27.8 C
Hamburg
Mittwoch, Juni 16, 2021
StartHomeAhmet Ümit: Bab-ı Esrar

Ahmet Ümit: Bab-ı Esrar

Ahmet Ümit: Bab-ı Esrar

Karen Greenwood yarı Türk yarı İngiliz bir sigorta uzmanıdır. Üç milyon poundluk bir poliçe tutarını, yanan Yakut Otel’in tazminatı için verilecek bu meblağın ödenmesi konusunda araştırma yapmak için Türkiye’ye gelir. İki aylık hamiledir. Daha önce dokuz yaşındayken babası ile gelmiştir Konya’ya. Baba sonra hem İngiliz eşini hem kızını terk edip başka bir erkekle çıkıp gitmiştir hayatlarından. Karen her ne kadar babasını hatırlamak istemese de her taraf onun anılarıyla dopdoludur.

Karen’in asıl adı Kimya’dır. Konya’daki temsilci sigorta acentasının sahibi Menan Fidan uçak indikten sonra Karen’i karşılar. Karen yol boyu üç yıllık aşkı ve bebeğinin babası Migel’i ve annesini düşünür. Geri Londra’ya döndüğünde çocuğunu aldırmanın planlarını yapar. Yolda araba bozulur, Menan tamir ile uğraşırken siyahlar giyinmiş ince uzun boylu saçı sakalı birbirine karışmış biri “senin olanı sana geri getirdim” diyerek ona bir yüzük vererek ortalıktan kaybolur. Otele yerleşen karen sevgilisi Migel’i arayıp başından geçenleri anlatır. Bir süre sonra gaipten sesler duymaya başlayan Karen kendisine yüzüğü veren şahısı balkondan dışarı bakarken yakınlardaki bir caminin şadırvanının önünde görür.

Babi-Esrar.jpgSakallı adam Karen’in rüyalarına da girmeye başlar. Mennan ile yangın olayının bir sabotaj olabileceğini, yani ortada bir dolandırıcılık olup olmadığını araştırmaya başlayan Karen babası ile olan geçmişi, yüzük, meçhul şahıs ve günlük yöreye dair edindiği bilgiler arasında tennuresiz döner durur.

“Bab-ı Esrar” geçmişi nasıl irdelemeli, kutsallığın neyine, ne kadar ve nasıl sahip çıkmaya dair sayısız olumlu örneklerle dopdolu. Anadolu ne kadar bizim? Bizler hangi kültürel mirasların kalıntıları üzerinden neleri yarattık, bugün ne bırakıyoruz gibi derin felsefi sorularu çağrıştıran heyecan yüklü bir gerilim romanı okunan.

Karen’in babası Poyraz Efendi’nin Şah Nedim ile olan aşkı ile Mevlana’yla Şems-i Tebrizi’nin aşkları arasında ki parallellik ne anlama gelir? Tanrı aşkı insanı ne eder, nerelere sürükler, neler yaptırır?her şeyden önce “Bab-ı Esrar” batılı roman tekniği ile yazılmış, geçmiş ile günümüz arasında yarı post-modern hatta kabulü makul bir anlatıyı ortaya çıkartmış ve ciddiyetle araştırılmış keyifle okunan bir eserdir.

12.07.2011

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular