27.8 C
Hamburg
Mittwoch, Juni 16, 2021
StartHomeOsman Aysu: Karanlıklar Hâkimi

Osman Aysu: Karanlıklar Hâkimi

Osman Aysu: Karanlıklar Hâkimi

Polisiye ve gerilim romanlarıyla tanıdığımız Osman Aysu bu defa farklı ve oldukça tartışmalı bir konuyla karşımızda. Üzerine çekebileceği şimşekleri iyi hesaplamış olduğundan anlatılanları tamamıyle gerçek, yaşanmış olaylar diyor.

Karanlıklar Hâkimi” bildiğimiz klasik bir tecavüz vakasıyla başlıyor. Bir erkek tecavüze uğramış bir kadının psikolojisini ne kadar iyi anlayıp yansıtabilirse Osman Aysu´da zavallı Nazan’ı o kadar iyi anlatıyor.

kh.jpg

Nazan polise gitmiyor, saldırganı tanımıyor, eve nasıl girdiğini bilmiyor, çevrede itibarı düşer diye bu gerçeküstü olay karşısında pusup kaderine razı oluyor. Herhalde Aysu´nun romanını buralı feministler okusa yazarı çarmıha germeseler dahi bir odun yığınının üzerine koyup nasıl yandığını büyük bir öfkeyle seyrederlerdi. Zira Aysu´nun Nazan´ı tecavüzden kimliği yarılsa da gizli bir zevk bile alıyor.

Nazan ile basit, ilkel, hoyrat insan karakterli tecavüzcü Rıza arasındaki ilişki devam eder. Rıza´dan değil seksten hoşlanan Nazan onun düpedüz kölesi olur. Nazan’ın kardeşi Ayşe ablasını anlayamaz. Başına gelenleri bir tek o bilmektedir. Daha sonra da arkadaşı Belgin ile olayın üzerine kendince gider.

Ayşe ile Belgin, Rıza´nın asıl kimliğini bulurlar. Adamın adi bir jigolo olduğunu, kendi yöntemleri ile kadınları kendisine bağladığını, paralarını yiyip bitirdikten sonra da onları yüzüstü bıraktığını açığa çıkartırlar.

Nazan ile konuşup ona gerçeği anlatan Ayşe’yi ablası takmadığı gibi onu tersler. Gerçeği Nazan’da azçok kestirebilmektedir. Ama Rıza gibi bir erkek hayatta az bulunur cinstendir (!). Ondan vazgeçmeyi düşünemez bile.

Ayşe yapacak birşey kalmayınca sorunu kendi yöntemlerince çözmek ister. Rıza Ayşe´ye de tecavüz eder. Hatta roman bu ya, pardon gerçek hikaye, Ayşe de ablası gibi tam bir seks kölesi olur. Bir noktadan sonra okuyucu ister istemez kimin daha basit ve ilkel insanlar olduğunu sormadan edemez: Tecavüzcü Rıza mı, yoksa onun müthiş erkekliği karşısında onun seks kölesi haline gelen ve Stockholm Sendromu´ndan kurtulamayan Nazan ile Ayşe mi?

Kadının ne kadar öyle değilmiş gibi gösterilmeye çalışılsa çalışılsın, gizli bir açıklıkla tecavüzden hoşlandığını anlatan ve ne kadar farklı yönden yazar irdelemeye çalışırsa çalışsın erkek egemen kafayla bakılmış ve sanki tecavüzü öven bir anlatı ortaya çıkmış. Kafalara tecavüzün hergün yaşandığı bir diyarda, günde onlarca kadının tecavüze uğradığı bir ülkede “Karanlıklar Hâkimi” her türlü aykırı duruşa uzak. Osman Aysu’nun da zaten öyle bir derdi olmadığı ortada.
03.07.2011

 

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular