhan Kemal: Bir Filiz Vardı

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular