17 C
Hamburg
Montag, Mai 10, 2021
StartHomeAhmet Ümit: Kar Kokusu

Ahmet Ümit: Kar Kokusu

Ahmet Ümit: Kar Kokusu

Moskova’nın bir köyünde yabancı ülkelerden gelen öğrencilerin kaldığı bir sitede Viktor ile Nikolay isimli milisler sohbet etmektedirler. Bir Türkiyeli casusu dahası köstebeğini aramaktadırlar. 12 Eylül cuntası iş başındadır. Rejim düşmanı komünist partiyi çökertmek için içlerine ajan sızdırılmıştır. Sovyet gizli servisi elindeki bilgilerden yola çıkarak bunu saptamıştır.

Merkez komite üyelerinin ortalıkta cirit attığı romanın Türkiyeli kahramanları ortaya çıkmaya başlarlar birer birer. Mehmet, Asaf, Sekreter Hikmet, Cemil’in dışında sitede dünyanın her yanından gelen komünist öğrenciler Uluslararası Leninizm Enstitüsü’nde okumaktadırlar.

kar.jpg

Türkiyeliler kollektifinin sevgilisi Leonid hem öğretmendir, hem cemaatin iyi bir dostu, yoldaşı. Düzgün Türkçe konuşur. İstanbul Konsolosluğu’nda çalışmıştır, öğrenciler onun eski bir KGB ajanı olduğunu sanarlar. Ama Leonid güler geçer. Leonid’in eşi vefat etmiştir, kızı Aleksandra nükleer fizik mühendisidir. İkinci bölüm biterken öğrencilerden Mehmet dışarıda sırtından aldığı bir darbe ile öldürülür. Mehmet ölmeden önce karşıda oturan Leonid’e seslenip yardım ister. Ama sesi cılız çıkar ağzından.

Mehmet’in cesedini Leonid bulur. Asaf’a haber verir. Konuşulanlardan öğrencilerin TKP’li oldukları ortaya çıkar. Katil içlerinden biridir. Durum değerlendirmesi yapan Leonid ile TKP’li yetkili Asaf olayın ilk önce cinayet olduğunun saklanması kararını alırlar. Olay yerine Viktor ile Nikolay damlarlar ve soruşturmalarına başlarlar.

KGB’nin, TKP’nin olduğu yerde MİT eksik olmayacağına göre romana bir de yerli bir ajan dahil edilir. Bu amir Binbaşı Yıldırım ile acar elemanlardan Ali’dir. Bu arada Mehmet’in öldürüldüğü Leonid ile Asaf tarafından arkadaşlarına iletilir.

Olayı duyan Can, Beşir, Cemil, Şerif, Kerem, Nejat, Turgut ve Hikmet olayı derinlemesine tartışıp konuşmaya başlarlar. Dışarıda girişte Durmuş Alpalı gözaltına alınıp milislerden Nikolay ve Viktor tarafından sorguya çekilir. Gerçek kimliğini vermeye yanaşmayan Durmuş’a Leonid destek verir. Bir kadın hikayesi yüzünden gece Durmuş’un kollektifi terk ettiği ortaya çıkar. Soruşturma amiri Andrey Alegovic ile görüşen okulun dekanı Yuriy Konstantinovic ile konuşan Leonid okulda bir köstebeğin olduğu bilgisini edinir. Olayı Türkiyeli öğrenciler de kendi aralarında ele almaya başlarlar. Acaba Mehmet’in katili kimdir?

Öğrenciler iki milis tarafından tek tek sorguya çekilirler. Bu defa Kerem öldürülür, ikinci bir cinayet işlenmiştir. Katil iş başındadır yine. Çok değil iki gün sonra ikinci cinayetini işlemiştir katil.

Ahmet Ümit‚in usta kaleminden çıkmış birinci sınıf bir casusluk romanı sayılabilecek “Kar Kokusu” gerilim, heyecan ve merak yüklüdür. Katil kimdir acaba, Binbaşı Yıldırım ile metroda buluşan Cemil mi, yoksa kollektifin dışında biri mi?

Ümit polisiyede usta olduğu kadar casusluk romanında da isterse eğer yetkin bir kalem olduğunu bu yapıtıyla ispat ediyor.
09.06.2011

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular